Srbom nepomohol ani Teodosič. V Estónsku prehrali a v nedeľu ich čaká zápas o všetko

Publikované: 21.02.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fiba.basketball

Estónsko vs. Srbsko, Miloš Teodosič (4) (Foto: fiba.basketball)

Na ostatnom svetovom šampionáte, ktorý sa konal v roku 2014 v Španielsku, získali basketbalisti Srbska striebornú medailu. Teraz im však hrozí, že sa na tohtoročných majstrovstvách sveta vôbec nepredstavia. Dnes mali šancu potvrdiť svoju miestenku do Číny, to za predpokladu, že by zvíťazili v Estónsku.

Od Srbov sa výhra očakávala, najmä ak vezmeme do úvahy, že na ich súpiske figuroval aj navrátilec z NBA Miloš Teodosič. Ten v Talinne nastúpil a k 16 bodom pridal aj 10 asistencií, no ani jeho výkonon napokon nestačil na výhru. Estónci totiž lepšie zvládli koncovku a vicemajstrov sveta zdolali 71:70. „Je to pre nás ťažká prehra. Prišli sme sem s tým, že chceme dať do hry srdce, ale v takýchto stretnutiach to niekedy nestačí. Musím pogratulovať víťaznému tímu, pretože odohrali naozaj dobrý zápas a v štvrtej štvrtine premenili niekoľko dôležitých trojok. Nedokázali sme ubrániť ich situácie pick and pop,“ povedal na tlačovej konferencii tréner srbského národného tímu Aleksandar Djordjevič.

Výkonom nenadchli predovšetkým podkošoví hráči Gagič a Raduljica, ktorí spolu zaznamenali len desať bodov. „Naši vysokí hráči mohli byť smerom do útoku kľúčovým faktorom, ale nestalo sa tak. Raduljica, ktorý nastúpil v základnej zostave, sa veľmi rýchlo dostal do problémov s faulami a v podstate po väčšinu zápasu bol mimo hry,“ dodal šéf srbskej lavičky. Aj napriek tomu však hostia siahali na víťazstvo. „Mohli sme vyrovnať z trestných hodov a ísť do predĺženia, ktoré by podľa mňa bolo zaslúžené. Nedarilo sa nám na trojkovom oblúku, kde sme vypálili niekoľko zbrklých pokusov a za každú cenu sme sa odtiaľto chceli presadiť. Ako keby úspešný kôš znamenal päť bodov. Ale tak to bežne býva pri tímoch, ktoré sú nervózne a snažia sa strhnúť víťazstvo na svoju stranu.“

Aleksandar Djordjevič sa nepriamo pustil aj do formátu kvalifikácie, v ktorom sa srbský tím neustále menil podľa situácie. Skúsený kormidelník si však bol vedomý toho, že v tomto zápase sa malo jednoznačne zrodiť víťazstvo Srbska, ktoré bolo veľkým favoritom. Mečbal číslo jeden však premrhalo. „Estónci mali výhodu v tom, že s týmto mužstvom absolvovali takmer celú kvalifikáciu a chlapci na seba boli viac zvyknutí, čo sa o nás nedá povedať, pretože sme s rovnakým tímom nenastúpili opakovane. Naozaj to nie je malá výhoda. My sme na palubovke spravili niekoľko strát, ktoré sa mi nepáčili. Vedel som, že toto by mohol byť problém a napokon to tak aj bolo. Basketbal je niekedy o šťastí,“ skonštatoval kouč Srbov.

Napriek dnešnej prehre majú Srbi stále šancu prebojovať sa na svetový šampionát. V nedeľu ich v Belehrade čaká zápas o všetko proti priamemu konkurentovi z Izraela, ktorý dnes zdolal Nemecko 81:77 a jeho šance stále žijú.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK