Anketa: Tréneri ženských klubov hodnotia prvú časť sezóny

Publikované: 02.01.2019 Autor: Marta Brliťová

BAM Poprad vs. BK ŠKP 08 Banská Bystrica, trénerka Tatiana Gallová (Foto: Daniel Faix)

Za pomyselnou prvou časťou sezóny sme sa obzreli s trénermi a trénerkami ženských extraligových celkov. Tímy sú zoradené podľa tabuľkového poradia na konci roku 2018. Po prvých ligových mesiacoch sme poprosili trénerov o priebežné zhodnotenie svojho tímu. Po letných prestupoch a obmenách kádrov sa už kluby opäť dobre poznajú a majú nastavené svoje reálne ciele. Ktoré to sú? A plánujú sa k nim dopracovať aj s pomocou nových hráčok?

Ako ste spokojný/á s doterajším priebehom sezóny?

Aké sú vaše ciele v druhej časti sezóny?

Možno očakávať zmeny vo vašom kádri?

KSC Szekszárd (HUN) vs. MBK Ružomberok, tréner Juraj Suja (Foto: fiba.basketball)

Juraj Suja – MBK Ružomberok

Zatiaľ sme spokojní, pretože v oboch súťažiach plníme naše ciele. V lige sme momentálne tam, kde sme chceli byť a v EuroCupe sme naplnili náš výkonnostný cieľ, ktorým bol postup zo skupiny. To však neznamená, že nebudeme ďalej bojovať a nepokúsime sa ešte o nejaké prekvapenie. Také, aké sa nám podarilo proti Szekszardu.

V lige príde na rad nadstavba a po nej play off extraligy. V EuroCupe nás čaká dvojzápas o postup do TOP 16. Prichádza teda najdôležitejšia čast sezóny. V prvom rade chceme byť zdraví a od toho sa potom bude všetko odvíjať.

Zatiaľ neplánujeme nič konkrétne. Uvidíme, čo ukážu najbližšie týždne. 

Zuzana Žirková – Young Angels Košice

Môžem otvorene vyjadriť spokojnosť s tým, ako dievčatá pracujú a posúvajú sa ďalej. A to aj napriek zraneniam, ktoré nás limitujú.

Ciele prichádzajú vždy v danom momente a my máme pred sebou ešte dlhú cestu. Každý jeden zápas či tréning je pre nás splneným cieľom.

Keďže máme dlhodobo zranenú Peťu Bartánusovú, musíme tento post doplniť. Nemala by to však byť zahraničná posila. Čo sa týka ďalších posilnení kádra, zatiaľ sme nenašli nikoho adekvátneho k tomuto družstvu.

Trénerka Zuzana Žirková a Petra Bartánusová (16), YOUNG ANGELS Košice (Foto: Jäzva)

Richard Kucsa – Piešťanské Čajky

V celkovom pohľade na doterajší priebeh sezóny som spokojný. Mám okolo seba v realizačnom tíme skvelých ľudi, ktorí mi veľmi pomáhajú a hráčky, ktoré majú výbornú pracovnú etiku. Verím, že nám to vydrží aj naďalej.

Naplniť ciele, ktoré si klub stanovil pre túto sezónu v lige a medzinárodných súťažiach. V lige sa držíme na pozícii, ktorá reálne odzrkadľuje našu momentálnu formu. CEWL máme dobre rozbehnutú a musím to potvrdiť v domácich zápasoch. No v ďalších zápasoch EWBL to budeme mať veľmi tažké, ak budeme chcieť naplniť naše ciele.

Dúfam, že nám zdravotný stav umožní, aby sme do hráčskeho kádra nezasahovali zmenami.

Albert Diósi – ŠBK Šamorín

S priebežným umiestnením som spokojný. Nemali sme pred sezónou konkrétne plány, na ktoré miesto by sme to chceli dotiahnuť, pretože máme mladé a obnovené družstvo. Herne sme mali lepšie aj horšie zápasy. Našťatsie sme dokázali vyhrať, aj keď sme mali z našej strany menej vydarený zápas.

Skončiť najhoršie na štvrtom mieste a ak to bude možné, dosiahnuť na bronzové medaile. Prakticky tak, ako sme zvyknutí sa umiestňovať.

Družstvo neplánujeme dopĺňať. Jedine, ak by sa nám vrátila po materskej Lenka Slezáriková. Máme mladé talentované hráčky a budeme pracovať s nimi, pretože majú perspektívu do budúcnosti. Chceli by sme do tímu zapracovať mladé Šamorínčanky.

BKM JUNIOR UFK Nitra

Pavol Horička – BKM Junior UKF Nitra

V doterajšom priebehu sezóny sme odohrali dobré aj horšie stretnutia. Žiaľ, nevyhli sme sa nevyrovnanosti v našich výkonoch, čo pripisujem aj nedostatočným skúsenostiam. Druhým faktorom je úzky káder a z toho vyplývajúce zdravotné ťažkosti a zranenia. Družstvo má svoj potenciál, ale potrebujeme trénovať dlhodobo v kompletnej zostave. Máme mladý tím, ale na tento fakt sa už nebudeme vyhovárať.

Musíme dohrať čo najlepšie základnú časť, čo znamená vyhrať aspoň dve zo zvyšných troch stretnutí. Iba to nám zaručí 5. miesto. Ružomberok bude zrejme nad naše sily. V nadstavbe chceme herne aj výsledkovo stabilizovať našu výkonnosť a pripraviť sa zodpovedne na play off.

Nejaké zmeny už prebehli. Žiaľ v priebehu sezóny sme stratili obe podkošové hráčky, sestry Dubeňové. Tento post sme nedávno doplnili Američankou Davis, čo bolo vynútené vzhľadom na nedostatok slovenských hráčok na tomto poste. Dávame príležitosť aj mladej Zaťkovej a nejaké ďalšie možnosti na doplnenie kádra, predovšetkým mladými a perspektívnymi hráčkami, stále hľadáme.

Tatiana Gallová – BAM Poprad

Ak by sme mali na konte o jedno-dve víťazstvá naviac, bola by som spokojnejšia. V každom prípade napredujeme a to je dobrý začiatok.

Zlepšovať sa od zápasu k zápasu a baviť divákov atraktívnym basketbalom.

Ak sa budú nejaké zmeny diať, budeme o tom určite včas informovať na vašej stránke.

Danilo Rakočevič – Slovan Bratislava

Myslím si, že naše dve doterajšie víťazstvá nie sú zlým výsledkom. V niektorých zápasoch sme mohli hrať samozrejme lepšie, ale u nás je ťažké podávať konštantné výkony. Máme len málo spoločných tréningov, pretože hráčky veľa chýbajú kvôli školským povinnostiam.

Cieľom je vyhrať ešte niektoré zápasy a základnú časť tak ukončiť na 7. mieste. Zabezpečili by sme si tak výhodu domáceho prostredia v zápasoch play off o 5.-8. miesto.

Už niekoľko sezón naše hráčky, ktoré sa posunú na vyšší level, odchádzajú. Preto by ma neprekvapilo, ak by niekto dostal ponuku a odišiel. Čo sa týka príchodu, to u nás nie je reálne. Hráme s odchovankyňami a s dievčatami, ktoré prídu do Bratislavy kvôli štúdiu a chcú popritom hrať basket.

BAM Poprad vs. BK ŠKP 08 Banská Bystrica, tréner Miloslav Michálik (Foto: Daniel Faix)

Miloslav Michalík – BK ŠKP 08 Banská Bystrica

Môžem vyjadriť spokojnosť s nárastom výkonnosti mladých hráčok. Najmä Zuzany Vargovej a Lucie Žilinskej, ale aj ostatné urobili veľký progres. V daných podmienkach robíme maximum, čo je v našich silách. Jediné čo nám chýba, je víťazstvo.

Pokúsiť sa o nejaké víťazstvá a pokračovať v práci, ktorú sme začali začiatkom septembra. Veci sú už nastavené a teraz je doležité, aby to všetko dobre zapadlo v daný konkrétny moment, zápas.

Zmeny sa už udiali v priebehu novembra, pretože nám kvôli zdravotným problémom dlhodobo vypadli Natália Jelenčíková a Tereza Podhradská. Najmä v prípade Natál je to veľká strata pre družstvo, pretože po minulej sezóne mala patriť jeho lídrom. Napriek tomu máme v družstve trinásť hráčok, takže zmeny neočakávame. Naša filozofia, dávať priestor našim hráčkam, sa nemení.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.