Jeden má sezónu ako Jordan, druhý ako Shaq. Kto vyhrá cenu MVP v NBA?

Publikované: 08.04.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: nba.com

MIL Bucks vs. HOU Rockets, Antetokounmpo (34) vs. Harden (13) (Foto: nba.com)

Nie je prestížnejšej individuálnej ceny vo svete basketbalu. Byť MVP v NBA znamená nesmrteľnosť. Je to niečo, čo sa podarí len výnimočným hráčom. Niekedy však ocenenie prináša príliš veľa subjektívnych názorov, ktoré sú kontroverzné. Napríklad legendárny Kobe Bryant vyhral MVP len raz a kontroverzie vyvolali aj predminulý rok.

V ňom médiá opantal Russell Westbrook parádnou triple-double sezónou. Postupne sa však ukázalo, že z veľkého hľadiska pre dynamického rozohrávača hovorili skvelé štatistiky, ktoré až tak nenapovedali o hre tímu. Westbrooka obdivovali ako sa vysporiadal s odchodom Kevina Duranta, keď ako prvý hráč za 50 rokov dosiahol na sezónu s triple-double. Pritom by sa dalo argumentovať, že James Harden a možno aj Kawhi Leonard pomohli svojím tímom viac ako víťaz ocenenia.

Harden sa dočkal ceny vlani, keď nebol nikto na pochybách o jeho víťazstve. Jasne predčil LeBrona Jamesa. Bradatý rozohrávač má neuveriteľnú sezónu aj v tomto ročníku. Bez okolkov sa dá povedať, že prežíva jeden z najlepších ofenzívnych ročníkov v histórii NBA. Dvadsaťdeväťročný basketbalista má priemer 36 bodov, 7,6 asistencií a 6,2 doskokov.

V útoku je nezastaviteľný, keď doslova sám vyniesol Rockets späť medzi najlepšie tímy ligy. Texaský klub začal sezónu zle a bol na dne Západnej konferencie. Zranil sa Chris Paul a Harden musel zobrať všetko na seba. V 28 zápasoch strelil aspoň 40 bodov, v 9 minimálne 50! Podobnú sezónu mal v NBA naposledy ešte v 1986/87 legendárny Michael Jordan.

Miestami to nevyzeralo s Rockets najlepšie, ale ako sám Harden povedal, čo iné mu ostávalo ako zobrať celú hru na svoje plecia. Výsledkom je, že Houston má do konca základnej časti šancu na druhé miesho v konferencii.

Lepší ako Shaq O’Neal

Na druhej strane je však Giannis Antetokounmpo. O gréckom zázraku povedal už pred rokom Kevin Durant, že je hráčom, z ktorého má strach aj on. Univerzálny krídelník s nigérijskym pôvodom nabral od príchodu do NBA v roku 2013 15 až 20 kilogramov svalovej hmoty a vyrástol 7 centimetrov. Dnes je z neho nezastaviteľná mašina. Odborníci sa zhodujú, že v ďalších rokoch preberie po LeBronovi Jamesovi pozíciu najlepšieho basketbalistu sve­ta.

Veľkú poklonu mu dal Shaq O’Neal, ktorý povedal, že Greek Freak je už teraž lepší ako on. Štatistiky lídra Milwaukee sú neuveriteľné. Priemerne dáva 27,7 bodov, pridá 12,5 doskokov, 5,9 asistencií a 1,5 bloku. Na rozdiel od Hardena je neskutočný aj na vlastnej polovici, keď je reálne v hre aj o ocenenie pre najlepšieho obrancu ročníka.

Bucks vytiahol k sezóne so 60 víťazstvami a prvému miestu v NBA po základnej časti. To sú silné argumenty pre jeho víťazstvo. V rozšírených štatistikách dosahuje Antetokounmpo čísla ako Steph Curry v sezóne, keď ho jednoznačne zvolili za MVP.

Viacero bývalých hráčov, trénerov či odborníkov rozoberá, komu by dali cenu MVP. NBA robila anonymnú anketu medzi súčasnými hráčmi, ktorí by zvolili Hardena, ale zdá sa, že médiá sú naklonené viac gréckej superhviezde. Tú by zvolil aj uznávaný odborník a vlastník stránky The Ringer Bill Simmons, denník Los Angeles Times by však uprednostnil ťahúňa Houstonu.

V poslednom vydaní rebríčka MVP na stránke nba.com je na prvom mieste Antetokounmpo, ktorému pomohol skvelý výkon proti silnej Philadelphii. Nastrieľal jej 45 bodov a pripísal si 13 doskokov.

Dôležitá je aj štatistiky win-shares, ktorá hovorí o víťazstvách. Harden vedie tesne 14,6 ku Grékovým 14,2. V defenzívnom win-shares však má navrch líder Bucks, ktorý vedie 5,5 ku 3,5.

Grék sa môže ešte zlepšiť

Pre Antetotokounmpa hovoria aj slabší spoluhráči. Milwaukee má síce výborne poskladaný tím, keď rozoznali správne silu svojej hviezdy a obklopili ju strelcami, ale podľa mien nemá takých kvalitných hráčov ako Harden. Predsa len Chris Paul je budúci člen Siene slávy, Eric Gordon vyhral cenu pre najlepšieho šiesteho muža sezóny a Clint Capela patrí medzi najlepších pivotov v lige. V Bucks sa dá považovať za menšiu hviezdu len Kris Middleton, ktorý si zahral v tomto ročníku premiérovo v All-Star zápase, ale jeho účasti veľmi pomohlo prvé miesto tímu.

Na víťaza si musíme počkať ešte dlhšiu dobu, ale svoje môže zohrať aj fakt, že Antetokounmpo ešte nenaplnil potenciál. Zlepšuje streľbu za tri body a jeho štatistiky môžu ešte narásť. Stále má len 24 rokov, zatiaľ čo Harden už sotva predvedie niečo lepšie ako v tomto ročníku.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

YAKE YAKE live
10.07.2020
NIT NIT
SNV SNV live
10.07.2020
STR STR
TRN TRN live
10.07.2020
CBK CBK
ZBB ZBB live
10.07.2020
POP POP

ScoreBoard ...

BNB BNB 10.07.2020 BSC BSC
INT INT 10.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 10.07.2020 SNV SNV
PDZ PDZ 10.07.2020 RIM RIM