Hral nedoliečený, má podozrenie na roztrhnutú achilovku. Prečo? Lebo toto je finále!

Publikované: 11.06.2019 Autor: Michal Bakaj Foto: SITA/AP

TOR Raptors vs. GS Warriors, Kevin Durant (35) (Foto: SITA/AP)

Finále NBA pokračuje, hoci Golden State za triumf na palubovke Toronta zaplatilo vysokú cenu. Takú vysokú, že možno za ňu bude platiť celý basketbal.

Kevin Durant vynechal predchádzajúcich deväť duelov. V sérii proti Houstonu si poranil lýtko a odvtedy nútene pauzoval. Pred začiatkom finále proti Torontu sa ozývali hlasy, že jeho štart je takmer vylúčený. Durant netrénoval, priebeh finále sledoval v pozícii diváka.

Lekári mu len v nedeľu dovolili absolvovať umiernenú tréningovú záťaž. O necelých 24 hodín sa objavila informácia, že Durant do piateho finále nastúpi.

Warriors prehrávali 1:3 na zápasy a šanca na three-peat (tri tituly za sebou) sa im rozplývala. Z tohto pohľadu bolo rozhodnutie o jeho nasadení logické a pochopiteľné. Chcel byť so spoluhráčmi na palubovke a pomôcť im odvrátiť hroziaci koniec sezóny.

Bude taký dobrý ako predtým?

V priebehu druhej štvrtiny sa však stalo niečo nečakané. Durant utrpel zranenie, ktoré je zdokumentované na vyššie uvedenom videu. Prvotné správy hovorili o tom, že si obnovil zranenie lýtka, ale realita bola iná, horšia.

Jasné je, že ide o achilovku. Rozsah zranenia určia až podrobnejšie vyšetrenia, ale Durant s istotou vo finále dohral. Palubovku opustil s pomocou člena realizačného tímu a popritom nadával tak hlasno, že to zachytili aj ruchové mikrofóny. Z haly napokon odskákal na barlách.

Športovú tragédiu jedného z najlepších basketbalistov súčasnosti umocnila reakcia torontského publika. Domáci diváci začali od radosti tlieskať, pískať a nešportovo sa tešili zo straty na strane súpera.

Ku cti domácich hráčov slúži fakt, že upokojovali fanúšikov, aby s takýmto správaním prestali. Jedným z nich bol aj Kyle Lowry.

Na ihrisku sme súperi, ale po zápase sme všetci navzájom bratia. Nikto z nás si neželá, aby jeho protihráč skončil práve tak. Naši fanúšikovia nemuseli reagovať tak, ako reagovali,“ vravel Lowry.

Roztrhnutá achilovka je u športovcov zriedkavá. Je to však nepríjemné zranenie, ktorého liečba niekedy trvá až rok. A fanúšikovia sa preto pýtajú: Prečo hral Durant aj napriek tomu, že nebol stopercentne doliečený? Vráti sa po zranení taký dobrý, ako bol predtým?

Nútili Duranta hrať?

Zranenia lýtkových svalov sú zradné. Niektoré sa liečia rýchlejšie, iné zasa pomalšie. Nikto nevie, aký rozsah malo to Durantovo, ale jeho návrat do zostavy má možno aj iné pozadie.

Tim Kawakami z The Athletic už pred víkendom informoval, že z tábora Warriors sa ozývali hlasy, podľa ktorých Durant „mal byť pripravený už skôr“. Že iní hráči Warriors išli aj cez bolesť a nastupovali zranení.

Warriors v zápase číslo dva stratili Klaya Thompsona a Kevona Looneyho. Obaja vynechali tretie finále a na štvrté už nastúpili. Keď Thompson vynechal tretí zápas, kouč GSW Steve Kerr povedal, že by si nikdy neodpustil, ak by návrat hráča uponáhľal a on by si obnovil zranenie.

Keď sa novinári pýtali Kerra rovnakú otázku po zranení Duranta, jeho reakcia znela: „Choďte a spýtajte sa (generálneho manažéra) Boba Myersa.“

Ak to bol Myers, kto rozhodol či prípadne „prikázal“ Durantov štart, tak potom bola jeho emotívna reakcia na pozápasovej tlačovke pochopiteľná. Myers totiž v momente, keď informoval o zranení hviezdneho hráča, len s veľkou dávkou sebaovládania zadržiaval slzy.

V Oaklande skončil

Existuje samozrejme aj možnosť, že manažmentu Warriors krivdíme a osobou, ktorá rozhodla o hráčovom štarte, bol samotný Durant.

KD je súťaživý typ a navyše – častokrát počúva a berie si až veľmi osobne to, čo o ňom hovoria iní. Jeho slovné prestrelky s fanúšikmi na twitteri sú povestné. Svoju česť a reputáciu si bráni aj vtedy, keď je nemožné vyhrať.

Keď ho pred troma rokmi kritizovali, že nemá vo svojej zbierke majstrovský titul, rozhodol sa posilniť Warriors. Klub za dva roky vyhral dva tituly, Durant dvakrát získal ocenenie pre najlepšieho hráča finále. Reakcia okolia? Nie práve taká, akú si KD želal.

Vyčítali mu, že hrá za tím, ktorý ho ani nepotrebuje. Že rozbil tímovú chémiu, na ktorú boli Warriors vždy hrdí. Aj preto sa s takmer určitosťou toto leto očakáva jeho odchod z Oaklandu.

Kto však investuje veľké peniaze do hráča, keď existuje možnosť, že už nebude taký dobrý, ako predtým?

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia