Politika a šport. Kanterovu rodinu prenasledujú v Turecku

Publikované: 24.06.2018 Autor: Michal Bakaj Foto: givemesport.com

Enes Kanter (Foto: givemesport.com)

Enes Kanter je aktuálne najlepším tureckým basketbalistom v zámorskej NBA. Avšak namiesto toho, aby bola jeho rodná krajina na neho hrdá, jej čelní predstavitelia hádžu elitnému pivotovi polená pod kolená. A to nie hocijaké.

Už pred pár mesiacmi zaujala informácia, že turecká prokuratúra žiada pre Kantera štvorročný trest odňatia slobody. Dôvodom je fakt, že center New Yorku Knicks kritizoval na sociálnych sieťach prezidenta krajiny polmesiaca Recepa Tayyipa Erdogana.

Kanter by sa mal pred súdom zodpovedať za svoje príspevky na twitteri z mája a júna minulého roka. Nie je tajomstvom, že šikovný pivot je už roky v spore so súčasným režimom v krajine.

Verejne kritizuje Erdoganovu politiku a zároveň neskrýva podporu Fethullahovi Gulenovi, ktorého turecká vláda viní z vlaňajšieho pokusu o politický prevrat a ktorý roky žije v americkom exile.

"To je všetko? Štyri roky väzenia? Za všetku tú kritiku, čo som im adresoval?,“ uviedol Kanter pre ESPN. V máji mal problémy v Rumunsku, kde plánoval navštíviť priateľov. Na letisku zistil, že turecké úrady mu zrušili pas. „Cítim sa ako vyhnanec,“ vravel vtedy.

Dvadsaťpäťročný pivot patrí medzi podkošovú špičku NBA. Po pôsobeniach v Utahu a Oklahome sa pred aktuálnou sezónou dostal do New Yorku, kde v drese Knicks podával solídne výkony.

Konflikt medzi ním a tureckou vládou sa ešte vyostril, keď úrady do sporu zatiahli aj jeho otca. Kantera seniora obvinili z účasti a pôsobenia v teroristickej skupine a žiadajú pre neho až desať rokov väzenia.

Podľa prokuratúry Kanter senior, v civilnom povolaní prominentný lekár, udržiava kontakty s Gulenom a lanári kolegov-odborníkov, aby ho nasledovali.

„Naďalej budem bojovať za pravdu, slobodu slova a ľudské práva. Spravodlivosť a demokracia musia zvíťaziť. Za tým, čo som povedal, si stojím. Mojou snahou je byť verejným hlasom tých, ktorí sú v Turecku utláčaní či väznení,“ vyhlásil Kanter začiatkom týždňa.

Na zrušenie trestného stíhania voči Kanterovmu otcovi vyzvala aj Nadácia pre ľudské práva (HRF).

Režim prezidenta Erdogana uväznil tisícky nevinných ľudí – sudcov, novinárov a ďalších. Jeho nespravodlivá politika sa však dostáva už aj za hranice. Nedávno jeho ľudia napadli a narušili pokojný pochod vo Washingtone. Nerešpektuje medzinárodné dohovory, keď už niekoľkokrát jeho ľudia zatkli disidentov mimo územia Turecka. A teraz ubližuje rodinám ľudí, ktorí ho kritizujú zo zahraničia. Žiadame príslušné inštitúcie, aby zasiahli,“ vyhlásil prezident HRF Thor Hlavorssen.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK