Skvelý Hruban zatienil hviezdu NBA. Česi majú MS na dosah

Publikované: 30.06.2018 Autor: Michal Bakaj Foto: fiba.com

Česká republika vs. Fínsko, českí basketbalisti (Foto: fiba.com)

Zatiaľ čo u žien je kvalita slovenskej a českej basketbalovej reprezentácie porovnateľná, u mužov je tento rozdiel mamutí. Slováci zajtra nastúpia na svoj posledný zápas v predkvalifikácii ME 2021, počas ktorej ani raz nevyhrali a naďalej patria do európskeho suterénu. Česi? Mieria za historickou účasťou na budúcoročnom svetovom šampionáte.

Nezastaviteľný Hruban

Naši západní susedia včera v Pardubiciach zdolali nebezpečné Fínsko 77:73 a ako prvý tím z F-skupiny si zabezpečili postup do druhej fázy kvalifikácie MS 2019. Bilanciu 4–1 môžu ešte vylepšiť, keď vo svojom záverečnom stretnutí v skupine nastúpia proti Bulharsku.

Česi predviedli výbornú defenzívu, keď sa im podarilo zastaviť fínskeho lídra a vychádzajúcu hviezdu NBA Lauriho Markkanena. Tomu dovolili nastrieľať len 13 bodov. Jedného z najlepších nováčikov uplynulej sezóny NBA dokonale zatienil Vojtěch Hruban.

Krídelník majstrovského Nymburku dal v prvých štyroch duelov spolu 27 bodov, ale v piatok bodovo explodoval. Nastrieľal 30 bodov, pridal 5 doskokov a 3 asistencie.

„Bol to dobrý, tvrdý zápas s kvalitným súperom. Ubránili sme Markkanena, to bolo veľmi dôležité. Sme na dobrej ceste, ale ešte sme nikam nepostúpili. Musíme makať ďalej,“ vravela hviezda zápasu.

Česká republika vs. Fínsko, Vojtěch Hruban (7) (Foto: fiba.com)

Šanca nie je malá

Česi mali aj tradičné šťastie, keď prežili záverečný nápor hostí. Tým sa v posledných momentoch podarilo znížiť na rozdiel jediného koša, ale na dokonalý obrat nemali.

„Kvalifikáciu máme rozohranú skutočne výborne a bol by alibizmus zrejme hovoriť, že sme splnili náš cieľ postupom do druhej fázy. S tým, ako dokážeme hrať, môžeme vyhrať zápasy aj tam. Šanca na postup nie je malá,“ povedal Hruban pre ČT Sport a dodal:

„30 bodov? Som rád, že som mohol trochu prispieť. Moje výkony v kvalifikácii neboli ideálne. Ale dnes som sa cítil dobre. Padlo mi niekoľko košov a potom mi chalani začali vytvárať pozície. Aj im patrí vďaka, pretože niekoľko košov som dal po výborných prihrávkach. Hlavné je, že sme vyhrali. V opačnom prípade by to bolo celé zbytočné.“

Česká republika vs. Fínsko, Vojtěch Hruban (7) (Foto: fiba.com)

Nahnevaný Markkanen

Hviezda Fínov nemá na Česko najlepšie spomienky a bude to platiť aj po piatku. Vlani počas prípravy na ME Fíni prehrali v Prahe 62:83 a Markkanena takmer nebolo vidieť.

Po roku v NBA sa na českú pôdu vrátil a domáci mu návrat riadne okorenili. Od úvodného rozskoku musel krídelník Chicaga Bulls čeliť nepríjemnej zdvojenej obrane. ´Zavesil´ sa neho kapitán Pavel Pumprla, ktorému vypomáhal dvojmetrový Martin Kříž.

Markkanenovi sa nedarilo, rozčuľoval sa, do ostrejšieho súboja sa dostal s Jaromírom Bohačíkom. V druhom polčase však predviedol niečo zo svojho umenia. Ukázal, že za rok v profilige stihol odkukať streľbu z odskoku od nemeckej legendy Dirka Nowitzkého.

„Pavel Pumprla s Martinom Křížom sú MVP zápasu. Markkanena dokázali nahlodať, nemal nič jednoduché. Strácal lopty, pokusy na neho nám končili v rukách a mali sme z toho body. Aj to bol jeden z dôvodom, prečo sme uspeli,“ chválil spoluhráčov Hruban.

Mladú hviezdu si zastal kouč Fínov Henrik Dettmann.

„Laurimu skončila sezóna už pred niekoľkými mesiacmi. Mali sme síce jeden prípravný zápas, ale poznáte to. Naviac prišiel z NBA do reprezentácie a prispôsobiť sa trvá. Zvyká si na spoluhráčov, oni si zvykajú na neho. Musím však povedať, že Česi hrali výbornú obranu,“ priznal Dettmann.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia