Toronto vygumovalo Warriors a je jednu výhru od zisku titulu

Publikované: 08.06.2019 Autor: Basket.sk Foto: SITA/AP

Kawhi Leonard (2), TOR Raptors (NBA, USA) (Foto: SITA/AP)

Výhoda domácej palubovky? Také niečo Golden State v tohtoročnom finále nič nehovorí. Warriors šokujúco prehrali doma ďalšie stretnutie a vo finálovej sérii prehrávajú s Torontom Raptors už 1:3. Jediný kanadský tím v súťaži môže rozhodnúť o zisku historického titulu už v noci na utorok, keď sa hrá na jeho palubovke piaty finálový duel..

Domáci nenechali nič na náhodu a do štvrtého zápasu poslali do hry aj dvojicu Klay Thompson, Kevon Looney, ktorí pre zranenia chýbali na ihrisku v predchádzajúcom súboji.

Toto je však play-off Kawhiho Leonarda. Hviezda Toronta odštartovala svoju dominanciu skvelou trojkou na záver série proti Philadelphii, pokračovala proti Milwaukee a na nezastavenie je aj vo finále proti Warriors. Univerzálny krídelník včera v noci zaznamenal 36 bodov, 12 doskokov a bol jednoznačne najlepším hráčom na palubovke.

Pritom lepšie začali domáci, ktorí v prvej štvrtine viedli 23:17. Hostia sa nevedeli dostať do rytmu, až na Leonarda míňali jednu strelu za druhou. Leonard nastrieľal v prvej štvrtine 14 zo 17 bodov Raptors, keď jeho spoluhráči mali streľbu 1/13.

V druhej štvrtine sa Toronto dotiahlo na rozdiel dvoch košov, ale rozhodujúce momenty prišli po zmene strán. Leonard otvoril tretiu štvrtinu dvoma trojkami za sebou a domáci boli v problémoch. Napokon úplne prepadli v obrane a III. časť hry prehrali 21:37.

K Leonardovi sa pridal Serge Ibaka. Rodák z Konga bol vysoko efektívny, keď za 22 minút dal 20 bodov. Spolu s Leonardom žiarili v kľúčovej tretej štvrtine, keď spolu dali 20 z 37 bodov Raptors. To bolo o jeden bod menej ako celý tím Warriors.

Nehrám žiadny hrdinský basketbal, nie sú to top akcie či smeče pre divákov. Nehrám na krásu, ani pre to, aby som pokoril nejaké rekordy. Hrám na víťazstvo, chcem, aby moje mužstvo vyhralo. To je jediné, čo ma zaujíma,“ vravel po zápase Leonard.

V domácom drese ťahalo ofenzívu duo Klay Thompson (28 bodov), Stephen Curry (27 bodov). Ostatní sklamali, len ďalší dvaja (Looney a Draymond Green) dokázali dať 10 a viac bodov. Warriors chýbal v deviatom dueli za sebou zranený Kevin Durant a jeho štart v ďalších zápasoch je naďalej viac ako otázny.

Som hrdý na svojich hráčov, dali do toho všetko. Hrali proti excelentnému družstvu, ktoré dalo kôš vždy vtedy, keď to potrebovalo. Dúfam, že sa ešte vrátime domov a budeme zdravší,“ neskladá zbrane tréner Warriors Steve Kerr.

„Môj odkaz pre Toronto je, že nehovorme o skóre série. Ideme domov a bude to tam šialené, ale ľudia si musia uvedomiť, že ešte nie sme tam, kde chceme byť,“ povedal po zápase kouč kanadského družstva Nick Nurse. Toronto môže oslavovať historický titul v noci z pondelka na utorok stredoeurópskeho času. Zápas začína o 3.00 h SELČ.

NBA Finále 2019

Golden State Warriors – Toronto Raptors 92:105 (23:17, 23:25, 21:37, 25:26) – stav série: 1:3
Golden State: K. Thompson 28 (6 trojok), Stephen Curry 27, Draymond Green 10 (12 asistencií), Cousins 6, Iguodala 3 (Looney 10, Livingston 6, McKinnie 2, Cook a Bogut po 0)
Toronto: K. Leonard 36 (12 doskokov, 5 trojok), Siakam 19, Lowry 10, M. Gasol 9, Danny Green 3, (Ibaka 20, VanVleet 8, N. Powell a McCaw po 0)
TH: 14/21 – 23/24, fauly: 23–21, trojky: 8–10, 19 596 divákov

ďalší program
5. zápas utorok 11. júna o 3.00 h: Toronto – Golden State
prípadný 6. zápas piatok 14. júna o 3.00 h: Golden State – Toronto
prípadný 7. zápas pondelok 17. júna o 2.00 h: Toronto – Golden State

basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%