Zorganizoval už 33 Basketland Campov a naďalej ich rozvíja. Kubalu najviac tešia navrátilci

Publikované: 10.05.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: basketland.sk

František Kubala (Foto: Tomáš Kottra)

Letné Basketland kempy sú súčasťou leta mladých basketbalistov a basketbalistiek už dlhých 14 rokov. O histórii, aktuálnej vysokej účastníckej kapacite či motivácii organizovať najväčšie podujatie svojho druhu na Slovensku, sme sa porozprávali s hlavným organizátorom Františkom Kubalom.

Kedysi bol najznámejším turnus v Leviciach, no v posledných rokoch ste sa presunuli do Piešťan. Prečo práve tam?

,,Dlhodobo sa pre organizáciu projektu Basketland camp snažím vyberať čo najlepšie športové priestory. Vždy máme ako prioritu situovať tréningový program do špičkovej haly a sekundárne hľadáme i kvalitný outdoorový športový areál. Vzostupom klubu Piešťanské Čajky, výstavbou Diplomat arény a komplexnou rekonštrukciou športového areálu na Gymnáziu P.d. Coubertena sme našli zatiaľ neprekonané podmienky. Posledných 5. letných sezón sme sa teda presťahovali do Piešťan. O tom, že to bola dobrá voľba, svedčí stále rastúci počet účastníkov, ktorý sa do tejto lokality radi vracajú. V roku 2014 mal kemp v Pieštanoch 29 účastníkov a v roku 2018 ho absolvovalo v dvoch turnusoch 320 detí.”

Tretí tohtoročný turnus sa bude konať opäť na Liptove. Kam presne zavítate tento krát?

,,Rozhodli sme sa k dvom veľkým kempom pridať jeden menší, situovaný do prírodného prostredia. Predtým sme ho realizovali v Kvačanoch a od tohto leta to bude v Liptovskej Osada, ktorá poskytuje ešte lepšie podmienky. To bol hlavný dôvod zmeny lokality. Kvalitnejšie zázemie budeme mať najmä čo sa týka priestorov ubytovania, ale aj haly. Navyše tieto priestory mám otestované z viacerých basketbalových sústredení na klubovej úrovni.”

Basketland Camp (Foto: basketland.sk)

Poďme naspäť na začiatok. Ako vôbec vznikla myšlienka kempov?

,,Vcelku jednoducho. Niekedy v roku 2005 si pár basket-pozitívnych ľudí povedalo, že skúsi na Slovensku pripraviť a zrealizovať dva letné basketbalové projekty Basketland camp a StreetBall Tour. Od smelých predstáv sme prešli k realizácii a v roku 2006 sa začala písať história kempov. Nakoľko som mal ako hráč a neskôr aj ako tréner možnosť absolvovať viacero kempov doma i v zahraničí, snažil som sa pospájať vedomosti a skúsenosti z viacerých stáží a pridať niečo vlastné a unikátne. Krok za krokom začal vznikať športový, súťažný i vzdelávací program nášho Basketland Campu.”

Kapacita kempov je pre ročník 2019 neuveriteľných 500 miest. Naozaj očakávate toľko detí?

,,Uvidíme. (úsmev) Minulý rok sme mali 380 účastníkov v troch turnusoch. Navštevuje nás veľa hráčov zo všetkých basketbalových kútov Slovenska, ale v posledných sezónach rastie aj počet účastníkov zo zahraničia. Na Basketland camp prichádzajú deti z Čiech, Rakúska, Poľska, Francúzska, Fínska či dokonca z USA a Japonska. Aktuálne registrujeme už 370 prihlásených detí z piatich krajín, takže konkurencia bude opäť slušná.”

Basketland Camp (Foto: basketland.sk)

Aké sú kapacity pre jednotlivé zastávky letného kempového turné?

,,Kapacita dvoch Piešťanských turnusov je stanovená na maximálny počet 225 účastníkov. To je možné vzhľadom na dostatočné ubytovacie kapacity v kúpeľných Piešťanoch a spomínané kvalitné športové priestory. Ale taktiež vďaka dlhoročným skúsenostiam s organizáciou a realizáciou tohto druhu podujatí. Kemp v Liptovskej osade je menší a pre limitujúcu kapacitu ubytovacieho zariadenia vieme akceptovať len 50 prihlášok.”

K toľkým deťom treba zabezpečiť početnú účasť trénerov, ako zháňate ľudí do trénerského tímu?

,,Basketland navštívilo v minulosti už množstvo basketbalových osobností z radov trénerov, reprezentantov a profesionálnych hráčov. Naozaj ťažko vymenovať všetkých, aby som niekoho za tie roky nezabudol. Všetkých chcem vyjadriť aj touto formou veľkú vďaku, že si nájdu vo svojom dovolenkovom období čas a priestor na to, aby sa podelili o svoje basketbalové umenie s ďalšími generáciami svojich nasledovníkov. Pri kreovaní trénerského tímu sa vždy snažíme o vyváženosť. Potrebujeme, aby boli v trénerskom štábe skúsenejší ľudia, ktorí vedú basketbalový a tréningový program, ale zároveň aj noví a mladí, ktorých využívame v roli asistentov trénerov. Počas prvých kempov sa učia od starších kolegov. Zároveň nám však významne pomáhajú s organizáciou kempu.”

Basketland Camp (Foto: basketland.sk)

Takže budúcich hlavných trénerov si vlastne vychovávate?

,,Prakticky áno. Mnoho trénerov i hráčov sa k nám pravidelne vracia a my sa tešíme, že sa v lete opäť stretneme na jednom mieste pri tom, čo máme všetci radi. Vymeníme si skúsenosti z ostatnej sezóny a rôznych basketbalových destinácií. Aj pre trénerov je to veľmi obohacujúca skúsenosť.”

Na besedy chodia pravidelne slovenskí reprezentanti a reprezentantky. Sú pre mladé talenty na kempe inšpiráciou?

,,Program kempov nie sú len tréningy, zápasy či súťaže. Snažíme sa ukázať deťom zblízka aj ich potenciálne pozitívne vzory. Ideálne z radov aktuálnych či bývalých reprezentantov. Pre deti i pre mladších trénerov je to veľmi motivujúce a inšpiratívne. Mnohé besedy často prekračujú časový rámec a kvôli otázkam kemperov ich často nevieme ukončiť. Pozitívne je to aj pre hráčov a hráčky, ktoré touto formou získavajú nemálo nových fanúšikov na rôznych palubovkách.”

Basketland Camp 2015 (Foto: Basketland)

Nemáte pri tak dlhodobej organizácii kempov problém s prinášaním nových prvkov do programu? Môžu sa deti tešiť vždy na niečo nové?

,,Každým rokom sa snažíme náš program o niečo obohatiť. V posledných rokoch sme sa výrazne zamerali na doplnkový program, ktorý má svoju edukačnú, kondičnú, zábavnú i regeneračnú zložku. K Basketland tímu sa pridali animátori, lektori, kondiční tréneri a v poslednej sezóne aj detský fyzioterapeut so svojim programom kompenzačných cvičení. Tie plánujeme naďalej rozvíjať.”

Zlepšovanie programu sa najlepšie robí na základe spätnej väzby. Vyžadujete ju od účastníkov?

,,Samozrejme. Vždy je pre nás dôležitá spätná väzba od detí i od trénerov a podľa toho, čo sa objaví v hodnotiacich dotazníkoch, sa snažíme pripraviť a korigovať program a servis. Myslím, že i v pripravovanom ročníku sa nám podarí o kúsok zlepšiť produkciu podujatia a naďalej rozvíjať čo najširšiu medzinárodnú účasť, ktorá je vždy prospešná.”

Basketland

Basketland má aj program podpory talentovaných detí v nižších mládežníckych kategóriách “You are the future”. Ako tento program funguje?

,,Ide o program podpory talentovaných detí v mládežníckych kategóriách minibasketbalu a žiactva. V rámci našich možností a spolu s našimi partnermi sa snažíme produktovo a materiálne podporovať vybrané deti na rôznych basketbalových turnajoch, mládežníckych ligách a kluboch naprieč celým Slovenskom. Selekciu detí nechávame plne v rukách regionálnych klubových trénerov a organizátorov jednotlivých mládežníckych eventov.”

František Kubala

Za tých 13 rokov vám na kempoch prešiel cez ruky neuveriteľný počet basketbalistov a basketbalistiek. Dokáže vás organizácia kempov stále napĺňať?

,,Ak nás naše databázy neklamú, počas 13. ročníkov sme pripravili 33 kempov. Tie navštívilo viac ako 3250 mládežníckych hráčov a pár stoviek trénerov a asistentov. Veľmi ma teší, že väčšina detí i trénerov sa k nám rada vracia a Basketland camp berie ako pevnú súčasť svojho leta. Som šťastný, že viacerí účastníci, ktorí v minulosti Basketland absolvovali ako mládežníci, sa k nám vrátia a zažívajú kemp ako asistenti trénerov a časom aj ako tréneri. Viacero našich dlhoročných trénerov už absolvuje Basketland camp aj so svojimi deťmi. Mne výrazne pomáha aj to, že sme dva turnusy presťahovali do Piešťan, kde so svojou rodinou žijem. Ak by ma tento projekt nenapĺňal, už by som ho nerobil. Vôbec nie je taký samozrejmý a jednoduchý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Stále mi však robí radosť, že aj v našich basketbalových pomeroch sa dá pripraviť atraktívne podujatie. Stále mi prináša nové manažérske skúsenosti a kontakty.”

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK