Mladý Francúz nastrieľal v playoff 44 bodov, jeho cena pred draftom do NBA stále stúpa

Publikované: 27.05.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: bebasket.fr

Élie Okobo (Foto: bebasket.fr)

Prvým Európanom, ktorý bude vybraný v tohtoročnom drafte do NBA, bude bezpochyby Slovinec Luka Dončič. To je stopercentná istota. Takmer počas celej sezóny sa odborníci zhodovali na tom, kto pôjde spomedzi Európanov ako druhý. Mal to byť Bosniak Džanan Musa z klubu Cedevita Záhreb, lenže v tejto chvíli to už vôbec nie je také isté…

Na svedomí to má 20-ročný francúzsky tvorca hry Élie Okobo z klubu Élan Béarnais Pau-Lacq-Orthez, ktorý dal o sebe vedieť už v minulej sezóne, keď sa v ankete o najlepšieho mladého hráča najvyššej francúzskej súťaže (LNB Pro A) umiestnil na druhom mieste za Frankom Ntilikinom. V tomto súťažnom ročníku však spravil výrazný výkonnostný skok a zaradil sa k najlepším hráčom v lige.

Jeho mužstvo postúpilo do playoff z ôsmeho miesta, a tak dostalo za súpera najúspešnejší celok základnej časti AS Monako. Hneď v úvodnom stretnutí na pôde Monaka bol tím z Pau veľmi blízko prekvapenia. V dramatickom zápase prehral len o dva body 97:99. Táto prehra mohla byť pokojne aj výraznejšia, teda ak by na palubovke nebol Élie Okobo, autor úctyhodných 44 bodov.

Viac než polovicu bodov dal spoza trojkového oblúka, keď premenil 8 z 11 pokusov. Po stretnutí však nebol spokojný. „Je to frustrujúce, pretože po celý čas sme boli v hre. Ak by sme sa v tretej štvrtine tak netrápili, mohli sme vyhrať. Musíme byť predovšetkým intenzívnejší v obrannej činnosti,“ povedal rodák z Bordeaux pre oficiálnu klubovú stránku. Vyjadril sa aj k svojmu skvelému výkonu.

„Mal som pocit, akoby mi horelo zápästie. Hral som v pohode, bol som agresívny a dôležité bolo najmä to, že mi padli prvé strely. Napokon to ale nestačilo a navyše som v závere stratil dôležitú loptu. Možno s odstupom času si uvedomím hodnotu tohto výkonu, ale teraz najviac myslím na chyby, ktoré nás stáli víťazstvo. Ešte sme ale neskončili, zatiaľ nie sme mŕtvi,“ skonštatoval Okobo.

Ešte obdivuhodnejšie je na tom to, že francúzsky talent predviedol tento výkon proti víťazovi ankety o najlepšieho obrancu v LNB Pro A Aaronovi Craftovi. Ten si, mimochodom, prevzal cenu práve pred spomínaným zápasom. „Na svoj vek je veľmi dobrý. Je atletický a vie sa dostať až ku košu,“ povedal na adresu 20-ročného Francúza rozohrávač Štrasburgu Dee Bost.

„Aaron Craft je držiteľom ceny pre najlepšieho obrancu vo francúzskej lige, no aj napriek tomu im robil veľké problémy. Je ťažké nastrieľať v Európe 44 bodov,“ myslí si Bost. „Je to výborný basketbalista, to bez debaty,“ chválil Élieho Okoba monacký špílmacher Aaron Craft.

„Hrá so sebavedomím, čo ju nesmierne pomáha. Dôležité je aj to, že jeho kouč mu dal „zelenú“. No aby som to uviedol na pravú mieru, cezo mňa strelil možno tak 12 bodov. Pri zvyšku som asi bol pri inom hráčovi alebo na lavičke. Musím si predsa dávať pozor na moju reputáciu,“ žartoval americký basketbalista. „Každopádne, z našej strane to bolo veľmi zlé bránenie pick and rollov.“

Élie Okobo sa v NBA môže stať veľmi dobrým combo rozohrávačom aj vďaka svojej postave, ktorá je pripravená na zámorský štýl basketbalu. Okrem toho je skvelý atlét a má rýchle ruky, čo mu uľahčuje prácu pri defenzívnej činnosti. Ako ukázal súboj s Monačanmi, z pohľadu streľby tu nie je žiaden problém.

Okobo má presnú ľavačku, na ktorú sa však až príliš často spolieha, jeho pravá ruka je stále slabinou. Rovnako tak sa bude musieť zlepšiť v prihrávkach, ktoré sú niekedy nedôrazné a núti sa do nich. Toto všetko sú ale veci, s ktorými sa dá pracovať a posunúť sa ďalej. Keďže tím z Pau prehral včera aj druhý zápas s Monačanmi 73:98, sezóna sa pre neho skončila a Élie Okobo sa od tejto chvíle môže naplno koncentrovať na prípravu pred draftom, kde by mal počuť svoje meno už v prvom kole.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia