Obrovský úspech oslávili mladé Anjelky vo fontáne, blahoželala aj McCarville

Publikované: 23.04.2019 Autor: Jozef Cyprián Foto: Roberts Blaubuks

Young Angels Academy U18 Košice, Víťazky Superfinále EGBL 2018/19 (Foto: Roberts Blaubuks)

Basketbalistky Young Angels Academy Košice do 18 rokov dosiahli najväčší úspech slovenského mládežníckeho basketbalu. Na finálový turnaj osmičky najlepších tímov EGBL cestovali do lotyšskej Rigy v pozícii piateho nasadeného tímu bez siláckych rečí, no z mesta ležiaceho pri ústí rieky Daugava do Baltického mora sa vracali domov ako najlepší tím Európy!

„Je to nádherný pocit,“ vytrysklo po návrate domov z generálneho manažéra a v tomto prípade aj trénera Young Angels Academy Daniela Jendrichovského. „Naša celoročná príprava smerovala práve k týmto EGBL turnajom, v rámci ktorých sa prezentujeme ako Young Angels Academy, ale poďakovať sa musím aj klubom z Popradu a Banskej Bystrice. Spod Tatier nás posilňuje Emka Rodáková a z Bystrice sú to Lucia Žilinská a Petra Oborilová. K našim deviatim hráčkam tak pribúdajú tri veľké talenty slovenského basketbalu. Podstatné je, že spoločne vytvárajú neskutočnú partiu.“

Miestenku na finálový turnaj si Košičanky vybojovali počas predošlých troch turnajov, v rámci ktorých zaznamenali celkovú bilanciu 10–5. Pozície hlavných favoritiek tak patrili iným.

Young Angels Academy U18 Košice, Víťazky Superfinále EGBL 2018/19 (Foto: Roberts Blaubuks)

„V porovnaní s inými družstvami sme nedisponovali takými individuálnymi osobnosťami. Hrali proti nám hráčky, ktoré raz môžu byť hviezdami európskeho basketbalu. My sme sa však presadili našou rotáciou,“ hodnotí tajomstvo úspechu Jendrichovský. „Síce sme o jednu hráčku prišli hneď v prvej minúte prvého zápasu, ale celkovo sme sa mohli spoľahnúť na celú striedačku a to je pri takýchto intenzívnych turnajoch kľúčové. Okrem toho sme ukázali najpestrejšiu variáciu herných systémov.“

Lotyšské superfinále sa pritom pre Young Angels nezačalo vôbec dobre. Hneď v prvom stretnutí podľahli Horizontu Minsk o jedenásť bodov. Na výkone tímu sa však podľa trénera prejavila hlavne dlhá, približne 1200 kilometro­vá cesta.

„Súperky tvoriace základ bieloruskej reprezentácie nás v tomto zápase jasne prevalcovali. Bolo to nepríjemné, pretože v piatok poobede nás čakal prvý nasadený celok a ak by sme prehrali, tak máme po medailovom sne,“ upozornil Jenrichovský. „Ridzene sme však dokázali poraziť. Síce prišli o dve kľúčové hráčky, ale ja som rád, že sme si ten zápas vyhrali sami. Dievčatá dôsledne dodržiavali taktiku, využívali podkošovú výškovú prevahu a hlavne premieňali trestné hody. Nebolo to pritom ľahké, pretože všetci sme mali dojem, že obruče sú o nejaké dva centimetre vyššie. Potvrdzoval to aj fakt, že padalo málo striel zvonku.“

Young Angels AcademyBC Alvik Basket (SWE) vs. Young Angels Academy U18 (Foto: Roberts Blaubuks)

Triumf nad Ridzene zapôsobil na žlto-modré dievčatá ako živá voda. Kľúčový zápas o postup do semifinále ich však čakal na druhý deň už o 7.30 ráno.

„Pre nás to bol napokon skvelý čas, pretože sme mali pred semifinále najviac času na oddych. Súboj s estónskou reprezentáciou na čele so superhviezdou Gretou Asi sme zvládli fantasticky a vybavili sme ho za prvú štvrtinu. Začali sme sériou 13:0 a po prvej štvrtine sme viedli 22:5. To nás upokojilo a nechali sme potom bojovať súperky. To už sme vedeli, že sme blízko medailám,“ pokračuje v turnajovej retrospektíve D. Jendrichovský.

Do kariet Košičankám zahral aj vývoj v druhej skupine, v ktorej zdolal švédsky Alvik favorizovaný holandský tím. Ten pritom disponoval až šiestimi hráčkami vyššími, než bola najvyššia basketbalistka Young Angels.

„Holanďanky naháňali strach, ale po veľkom boji podľahli Alviku o bod. Tým pádom sme hrali v semifinále proti Švédkam. Mali sme viac času na oddych a naša vyššia rotácia rozhodla. Všetky dievčatá podali výkon na 120%, premenili sme ťažké strely a hlavne sme neskutočne bránili. Sústredili sme sa na ich superhviezdu Tovu Sabel, ktorá bola najlepšou strelkyňou turnaja i celej EGBL. Akonáhle mala loptu, nechávali sme ostatné voľné a ju sme bránili v pätici,“ popísal víťaznú taktiku tréner Jendrichovský.

BC Alvik Basket (SWE) vs. Young Angels Academy U18 (Foto: Roberts Blaubuks)

Netradičná taktika slávila úspech a unavené Švédky sa snažili tvrdohlavo odovzdávať loptu svojej hviezde. „Tá išla hlavou proti múru, ale na to sme boli pripravení. Zdolali sme ich o 35 bodov a išlo asi o najväčší šok turnaja. Toto nečakal nikto, veď Alvik prehral počas celej sezóny jediný zápas s Lotyškami a aj to iba o bod. A my sme ich prešli ako rozbehnutý vlak. Ten potom nedal vo finále šancu ani Minsku, s ktorým sme na začiatku prehrali.“

V boji o celkové prvenstvo oplatili Košičanky prehru bieloruskému Horizontu Minsk, ktorý zdolali 63:47.

„Kvalitatívne to už nebol taký dobrý zápas, ale mali sme očividne viac síl ako súper. Minsk totiž do poslednej chvíle bojoval o postup zo semifinále proti Holanďankám. Vedeli sme, že musíme vydržať prvý polčas s otvoreným výsledkom a potom ich zdoláme našou rotáciou. Vytočila ma len posledná minúta prvého polčasu, keď sme inkasovali dve trojky po našich chybách. Do prestávky sme tak išli iba s jednobodovým náskokom, ale potom sme opäť pritlačili a tretiu štvrtinu sme ukončili zlatým klincom v podaní Anny Kaľužnej. S klaksónom dala trojku asi dva a pol metra spoza oblúka a potvrdila tak pozíciu najlepšej hráčky na turnaji,“ skonštatoval spokojným hlasom Daniel Jendrichovský.

Víťazné oslavy v ňom prebudili radosť, akú v minulosti pociťoval pri najväčších úspechoch značky Good Angels.

Young Angels Academy U18 (Foto: Roberts Blaubuks)

„Niečo som už v basketbale preskákal, ale tie záverečné minúty a chvíle pri odovzdávaní trofeje boli jednými z najkrajších, ktoré som zažil. Paradoxne to prišlo počas víkendu, kedy sme po pätnástich rokoch uvoľnili extraligový trón. Tento šestnásty titul je nečakaný a mal som pri ňom inú rolu. Bol som totiž aj koučom, aj keď to ťažko nazvať trénerskou rolou. Ja som totiž s týmto tímom pracoval vždy len týždeň pred samotnými turnajmi. Môj priamy podiel bol však určite väčší ako pri tých predošlých tituloch. Osobne ma to teší o to viac, že okrem vlastnej dcéry som mal v tíme aj nevlastnú, ktorá bola vyhlásená za MVP turnaja,“ upozornil na veľký individuálny úspech Anny Kaľužnej Daniel Jendrichovský, ktorého poznáme v prvom rade ako manažéra. Teraz však získal veľký úspech aj ako tréner. Aké sú teda jeho plány v tejto oblasti?

„Ja by som mal veľmi rád družstvo, ktorému by som sa venoval na každodennej úrovni. Táto práca ma baví, ale v tomto mám obrovskú výhodu. Nepozerám sa na to totiž ako na zamestnanie. Dvadsať rokov som sa učil pri skvelých tréneroch a teraz mám taký skúšobný tím, pri ktorom fungujú veci, ktoré by pri ženách asi nefungovali. Myslím si, že sa mi celkom vydarila motivačná časť, ale určite by som si netrúfal vychovávať hráčky a učiť ich základné veci,“ odvracia pozornosť od svojej osoby dlhoročný funkcionár. „Klobúk dole pred trénermi, ktorí to robia deň čo deň. Ja som len nasadil torte čerešničku, no poďakovať sa musím hlavne trénerom, ktorí tieto dievčatá vychovali u nás, ale aj v Poprade a v Banskej Bystrici. Žilinská hráva pravidelne extraligu za Bystricu a z pohľadu obrany bola našim lídrom. Popradčanka Rodáková ukázala silný atletický potenciál a posielali sme ju na najsilnejšie súperky. Dokázala eliminovať aj hráčky s výrazným silovým fondom.“

Jednou z takých hráčok bola aj mládežnícka superhviezda Tova Sabel zo švédskej Alviku. K jej ubráneniu Jendrichovskému poblahoželala aj bývalá hráčka Good Angels Košice Janel McCarville, ktorá momentálne pôsobí v A-tíme Alviku.

Young Angels Academy U18 (Foto: Roberts Blaubuks)

„Janel bola šokovaná tým, že sme ich zdolali o 35 bodov a gratulovala nám aj k ubráneniu tejto hráčky, ktorá smeruje do top kategórie európskeho basketbalu,“ prezradil D. Jendrichovský a pridal aj jednu pikošku z košických osláv v uliciach Rigy. „Dve naše „nešťastnice“ počas turnaja povedali, že keď tento turnaj vyhráme, tak skočia do fontány. A napokon do nej aj skočili! Už po semifinále im však bolo jasné, že to nebol najlepší nápad, pretože voda v Rige bola pekne studená. Ja som však rád, že si to dievčatá dokázali parádne užiť a úspech oslávili aj bez alkoholu. Potvrdili, že tvoria parádnu partiu.“

A práve táto partia bude základom reprezentačného tímu počas letného šampionátu. „V EGBL odohrali dvadsať ťažkých zápasov a určite im to dalo veľa. Verím teda, že to zúročia aj v reprezentačnom drese,“ dodal generálny manažér a tréner výberu Young Angels Academy do 18 rokov Daniel Jendrichovský.

Výsledky Young Angels Academy na turnaji Final Eight v Rige

Finále
Young Angels Academy U18 – Horizont RCOP (BLR) 63:47 (15:11, 15:18, 19:9, 14:9)
Body: Kaliužna 20, Rodáková 13, Urbanová 8, Bohušová 7, Beráneková, Žilinská a Oborilová po 4, Virásztoová 3

Semifinále
BC Alvik Basket (SWE) – Young Angels Academy U18 33:68 (15:38)

Výsledky v základnej skupine:
Parnu Sport School (EST) – Young Angels Academy U18 44:59 (5:22, 13:14, 14:13, 12:10)
Young Angels Academy U18 – Ridzene (LAT) 51:43 (33:23)
Horizont MINSK (BLR) – Young Angels Academy U18 64:53 (37:31)

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia