Ellenberg skvelo potiahla Ružomberok, chce hrať v Koniarni štvrťfinále EuroCupu

Publikované: 24.01.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: Rudo Maškurica

MBK Ružomberok vs. Tarbes GB (FRA), Aaryn Ellenberg (3) (Foto: Rudo Maškurica)

MBK Ružomberok si poradil v prvom zápase druhého kola play off európskeho pohára FIBA s francúzskym vicemajstrom Tarbes Gespe Bigorre a vyhral tesným rozdielom 68:65. Do odvetného zápasu, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 31. januára, tak pôjdu s tesným trojbodovým náskokom.

Do zápasu vstúpili domáce hráčky nervózne, strelecky sa im nedarilo a hostky sa tak rýchlo ujali vedenia. Prvú štvrtinu vyhrali jasne 9:19, ale napokon to bola jediná časť hry, v ktorej dokázali dominovať. V druhej a tretej štvrtine sa hra vyrovnala. V súboji vicemajstrov dvoch národných súťaží, z ktorých je tá francúzska kvalitnejšia a vyrovnanejšia, dokázali Ružomberčanky fyzicky aj takticky držať so súperom krok. Taktické pokyny trénera Suju pochválil po zápase aj skusený tréner Tarbes Francois Gomez. ,,Domáci tréner urobil počas zápasu dobré rozhodnutia v dobrých okamihoch. My sme z prehry sklamaní, ale verím, že doma budeme lepší v kľúčových okamihoch.” Hoci takticky boli výborne pripravené bezpochyby aj hostky, kľúčovými v zápase sa ukázala zónová obrana a zónový pressing po celom ihrisku, ktoré zvolil tréner Suja.

MBK Ružomberok vs. Tarbes GB (FRA), tréner Juraj Suja a oddychový čas (Foto: Rudo Maškurica)

Ružomberčanky otočili zápas až tri minúty pred koncom stretnutia a v závere si dokázali bojovným a trpezlivým prejavom udržať tesný náskok. Hosťujúce hráčky sa sústredili na strely spoza trojkového oblúku, pričom strelecká forma, ktorá ich sprevádzala úvodom stretnutia, im odišla práve v kľúčových posledných minútach zápasu. Jedinou premenenou strelou v závere bol, nakoniec neuznaný, pokus za tri body Američanky s ukrajinským pasom D'Andry Moss. Po zamietavom verdikte rozhodcovského tria prepukla vo vypredanej Koniarni veľká radosť hráčok i fanúšikov. Ružomberok si aj naďalej udržal domácu neporaziteľnosť v aktuálnej sezóne a do basketbalovej Európy vyslal ďalší pozitívny signál, že to s návratom na európsku basketbalovú mapu myslí vážne.

,,Sme šťastní, že sme triumfovali, obzvlášť doma pred výbornou kulisou. Dievčatá musím pochváliť, pretože bojovali a dreli do konca,” hodnotil bezprostredne po zápase Suja. Hoci zápas museli po nevydarenej prvej štvrtine otáčať, čo ich stálo mnoho síl, tréner Ruže oceňuje najmä nezlomnosť svojho tímu. ,,V prvom polčase sme boli horší, ale napriek tomu sme dokázali francúzsky tím zdolať. Dôležité je, že si veríme aj v momentoch, keď sa nám nedarí. Nie každá štvrtina nám vyjde, ale to je šport. Podstatné je, aby sme sa nevzdali.”

MBK Ružomberok vs. Tarbes GB (FRA), radosť po víťazstve (Foto: Rudo Maškurica)

Ružomberčanky prehrávali v prvej štvrtine už o 16 bodov. Hnacím motorom obratu bola Američanka Aaryn Ellenberg-Wiley, ktorá v poslednej časti hry zaznamenala 13 bodov, z toho 3 trojky. ,,Takýto zápas sme v tejto fáze EuroCupu očakávali. Bolo jasné, že v TOP 16 budeme musieť na víťazstvo bojovať celých 40 minút a nebude to ľahké. Som šťastná, že sme dokázali takto zvládnuť záver a vyhrať.”

Zápas dokázali Ružomberčanky dotiahnuť do víťazného konca aj napriek výrazne slabšiemu doskoku. Francúzske Tarbes preskákalo Ružomberok v pomere 29:43. Na doskok upozornila aj rozohrávačka domácich a s 26 bodmi najlepšia strelkyňa zápasu Ellenberg. ,,Do odvetného zápasu musíme zlepšiť náš obranný doskok. Mali veľmi veľa útočných doskokov a nás potom stálo mnoho síl dobiehať to iným spôsobom. Taktiež budeme potrebovať lepšiu streľbu, pretože v domácom zápase nám miestami nepadali otvorené strely.“

Američanka bola s efektivitou 22 najvýraznejšou osobnosťou v drese domácich. Svoje kvality ukázala najmä v závere, kedy ju jej tím najviac potreboval. Aj napriek dôležitosti duelu bolo vidno, že si líderka Ružomberka hru užíva a je v absolútnej hernej pohode. ,,Užila som si to, pretože podobné zápasy sú tie, pre ktoré basketbal hráte. Ťažký duel so silným súperom a plnou halou fanúšikov, to si hráčka musí užívať.” Domáca neporaziteľnosť, ktorou sa vie Ruža v tejto sezóne pochváliť, je výnimočná. Privítali by domáce basketbalistky v Koniarni aj ďalšie európske družstvo? ,,Cítime šancu vrátiť EuroCup naspäť do našej haly. Musíme pre to urobiť všetko,” zakončila americká basketbalistka.

basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

11 Indiana Pacers 7/5 58,33%
12 Minnesota Timberwolves 7/5 58,33%