Na NBA sa rúti Zion Williamson, mladá hviezda ovládla draft

Publikované: 21.06.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: SITA/AP

Zion Williamson, 1-ka draftu NBA 2019 (Foto: SITA/AP)

Okolo Ziona Williamsona je posledný rok obrovská pozornosť. Osemnásťročnému krídelníkovi predpovedajú podobnú budúcnosť ako mali naposledy pri vstupe do NBA Anthony Davis či LeBron James.

Už bývalého hráča univerzity Duke si podľa predpokladov vybralo ako jednotku draftu New Orleans Pelicans, ktoré pred časom vyhralo lotériu. Do prvej trojky najlepších nováčikov sa v drafte dostal rozohrávač Jo Morant, ktorého bral Memphis Grizzlies a trojkou je Kanaďan a Williamsonov spoluhráč z Duke RJ Barrett.

„Moje pocity sa momentálne nedajú opísať. Je to neuveriteľné. Už ako dieťa som sníval o NBA. Byť jednotkou je úžasné,“ povedal pre zámorské médiá Williamson. Ten je ojedinelým zjavom. Pri výške 201 centimetrov má 129 kilogramov. Napriek tomu však má neuveriteľný atletický prejav. V NCAA mal v nováčikovskej sezóne priemer 22,6 bodov, 8,9 doskokov, 2,1 ziskov a 1,8 blokov.

Mladík sa ihneď stane ústrednou postavou New Orleans. Vedenie Pelicans vymenilo najväčšiu hviezdu Anthony Davisa do Lakers, odkiaľ okrem draftových pozícii prišli aj mladé talenty Brandon Ingram s Lonzom Ballom. „Teším sa na spoluprácu s nimi. Sú len o niečo starší ako ja, určite mi pomôžu v prechode do NBA. Môžeme vybudovať v New Orleans niečo špeciálne,“ dodal Williamson.

V brooklynskej hale Barclays Centre sa podľa predpokladov ťahalo vo dvoch kolách, do ktorých sa dostalo 60 talentov. Tentokrát sa do prvého kola zmestili len traja Európania, celkovo v drafte si vybrali kluby šesť basketbalistov zo starého kontinentu. Mimo USA sa skúsi prebojovať do NBA z tohto ročníku sedemnásť hráčov. Zaujímavým menom je deviatka draftu Rui Hachimura, ktorý sa narodil v Japonsku. Výber talentov potvrdil vzostup kanadského basketbalu. Kluby NBA si vybrali šesť hráčov z javorovej krajiny.

Z Európanov sa dostal najvyššie francúzsky krídelník Sekou Doumbouya, ktorého si ako pätnástku vybral Detroit Pistons. Zaujímavým menom je aj osemnástka, pivot Goga Bitadze. Gruzínec putuje do Indiany Pacers. Trio Európanov uzatvára z devätnástej pozície Chorvát Luka Šamanič, po ktorom siahlo San Antonio Spurs.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.