Kontroverzné olympijské tri sekundy. Keď Sovietsky zväz zdolal USA

Publikované: 28.05.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: interbasket.net

ZSSR vs. USA, víťazný kôs, Olympijské hry, Mníchov 1972 (Foto: interbasket.net)

V pondelok ste mali možnosť na Jednotke sledovať film o jednom z najzaujímavejších príbehov basketbalovej histórie. Pomlčíme, že v ňom bolo dosť propagandy a viacero vecí bolo až príliš prifarbených a jednostranných.

Na smutnej olympiáde v Mníchove 1972 prišiel jeden z najkontrover­znejších veľkých zápasov v basketbalovej histórii. Dodnes je to jedna z najspomínanejších koncoviek finálového duelu v histórii. Popísalo sa o nej množstvo článkov aj kníh. Veľa tomu dodal boj západu proti východu v Studenej vojne.

Sovieti vtedy v Nemecku ukončili fantastickú dominanciu amerických basketbalistov na olympijských hrách. Tí vyhrali neuveriteľných 63 zápasov po sebe. Na 64. nikdy nezabudnú. Profesionáli z NBA začali hrávať olympiády až o dve dekády neskôr. Aj napriek tomu mali Američania talentovanú zostavu plnú najlepších hráčov z univerzít. Chýbali im však skúsenosti. Pozvánku napríklad odmietla neskoršia hviezda NBA Bill Walton. Mladíci z USA mali za sebou dokopy len sedem medzinárodných duelov, základná päťka basketbalistov ZSSR ich odohrala už 739.

Hokejové mesto? Toronto ovláda basketbal, Raptors slávia historické finále

Zaskočili Američanov

Americké médiá dodnes hovoria, že najväčšou slabinou ich tímu bol tréner Hank Iba. Ten síce vyhral s predchádzajúcimi dvoma tímami olympijské zlato, ale podľa vedenia tímu už nebol toľko v kurze a vo finále nezvládol tempo hry. „Zápas sa vymkol trénerovi spod kontroly,“ spomínal pre zámorské médiá po rokoch kapitán tímu Kenny Davis.

„Proti Rusom sa nám nedarilo, lebo sme sa nevedeli vysporiadať s ich kontrolovaním tempa,“ dodal Mike Bantom, ktorý bol neskôr vo vedení NBA.

Sovieti boli na rozhodujúci duel výborne pripravení. Zostava trénovala na olympiádu rok a vyhrala osem z deviatich zápasov na tour po USA proti univerzitám.

Vo finále viedli basketbalisti z komunistickej krajiny skoro počas celého zápasu, keď dokonale zaskočili Američanov. Tí však pritvrdili a v samom závere stretnutie otočili. Po šestkách Douga Collinsa viedli 50:49. Sovieti vhadzovali tri sekundy pred koncom loptu, ktorú stratili a začali veľké oslavy tímu USA.

Trikrát opakovaný záver

Vtedy zostúpil zástupca FIBA Renato William Jones a nechal koniec opakovať, keďže Sovieti si mali vypýtať timeout, o ktorom nevedeli rozhodcovia. Oddychový čas sa vtedy pýtal tlačidlom na zariadení, alebo klasicky pri stolíku. Organizátori argumentovali, že sovietski tréneri si vypýtali timeout neskoro, oni to zas popierali. Jones trval na opakovaní pre ľudské zlyhanie pri stolíku a Američania zas tvrdili, že tréner súpera mal dostať technickú chybu, keďže bol v závere stretnutia na palubovke.

Neskôr sa ukázalo podľa článku agentúry Bloomberg, že ruský zástupca Nikolaj Beškarov už dávno pred olympijskými hrami orodoval, aby bol Jones delegátom v play-off. Samotný delegát neskôr priznal, že tri sekundy nechal opakovať aj preto, lebo si nemyslel, že by mohli Sovieti ešte rozhodnúť akciou cez celé ihrisko.

Vhadzovalo sa aj druhýkrát. Sovietom nevyšiel signál, prihrali si na krátko a Američania ich pokus o ďalekonosnú prihrávku pokryli. Zámorská reprezentácia začala oslavovať, na palubovku vybehli fanúšikovia. Jones však znova zasiahol, rozhodcovia vyprázdnili palubovku a nariadili druhýkrát opakovať akciu, keďže na svetelnej tabuli sa objavilo namiesto troch sekúnd päťdesiat. Tréneri USA v tej chvíli uvažovali, že odídu s hráčmi do šatní. „Nechcem stratiť tento zápas tak, že budem sedieť na zadku,“ povedal tréner Iba a Američania sa vrátili.

Tretíkrát opakovaný koniec priniesol obrovský zvrat. Z outu rozohrával Jedeško, ktorého vehemetne bránil McMillen. Tomu rozhodca naznačil, že má ísť ďalej, aj keď nebolo žiadne pravidlo, ktoré by mu to prikazovalo. Američan ustúpil, Soviet mal väčšiu šancu na ďalekú prihrávku, čo dokonale využil. Aj keď dodnes sa špekuluje, či nespravil prešľap. Cez celé ihrisko poslal dlhú loptu na hviezdu Alexandra Belova. Ten chytil prihrávku vo vzduchu v súboji s dvoma obrancami. Tí prepadli a Belov rozhodol o tesnej výhre 51:50 pre svoj tím. Američania prehrali prvýkrát od roku 1936, kedy sa začal hrať basketbal na olympiáde.

Zápas skončil o štvrť na dve v noci, zámorský tím podal protest a čakalo sa do tretej ráno na rozhodnutie. FIBA ponechala výsledok v platnosti. „Po dvoch, troch rokoch hnev pominul, ale pachuť v ústach ostala na dlho,“ spomínal Davis. Dokonca jeden z rozhodcov neskôr priznal, že duel sa nedohral podľa pravidiel a koniec bol neregulérny.

Smutný bol aj následný osud sovietskeho hrdinu Belova. Ten rozhodol o zlatej medaile ako dvadsaťročný, ale pre problémy so srdcom zomrel v dvadsiatich šiestich. FIBA ho v roku 1991 zaradila medzi 50 najlepších hráčov histórie podľa asociácie.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

ATL ATL 71:76
14.07.2019
LAS LAS
IND IND 63:76
14.07.2019
CON CON
MIN MIN 75:62
14.07.2019
PHO PHO
SEA SEA 78:69
14.07.2019
NYL NYL
DAL DAL 79:89
14.07.2019
CHI CHI
PHO PHO 17.07.2019 DAL DAL
MIN MIN 17.07.2019 SEA SEA
CHI CHI 17.07.2019 ATL ATL

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Las Vegas Aces 11/5 68,75%
2 Connecticut Sun 11/6 64,71%
3 Washington Mystics 9/6 60,00%
4 Minnesota Lynx 10/7 58,82%
5 Los Angeles Sparks 9/7 56,25%
6 Seattle Storm 10/8 55,56%
7 Chicago Sky 9/8 52,94%
8 Phoenix Mercury 7/8 46,67%
9 New York Liberty 7/10 41,18%
10 Indiana Fever 6/12 33,33%
11 Atlanta Dream 5/11 31,25%
12 Dallas Wings 5/11 31,25%