Peter Kováčik legionárku v reprezentácii nechce, nepočíta ani s Růžičkovou

Publikované: 16.11.2018 Autor: Marta Brliťová

Slovensko - Bosna a Hercegovina, tréner Kováčik, oddychový čas (Foto: fiba.com)

Rezprezentačný tréner Peter Kováčik vedie družstvo žien Slovenska od novembra minulého roku, keď ho prebral po českom trénerovi Mariánovi Svobodovi. Národný výber zatiaľ vedie kvalifikáciou úspešne s bilanciou troch výhier a prehry. Svojim zverenkyniam plne dôveruje a verí v postup na šieste majstrovstvá Európy v rade.

Fotoblog: Prinášame vám exkluzívne príbehy reprezentantiek

Ako zatiaľ prebieha reprezentačný zraz?,,Začali sme v pondelok večerným tréningom, na ktorom sme mali osem hráčok. V utorok v priebehu dňa sa k nám pridali ďalšie tri nominované basketbalistky, ktoré mali ešte klubové povinnosti. Prvý spoločný tréning sme teda absolvovali v utorok večer. Po tréningoch sme sa vo štvrtok ráno presunuli na Island a tu nás čakajú ďalšie tréningy, počas ktorých vyladíme formu na sobotný zápas."

Ako ste nastavili program a tréningový proces pred prvý zápasom proti Islandu?

,,Keďže sme očakávali náročný program, prispôsobili sme tomu aj miesto sústredenia a to nám uľahčilo veci z hľadiska cestovania. Pôvodná myšlienka bola, že celý kemp zorganizujeme v Ružomberku, ale vzhľadom na štvrtkový skorý ranný let na Island, sme sa rozhodli presunúť prvé tréningové dni do Šamorína. Vyhli sme sa tak stresu z dlhého cestovania a dievčatá nemuseli skoro vstávať na ranný let. Komfortu hráčok sme venovali veľkú pozornosť. Našou výhodou je, že sme v dejisku zápasu už od štvrtka. Máme dva tréningové dni a ešte jeden tréning v sobotu pred zápasom. Budeme mať dosť času zvyknúť si na podmienky, telocvičňu a koše. Čaká náš aj krátky výlet v rámci spoznávania krajiny. Ale to skôr tak, aby sme mali v tíme pohodovú atmosféru. Všetko máme prispôsobené hráčkam a ich komfortu."

Reprezentačná jedenástka. Kto zabojuje o účasť na ME?

Peter Kováčik, Angelika Slamová, Terézia Páleníková (Foto: TASR)

Po ospravedlnení Natálie Jelenčíkovej ste nedoplnili káder dvanástou hráčkou, prečo?

,,Každý tréner nominuje také typy hráčok, ktoré potrebuje pre svoj koncept hry. Natália mi v tomto vyhovovala a v súčasných podmienkach nemám hráčku, ktorá by dala družstvu viac ako tie, ktoré sú tu. Spolieham sa na jedenástku, ktorú mám k dispozícii a nechcel som nikoho volať na poslednú chvíľu. Musel by narýchlo pricestovať a vôbec by sa s tímom nezžil. Overilo sa mi to aj na minulom zraze. Mali sme len jedenásť hráčok a bolo to úplne v poriadku."

Aktuálne je v tíme viacero hráčok, ktorým sa darí doma aj v zahraničí. Veríte tomuto družstvo, že môže vyhrať kvalifikačnú skupinu?

,,Určite áno. Mám veľkú radosť, že nielen hráčky v zahraničí majú líderské pozície a že sa mi darí, ale aj tie, ktoré ostali hrať na Slovensku. Aj tie spravili obrovský pokrok vo výkonnosti. Je to družstvo, ktorému verím a má veľké predpoklady na to, aby sme boli úspešní. Zároveň si nemyslím, že tá dvanásta hráčka by bola v konečnom dôsledku rozhodujúca."

Od koho očakávate líderské pozície v reprezentácii?

,,Pre mňa je všetkých jedenásť hráčok na jednej štartovacej línii. Líderstvo očakávam od basketbalistiek, ktoré sú v zahraničí a darí sa im. Majú obrovské skúsenosti, hrajú Euroligu a Eurocup a mali by byť tými, ktoré dajú družstvu ,,drajv” a potiahnu ho. Všetky ostatné sú ale pre družstvo rovnako potrebné."

Akým štýlom basketbalu sa chcete v poslednej fáze kvalifikácie reprezentovať?

,,Chceme predovšetkým dobre brániť a to s veľkým tlakom a agresivitou. To je moderné. V útoku hrať rýchlo a jednoducho. Neuznávam rôzne útočné kombinácie na štyridsať prihrávok, ktoré zdržujú hru. Chcem, aby sme boli stále nebezpeční smerom na kôš. Jednoduchosť je to, čím sa chceme prezentovať."

Peter Kováčik, tréner reprezentácie Slovenska ženy

Na posledných dvoch kvalifikačných blokoch chýbala Maja Růžičková. Je šanca, že ju v budúcnosti v reprezentácii opäť uvidíme?

,,U nej je to uzavreté. S Majou mám dobrý vzťah, keďže ja som bol ten, ktorý ju ako pätnásťročnú nominoval na majstrovstvá Európy do Grécka. Ona si to doteraz váži a po prebratí reprezentácie sme sa spolu viac krát rozprávali. Ja by som ju v družstve chcel mať, niet pochýb o jej kvalitách. Sama mi však oznámila, že do reprezentácie už ísť nechce a ja to rešpektujem."

Nerozmýšľali ste nad možnosťou doplnenia kádra o naturalizovanú hráčku?

,,Nie som zástancom legionárok v reprezentáciách, teda cudziniek s novým občianstvom za účelom reprezentovať. Z môjho pohľadu je to dvojsečná zbraň. Som presvedčený, že ja ako dobrý tréner viem vychovať približne rovnako dobrú hráčku, ako sú tie zahraničné, ktoré by nám teoreticky mali pomôcť. Skôr si myslím, že to využívajú tréneri a asociácie, ktoré chcú za každú cenu získať dobrý výsledok. Je to však veľmi krátkodobá záležitosť. Aj nám sa stalo, že práve súperova legionárka rozhodla o prehre svojho družstva, keďže sa to hralo výrazne cez ňu. Basketbal nie je o jednej Američanke, či cudzinke. Ja verím mojim babám a keď dobre zahráme, budeme úspešní aj v takejto zostave."

Čo hovoríte na zníženú kvalitu slovenskej extraligy?

,,Na túto problematiku sú dva pohľady. Prvý je ten, že veľkú príležitosť dostávajú mladé hráčky. Nikdy predtým by ju za normálnych okolností nedostali a to je vynikajúce. Veľmi sa mi páči, ako teraz pracujú v Košiciach. Zrazu tam hrajú dievčatá, ktoré majú 18 – 19 rokov a robia problémy aj tým lepším družstvám. Na druhej strane ma to mrzí, z hľadiska kvality. Z môjho pohľadu nám nechýbajú talenty. Naše basketbalistky, ktoré majú svoje kvality, nedostávajú v tých lepších slovenských kluboch dostatok príležitostí. Legionárky ich vytláčajú. Na príklade Radky Stašovej. Nemôžem od nej čakať, že bude hrať líderskú pozíciu, keď v Eurocupe dostane dve minúty. Na jednej strane je faktom, že kvalita súťaže sa znížila, ale myslím si, že pokiaľ to vydržíme a mladé dievčatá budú dostávať svoje príležitosti, tak o dva roky to možno bude úplne inak."

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.