Suja: Nemá nám čo stúpnuť do hlavy, ešte sme nevyhrali žiadnu trofej

Publikované: 29.11.2018 Autor: Karolína Vrabcová

Piešťanské Čajky vs. MBK Ružomberok, Tréner MBK Juraj Suja (Foto: TASR)

Ružomberská mašina v tejto sezóne funguje na výbornú. V lige zabrala naplno vo všetkých deviatich stretnutiach a v štyroch dueloch Európskeho pohára FIBA sa zadrhla len raz. Českému Nymburku však Ružomberčanky tesnú prehru 70:71 oplatili včera domácim triumfom 84:76. V tabuľke H-skupiny sú zverenky trénera Juraja Suju na prvej pozícii a postup do ďalšej fázy majú vo svojich rukách.

„Sme veľmi šťastní, že sme tento zápas zvládli. Bolo to veľmi náročné, najmä z mentálnej stránky. V podstate, ak by sme tento duel nezvládli, tak by nám možno predchádzajúce víťazstvá boli zbytočné. To však človek nikdy nevie. Potrebovali sme potvrdiť dve domáce výhry so Szekszárdom a Celje, čo sa nám podarilo,“ zhodnotil odvetný súboj s Nymburkom pre basket.sk Juraj Suja.

Vzápätí však vyzdvihol nielen silu súpera, ale poukázal aj na chyby vo vlastných radoch: „Treba povedať, že Nymburk ukázal svoju silu a každý, kto bol na stretnutí alebo ho sledoval, tak videl, aké strely dokázali ich hráčky premieňať. Na druhej strane, nedokázali sme naplniť náš obranný plán. Je však super, že sme aj my dokázali útočne kontrovať a trafili sme konečne dosť trojok a dokázali sme zápas zlomiť respektíve vyhrať aj napriek tomu, že sa nám v obrane ani na doskoku nedarilo podľa predstáv. To si cením.“

Ruža mala čo českému súperovi vracať. Veď v prvom zápase tohtosezónneho pohára FIBA na ich pôde prehrala tesne 70:71, čo je doposiaľ jej jediná prehra v ročníku. V čom sa obe stretnutia líšili? „,Hráčky proti sebe nastúpili druhýkrát, takže sa už trochu poznali a vedeli reagovať na niektoré veci. Nemali teda nastať ani momenty prekvapenia. Na druhej strane si myslím, že tento zápas bol mentálne náročnejší. Predsa len, u nich sme odohrali prvý duel v Pohári FIBA v tejto sezóne, hrali sme vonku a určite dievčatá hrali uvoľnenejšie. Chceli sme to otvoriť dobre, bohužiaľ, nevyšlo nám to. Teraz sme si všetci uvedomovali vážnosť tohto zápasu.“

MBK Ružomberok vs. KSC Szekszárd (HUN), tréner Suja a lavička (Foto: fiba.basketball)

Strelecký koncert Ellenbergovej-Wileyovej

Jednou z kľúčových hráčok bola 26-ročná Američanka Aaryn Ellenbergová-Wileyová, ktorá sa prezentovala 31 bodmi. K nim pridala až osem premenených trojkových pokusov, sedem doskokov a štyri asistencie.** „V prvom polčase nehrala dobre, to treba povedať. Ona je však výnimočná v tom, že dokáže hodiť za hlavu aj nepodarené veci, neláme si s nimi hlavu a pozerá sa dopredu.** V druhom polčase to bol z jej strany strelecký koncert. Nebolo to však len o nej. Sama by ten zápas nevyhrala. Viem, čo v nej drieme a aký potenciál má,“ pokračoval Suja.

Ružomberok viedol proti Nymburku v tretej desaťminútovke už o trinásť bodov, no napokon stretnutie vyhral o osem. „Nepovedal by som, že sme poľavili. Musím poznamenať, že sme v tretej štvrtine mali problém s faulami. Naše dve podkošové hráčky Egle Šikšniute a Oľga Jackovecová, štvorka a päťka zo základnej zostavy, mali na jej konci už štyri fauly. To bola pre nás veľmi nepríjemná situácia. Do hry sme po dvoch mesiacoch zapojili Beátu Jánoščíkovú, musela tam hrať Nevena Markovičová, ktorá má takisto nejaké zdravotné problémy. Aj toto trochu prispelo k tomu, že sa súper vrátil viac do hry. Ukázal však kvalitu. Zariskoval, skúsil riskantnejšie strely a padalo im to,“ myslí si Suja.

Piešťanské Čajky vs. MBK Ružomberok, Aaryn Deje Ellenberg-Wiley (3) (Foto: Laco Duračka)

Pomohol žreb i včasné skladanie kádra

Na Ružomberok čakajú v ďalšom priebehu skupinovej fázy pohára FIBA ešte dve stretnutia. Obe odohrajú u súperov. Už budúcu stredu pocestujú do maďarského Szekszárdu, s ktorým doma vyhrali 65:58. O týždeň neskôr, štvrtok 13. decembra sa predstavia v slovinskom meste Celje. „Dôležité bude to, čo hovorím stále, teda doskok. Keď máme nad ním kontrolu, tak sa nám hrá oveľa ľahšie. Máme v tejto sezóne veľmi dobrú prechodovú fázu a môžeme ju realizovať, keď máme skorý doskok a vieme súpera prečísliť. Ak ho nemáme, je to problém. To bude kľúčové v ostatných dvoch stretnutiach. Takisto musíme byť disciplinovaní a snažiť sa naplniť náš herný plán najmä v obrannom systéme, aby to bolo zrealizované na viac percent ako proti Nymburku. Uspieť však v oboch stretnutiach bude veľmi náročné,“ skonštatoval Suja.

Vlani Ružomberčanky prežívali v pohári FIBA úplne iné pocity. V B-skupine, v ktorej mali za súperov Good Angels Košice, turecký Mersin a ruský Krasnojarsk, skončili na poslednom štvrtom mieste so šiestimi prehrami bez víťazstva. Teraz figurujú na čele H-skupiny. „Treba sa na to pozrieť tak, že vlani sme mali trošku iný žreb. Bola to ,skupina smrti‘ a bolo naozaj ťažké vyhrať niektorý zápas. Teraz nám vyžrebovanie prialo viac, aj keď nechcem nikoho podceňovať. V neposlednom rade je to aj o hráčkach a zložení tímu. Tento rok sme mali dostatok času a priestoru postaviť a doplniť tím správnymi typmi herne i mentálne. Boli sme s tým hotoví už v máji. Predtým sme so skladaním družstva finišovali koncom júla a už bol trh prázdny. Nemali sme veľa možností, takže nebol tak kvalitne vyskladaní z každej stránky, ako je to teraz,“ tvrdí Suja.

Juraj Suja (Foto: FIBA Europe)

Ešte nevyhrali žiadnu trofej

Ambície tímu z Ružomberka by na základe doterajších výsledkov nemali byť malé. „Už pred sezónou sme deklarovali, že chceme postúpiť zo základnej skupiny v Európskom pohári FIBA a postúpiť do play-off, na čom momentálne pracujeme. Chceme hrať o najvyššie priečky v našej lige, čo sa nám zatiaľ darí. Príde final four Slovenského pohára a chceme byť úspešní aj tam. Uvidíme, či to pôjde. Veľa bude závisieť aj od zdravotného stavu hráčok počas kľúčovej fázy sezóny, teda play-off. Súpisky ostatných tímov sa dovtedy môžu ešte rapídne zmeniť. Zatiaľ tieto ambície napĺňame a uvidíme ako to bude pokračovať. Pre mňa je kľúčová premenná všetkého naše zdravie. Ak nám bude priať, tak ma nebudú zaujímať ani zmeny na súpiskách ostatných tímov a budeme sa pozerať len na seba. Je to však šport a môže sa stať čokoľvek,“ upozorňuje 37-ročný kouč, ktorý Ružomberok trénuje už šiestu sezónu.

Zdravotný stav všetkých hráčok však zatiaľ nie je alarmujúci. „V sezóne, kde hráte dva zápasy za týždeň, vždy niekoho niečo trápi. Stašová má narazený sval, ale predpokladám, že v sobotu proti Banskej Bystrici už nastúpi. Mal by som mať k dispozícii dvanásť hráčok a verím, že to vydrží do budúcej stredy, keď hráme v Szekszárde. Momentálne nemáme v tíme nič problematické, čo by niektorej basketbalistke bránilo v hre. Dlhodobých rekonvalescentov Kelčíkovú a Jánoščíkovú už máme naspäť. Verím, že sa budú postupne adaptovať na zápasovú záťaž a budú prínosom. Chcem, aby som mal problém, koho poslať na ihrisko,“ želá si Suja.

Ružomberčanky majú sezónu rozbehnutú výborne. Z trinástich zápasov len raz tesne prehrali. Nehrozí družstvu, že by mohlo začať lietať v oblakoch?** „Nemyslím si, že by týmto dievčatám niečo takéto hrozilo. Máme definovaný nejaký spoločný cieľ, vieme čo chceme denne robiť a nepozeráme sa ďaleko dopredu. Ideme zo dňa na deň. Chceme mať každý deň dobrý tréning, dobrý najbližší zápas. Aj keď nám obe veci občas nevyjdú, tak ideme ďalej. Áno, aj to sa stáva a myslím si, že máme medzi sebou nastavené určité veci, takže sa neobávam, že by im niečo stúplo do hlavy.** Jasné, že môže dôjsť k akémusi uspokojeniu, či ľahostajnosti podvedome, ale to je potom väčšinou výsledkom nejakej únavy, keď už sa človek nedokáže poriadne koncentrovať. Nemyslím si však, že by nám niečo takéto hrozilo. Ešte sme v podstate nič nedokázali, nevyhrali sme žiadnu trofej v tejto sezóne,“ dodal Suja.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK