Slovenské zastúpenie v Poľsku sa rozrastá, v kvalitnej lige bude trénovať aj Svitek

Publikované: 03.08.2018 Autor: Tomáš Grosmann Foto: SITA

Štefan Svitek (Foto: TASR/Milan Kapusta)

V uplynulej sezóne, aj to iba od februára, malo Slovensko v najvyššej poľskej súťaži basketbalistiek zastúpenie len zásluhou trénera Maroša Kováčika, ktorý v apríli doviedol družstvo CCC Polkowice k majstrovskému titulu. V najbližšom ročníku bude v tamojšej „Basket Lige Kobiet“ (BLK) spod našich košov až šesť ľudí, medzi ktorými sa vyníma ďalší tréner Štefan Svitek.

Agentúrny materiál bol nahradený autorským v sobotu 4. augusta o 10:00

Ten sa stal kormidelníkom tímu Energa Toruň, ktorý v tamojšej 13-člennej lige obsadil v tabuľke konečné 4. miesto, ale v úvodnom kole play-off podľahol 1:3 na zápasy dovtedy piatemu klubu Šleza Vroclav. „Zmluvu som podpísal na jednu sezónu. S Toruňou som začal o mojom pôsobení rokovať už v máji, ale priamo som nové pôsobisko ešte ani nebol navštíviť. Pravda, poznám ho trochu, veď som pracoval nedávno dve sezóny v Krakove,“ prezradil nám včera Štefan Svitek, ktorý bol naposledy do polovice apríla tréner maďarského klubového družstva Aluinvent DVTK Miškovec.

Súčasne však treba pripomenúť, že od leta minulého roka zatiaľ úspešne vedie českú ženskú reprezentáciu. Tá v kvalifkácii ME 2019 vyhrala v G-skupine všetky štyri doterajšie zápasy, pričom v niektorom z ďalších dvoch – 17. novembra vo Švajčiarsku a 21. novembra v Belgicku – zrejme spečatí svoj postup. To už bude mať za sebou 51-ročný Košičan viaceré zápasy v Toruni s novými zverenkami, ktoré však ešte len bude spoznávať. „Nie všetky sú mi cudzie, niektoré poznám z maďarskej či poľskej ligy. Viaceré prídu do klubu práve vďaka mne, keďže som rokoval najmä s ich agentmi a dával návrhy poľským funkcionárom. Káder je už takmer kompletný,“ pokračoval Štefan Svitek.

Zo Slovenska nebude od 20. augusta v Toruni sám. Jeho asistentom sa stal Richard Leško. Muž, ktorý bol v uplynulých rokoch zväčša v takejto pozícii pri mužoch KB Košice, v sezóne 2015/16 práve po boku Štefana Sviteka. „Poznáme sa však ešte aj z hráčskych čias. Dôverujem mu, preto si ho ,beriem’ aj do Poľska,“ pridal rodák z Gelnice, v ročníkoch 2013/14 a 2014/15 kormidelník hráčok Wisly Can-Pack Krakov.

Počas toho leta namierili k severným susedom aj tri reprezentantky Slovenska. Nedávne opory Good Angels Košice Barbora Bálintová a Anna Jurčenková budú hrať v družstve Basket 90 Gdyňa; po štyroch rokoch medzi Piešťanskými Čajkami sa medzi hráčkami Šlezy Vroclav predstaví Terézia Páleníková. Takže „slovenské stretnutia“ v tamojšej lige nebudú mimoriadnou udalosťou. Maroš Kováčik v Polkowiciach má jasne vytýčenú úlohu obhájiť titul a zaiste ani inde nebudú méty nízke…

Mali by sme hrať o ligovú medailu. V Poľsku zvykne vládnuť taká vyrovnanosť, že hociktorý z ôsmich najlepších klubov môže zaútočiť na najvyššiu pozíciu,“ skonštatoval nový tréner družstva Energa Toruň Štefan Svitek. Jeho družstvo, do ktorého si to po pôsobení v tíme Good Angels Košice namierila aj 196 cm vysoká Litovka Daugilé Šarauskaité, sa predstaví aj v Európskom pohári FIBA. V základnej B-skupine si zmeria sily so slávnym tureckým družstvom Galatasaray Istanbul a ruským MBA Moskva. Štvrtý účastník skupiny vzíde z kvalifikačného dvojzápasu medzi gréckym družstvom Niki Lefkadas a ruským Spartakom Noginsk.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK