Tri hodiny svetla denne a teploty hlboko pod nulou, aj také sú dni Felixovej vo Švédsku

Publikované: 18.12.2018 Autor: Marta Brliťová Foto: archív MF

Mária Felixová (10), Luleå BBK (SWE) (Foto: archív MF)

Mária Felixová pôsobí na severe Švédska v malom športovom meste Luleå. Patrí k herne najvyťažovanejším pivotkám svojho družstva, ktorému sa výrazne darí v domácej súťaži aj v EWBL. Toto angažmá považuje za svoje prvé zahraničné, keďže v Prahe sa cítila ako domáca.

Reprezentačná pivotka si na úvod kariéry prešla všetkými mládežníckymi kategóriami v MBK Ružomberok a ako sedemnásťročnú ju zobrali prvýkrát k ženám. V legendárnom Ružomberku bola konkurencia na jej poste veľká. ,,Nebolo to ľahké, ale každým rokom som získavala nové skúsenosti. Aj na ihrisku, aj na lavičke. Práve vďaka veľkej konkurencii zahraničných pivotiek som sa mohla neustále posúvať vpred. Fyzicky, aj mentálne. Chcela som dokázať trénerom, že mám na viac. To aj považujem za začiatok mojej cesty k profesionálnemu basketbalu,” začala rozprávanie Majča.

Mária Felixová (10), Luleå BBK (SWE) (Foto: archív MF)

Ako profesionálna hráčka pôsobí už 11 sezón a kluby si vyberá podľa viacerých faktorov. ,,Keďže sezóna trvá približne trištvrte roka, zamýšľam sa nad mestom, v ktorom by mi vyhovovalo počas sezóny žiť. S tým je samozrejme spojená aj miestna kultúra a ľudia. Veľmi dôležitým faktorom je úroveň domácej ligy a či hrá klub aj medzinárodné súťaže. Čím kvalitnejšie zápasy ma čakajú, tým väčšia je možnosť zlepšovať sa a napredovať. V neposlednom rade je to určite aj finančné ohodnotenie.” Felixová sa po ružomberskej etape, štyroch sezónach v Piešťanoch a dvoch v pražskej Slávii rozhodla pre veľkú zmenu. Počas leta sa presťahovala do basketbalovo menej známeho Švédska. ,,Po dvoch rokoch v Prahe prišla chuť skúsiť niečo profesionálnejšie s vyššími nárokmi na mňa ako jednotlivca. A to nielen v domácej súťaži, ale aj v medzinárodnej.”

Mária Felixová pôsobí na severe krajiny, v malom meste Luleå. Mesto s 47 000 obyvateľmi je počtom obyvateľov veľké asi ako Trenčín, no rozlohou je len tretinou z neho. Zo všetkých strán je obklopené morom a v jeho okolí sa nachádzajú tisícky jazier.

Pri výbere novej hráčskej destinácie určite rozhodla aj Felixovej veľká vášeň pre cestovanie. ,,V Štokholme som bola už dvakrát predtým a mala som chuť spoznať Švédsko viac. Najmä na severe, kde pôsobím, som vedela, že to bude niečo iné. Žijem 120 kilometrov od polárneho kruhu, zažívam najtmavšiu možnú zimu, ale je tu naozaj krásna zasnežená krajina. Zima je tu úplne rozprávková. Všade navôkol je bielo a zamrznuté more, na ktorom domáci korčuľujú, jazdia na snežných skútroch a dokonca aj na autách. Ako mi aj spoluhráčky hovorili, ľudia na severe sú oveľa pokojnejší a milší ako napríklad v Štokholme.”

Svetla si Majča teda veľa neužije. Slnko na severe Švédska momentálne vychádza len na tri hodiny. Východ slnka je o 10 ráno a o 13 napoludnie je už opäť tma.

Mária Felixová na polárnom kruhu (Foto: Archív MF)

Na svoju rozprávkovú severskú polohu hráčky Luleå doplácajú snáď len pri cestovaní na zápasy. Najbližšie družstvo, proti ktorému hrávajú, je od nich vzdialené 350 kilometrov. Je aj jediným, do ktorého cestujú na zápas autobusom. Na všetky ostatné zápasy musia lietať. V Luleå je malé letisko, z ktorého Majča so svojim tímom lieta do Štokholmu a odtiaľ ďalej mikrobusom do miest zápasov. ,,Lety sú väčšinou veľmi skoro ráno, následne trávime veľa času na letisku, v lietadle a mikrobuse. Často ideme rovno na palubovku. Je to únavné. Musíme potom venovať väčšiu pozornosť rozcvičke,” zdôrazňuje dôležitosť profesionálneho prístupu Majča. Okrem domácej súťaže pôsobí Luleå aj v Európskej lige žien, v ktorej zatiaľ prehrali iba raz, s euroligovým TTT Riga.

Pôsobenie v zahraničí, navyše tak ďaleko od rodiny a priateľov nie je jednoduché. Našťastie s týmto vie pomôcť dobrý kolektív v šatni, prípadne aj noví priatelia. ,,Dievčatá v tíme sú skvelé. Máme výborné vzťahy a vždy je s kým vybehnúť na kávu, prechádzku, alebo večeru.” Medzi Felixovej nových priateľov patrí aj miestny manželský pár. Nebolo by na tom nič zvláštne, ak by Majča nenarazila počas svojho prvého skutočne zahraničného angažmánu, na Slovenku.

,,Veľkou fanynkou nášho klubu je pani Sandra Lundberg, ktorá je Slovenka a v Luleå žije s manželom už 34 rokov. Kontaktovala ma už pred príchodom do Švédska a spolu s manželom Kenthom mi hneď prvý deň ukázali mesto a neskôr aj okolie. Boli sme spolu za polárnym kruhom, občas ma pozvú k nim na večeru a strávili sme spolu aj predčasné Vianoce. Vďaka ním som bola vo Fínsku, keďže hranice sú len 100 kilometrov od nášho mesta. Som im za veľa vďačná a je skvelé mať tu svoju druhú slovenskú rodinu,” s úsmevom dodala reprezentačná pivotka.

Mária Felixová a jej "švédska rodina" (Foto: Archív MF)

Práve vďaka Sandre Lundberg sa mohla strtenúť aj s dvoma slovenskými hokejistami. Devätnásťročný Daniel Demo pôsobí na severe Švédska druhý rok a Marek Korenčík už dokonca piatu sezónu. ,,Bola som sa pozrieť na ich zápasoch a aj oni na mojich. Stretávame sa najmä u Sandry na spoločných obedoch a večerách. Je to fajn, mať v hľadisku slovenskú podporu.”

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.