Ružomberok sa chce odraziť prvým duelom, Čajky veria v atraktívnu sériu

Publikované: 12.04.2019 Autor: Karolína Vrabcová Foto: Laco Duračka

MBK Ružomberok (Foto: SITA)

Oba tímy patrili na začiatku sezóny k hlavným kandidátom na titul. Dnes, deň pred začiatkom finálovej série môžeme povedať, že predikcie boli správne. Ružomberok počas sezóny prehral v lige len jeden jediný zápas, paradoxne so svojím finálovým súperom z Piešťan. Okrem toho hráčky „Ruže“ v ročníku ani raz neprehrali na vlastnej palubovke a to platí aj v prípade Európskeho pohára FIBA. Aj preto čaká na Piešťany, ktoré prešli po minulej sezóne poriadnou obmenou, ťažká prekážka na ceste za premiérovým titulom.

Ružomberok je favoritom, na prvý titul si trúfajú aj v Piešťanoch

Finálová séria sa začne zajtra o 18.30 h v nedobytnej pevnosti na severe Slovenska, v ružomberskej Koniarni. „Počas prípravy sme absolvovali niekoľko dobrých cvičení. Zamerali sme sa na detaily. Všetci sa už nevieme dočkať, kedy sa začne finále,“ povedala pre basket.sk legionárka v drese Ruže Litovčanka Egle Šikšniuté. Na prípravu mali zverenky trénera Juraja Suju o pár dni najviac, keďže v semifinále si so Šamorínom poradili v najkratšom možnom čase, keď sériu ovládli jasne 3:0. „Rozhodne si nemyslím, že by sme v tomto smere mali nejakú výhodu. Piešťany mali takisto dostatok času, aby sa na nás pripravili a zotavili zo série s Young Angels Košice,“ pokračovala ďalej Šikšniuté.

Eglé Šikšniuté (14), MBK Ružomberok (Foto: fb mbkruzomberok/Rudo Maškurica)

Dvadsaťsedemročná legionárka pritom pred štartom semifinále bojovala so zranením. „Mala som veľký svalový spazmus. Vďaka tímovej práci som sa však dokázala znovu postaviť na nohy. Na finále som stopercentne pripravená.“ Odborníci sa zhodujú, že ak niekto dokáže v play-off potrápiť Ružomberok, budú to práve Čajky. „Majú výborný tím so skvelým trénerom. Majú dobrý káder a veľa silných stránok. Dokážu hroziť spoza trojkového oblúku a rovnako aj v ňom prostredníctvom Kanaďanky Jessici Lubinovej či ostatných pozičných hráčok,“ myslí si Šikšniuté.

Ružomberok má za sebou skvelú sezónu. V európskom pohári FIBA sa prepracovali až do šestnásťfinále, kde nestačili na francúzsky Tarbes Gespe Bigorre. Neskôr si podmanili Slovenský pohár a teraz ich čaká kľúčová časť ročníka. „Už pred štartom súťaže sme si stanovili za cieľ vyhrať titul, momentálne sa však naplno sústredíme na zajtrajší duel. Verím, že sme správne nastavení, pripravení a koncentrovaní na to, aby sme ukázali náš najlepší výkon,“ verí Šikšniuté.

MBK Ružomberok vs. WBC Jenisej Krasnojarsk (RUS). Eglé Šikšniuté (14) (Foto: fiba.basketball)

Čajky sa poučili so zakopnutia s Košicami

Piešťanom skrátilo prípravu na finálového súpera semifinálové zaváhanie v druhom zápase v Košiciach, kde prehrali tesne 52:54. „Síce je už táto séria uzavretá z každého možného pohľadu, určite sme si z nej odniesli ponaučenie. Najmä z nášho zakopnutia. Zanalyzovali sme si to dôkladne a budeme sa snažiť prezentovať dohodnutý štýl hry bez zbytočných školáckych chýb,“ prezradila nám Martina Matejčíková.

S Ružomberkom sa stretli v sezóne niekoľkokrát, no najpamätnejšie je ich prvé vzájomné stretnutie v nadstavbovej časti v Diplomat aréne. Vtedy sa zrodila jediná prehra Ruže v ročníku, keď domáce hráčky zvíťazili 69:59. „Hrajú rýchly basketbal vedený ich americkými oporami na perimetri. Majú kvalitné hráčky na každom poste, predsa len sme sa s nimi už párkrát stretli, takže sa už dôverne poznáme a očakávame zaujímavú sériu,“ pokračovala Matejčíková.

Piešťanské Čajky vs. BK ŠKP 08 Banská Bystrica, Martina Matejčíková (14) (Foto: Laco Duračka)

V príprave sa Čajky zamerali predovšetkým na seba. „Sústredíme sa na našu hru. Je to pre nás dôležité, aby sme dodržali určené pokyny a predviedli disciplinovaný výkon či už z obrannej alebo útočnej stránky,“ myslí si Matejčíková. Pred finále je celý tím výborne naladený. „Nálada je výborná, sme plné motivácie a nevieme sa dočkať tohto vyvrcholenia sezóne. Je to predsa len to, na čo sme od začiatku čakali.“ S akými cieľmi vkročia Piešťany do finálovej série? „Sú vysoké, bude to atraktívna séria a my sa určite budeme snažiť vybojovať si dva domáce zápasy a potešiť našich fanúšikov i ľudí, ktorí nám veria,“ dodala 26-ročná basketbalistka.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.