Doležaj s Brodzianskym pokračujú v Amerike vo výborných výkonoch

Publikované: 05.02.2018 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Vladimír Brodziansky (Foto: TCU)

Marek Doležaj na Syracuse a Vladimír Brodziansky na univerzite TCU patria k lídrom svojich tímov v NCAA.

Písali sme už skôr o tom, že Marek Doležaj príjemne prekvapuje vo svojej nováčikovskej sezóne v NCAA. V nabitom tíme Syracuse sa nielenže presadil do rotácie, ale v posledných stretnutiach nastupuje v základnej zostave. Tréner tímu Jim Boeheim sa rozhodol pre zmeny v základnej päťke, čo otvorilo priestor pre slovenského reprezentanta. Ten nastupuje na poste akéhosi falošného pivota.

Tréner oceňuje jeho schopnosť sa prispôsobiť rozličným variantám v hre. V defenzíve je najaktívnejším hráčom „Cuse“. „Marek sa výborne pohybuje a ide príkladom spoluhráčom ako sa má pracovať v obrane. Máme momentálne mnoho hráčov, ktorí dostanú minúty, ale nie sú produktívni,“ vravel pre klubovú stránku uznávaný kouč.

Schopnosti devätnásťročného basketbalistu sa neodrážajú vždy na štatistikách. Robí množsto maličkostí, ktoré nie sú vidieť v číslach, či už dobre rotuje v obrane, hádže sa po loptách, alebo bojuje o každý doskok. „Marek robí množstvo užitočných vecí, čím donúti súperov k ťažším strelckým pokusom,“ uviedol Doležajov spoluhráč Oshae Brissett.

Karlovka začala skvele, ale Košice duel otočili. Sedmák: Veľmi sa zlepšili

Viac ho využívajú aj v ofenzíve

Zo začiatku sezóny bola úloha slovenského hráča viac-menej len prihrávať loptu a bojovať o doskoky. Postupm času sa však viac dostáva aj k streľbe, na ktorej pracuje s Boeheimovými asistentami. V posledných štyroch stretnutiach má priemer vyše 8 bodov, 7 doskokov a 1,5 bloku, pričom na palubovke strávil okolo 34 minút. To sú na nováčika veľmi dobré čísla.

„Marek začína chápať všetko, čo od neho chceme. Je to proces. Potrebujeme od neho pomoc aj v ofenzíve. To, že sa zlepšuje, je vidieť na poslednom zápase. Virginia má najlepšiu defenzívu v krajine a on jej dal 9 bodov a pripísal si 7 doskokov, pritom vystrelil len šesťkrát,“ vravel asistent trénera Adrian Autry.

„Zo svojej pozície dokáže pomôcť tímu vo viacerých možnostiach. Myslím si, že sa skvele zlepšuje,“ dodal rozohrávač Syracuse Frank Howard.

Musím na sebe naďalej pracovať. Snažím sa byť každý zápas dostatočne agresívny,“ vravel Doležaj.

Pri nečakanej výhre Handlovej exceloval Tyus, Levičania opísali svoj výkon ako fiasko

Dominantný Brodziansky

Podobne ako odchovancovi Karlovky sa darí aj Vladimírovi Brodzianskemu. Ten je skúseným veteránom vo svojej poslednej sezóne na univerzite TCU. V posledných štrnástich stretnutiach nastrieľal vždy dvojciferný počet bodov. Jeho sezónny priemer je 15,2 bodov a 4,9 doskokov. V desiatich dueloch nastrieľal osemnásť a viac bodov.

Zatiaľ jeho najlepšie výkony v ročníku prišli v stretnutiach s West Virginiou a Iowou State. Proti prvému súperovi si pripísal na konci januára 14 bodov, 10 doskokov, 3 asistencie a 5 blokov. Bývalej univerzite Martina Rančíka zas nastrieľal 26 bodov, keď premenil 11 z 13 pokusov a pridal aj 4 doskoky a 3 bloky. Výborné je, že má 58,8 % úspešnosť streľby z pola a k tomu pridáva solídnu 36 % streľbu za tri body a výborné 80% trestné hody.

„V sezóne nás mrzia nevyrovnané výkony. Musíme hrať tvrdo každé stretnutie. Moje výkony ma tešia, ale neznamenajú nič, keď nevyhrávame. Naša konferencia je nabitá, každý zdoláva každého,“ vravel Brodziansky pre klubovú stránku.

Prievidzskému odchovancovi sa už podarilo nastrieľa v drese TCU v NCAA viac ako tisíc bodov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV