Hrával bundesligu, staral sa o Gavela a teraz sa vrátil do Považskej Bystrice

Publikované: 13.12.2017 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko Foto: Milan Yetti Kováčik

IMC Slovakia Považská Bystrica vs. BKM Lučenec, Štefan Svitek (16) (Foto: Milan Yetti Kováčik)

Meno Štefan Svitek nie je známe v basketbalových kruhoch len vďaka bývalému československému reprezentantovi a dnes výbornému ženskému trénerovi. Kouč českého národného tímu má úspešného menovca v podobe rodáka z Považskej Bystrice, ktorý sa najviac preslávil vo Svite a nemeckej bundeslige.

Niekdajší výborný pivot si zahral aj v nemeckej bundeslige. V posledných rokoch pôsobil deväť sezón v Luxembursku. S manželkou Agnesou, ktorá bola tiež v minulosti výbornou profesionálnou hráčkou, sa rozhodli po rokoch v cudzine pre návrat domov. Voľba padla na Štefanovo rodné mesto Považskú Bystricu, kde si obliekol popri zamestnaní dres miestneho prvoligového tímu.

Návrat na Slovensko nebol plánovaný, ale nakopilo sa pár vecí a rozhodli sme sa s celou rodinou vrátiť. V Luxembursku to bolo náročné, lebo som veľa pracoval. Nemal som deväť rokov voľné víkendy a sviatky. Popritom sme boli spolu s manželkou ligovými hráčmi a trénovali malé deti. Prišli sme do takej fázy, že sme si povedali dosť. Chceli sme byť ako rodina viac spolu, preto sme sa vrátili domov,“ rozhovoril sa dnes štyridsaťročný pi­vot.

Svitek má vyštudovanú strojarinu, ktorej sa pracovne venuje. Popri tom stíha mentorovať mladý tím Považskej Bystrice, ktorá hrá zatiaľ v prvej lige výborne. Z deviatich stretnutí vyhrala v skupine Západ osem. Ostrieľaný pivot patrí medzi najlepších hráčov ligy, keď si udržuje priemer 15,6 bodov 10 doskokov na stretnutie.

„Spoluhráčov beriem ako svojich synov. Niektorí sú vekom ešte dorastenci. Snažím sa byť mentorom na tréningu. Chcem im uľahčiť prechod od juniorov k mužom. Čo sa týka kvality ligy, tak je tu pár šikovných hráčov, na ktorých je vidno, že pôsobili v extralige. Z mojej strany to už beriem v prvom rade ako relax. Chodím si na palubovku vyvetrať hlavu,“ dodal s úsmevom podkošový hráč.

Svitek patril pred dekádou medzi najlepších slovenských basketbalistov. Viacero rokov bol oporou reprezentácie. Profesionálnu kariéru však ukončil už ako tridsaťročný. „Prišla vtedy celosvetová kríza. Aj kluby v bundeslige postili finančné problémy. Rozhodoval som sa, čo ďalej. Manželka udržiavala dobré kontakty v Luxembursku. Tak sme sa tam presunuli ako poloprofesionáli. Pôsobili sme tam popri práci,“ vysvetlila niekdajšia opora národného tímu, ktorá pridala svoj pohľad na kvalitu miestnej súťaže. „Liga ide v Luxembursku v poslednom čase hore. Každé družstvo má dvoch amerických basketbalistov. Najlepšie tímy sú na úrovni klubov zo spodných priečok slovenskej extraligy.“

Počas sezón v malom európskom štátiku dostával Svitek ponuky aj zo Slovenska. Zväčša zo Svitu, ale vždy zdvorilo odmietol. „Ponuka z Luxemburska prišla nečakane. Rýchlo sme sa rozhodli a už sme nešpekulovali nad inými ligami. Párkrát mi volal Janko Drobný zo Svitu, ale chcel som ostať v zahraničí. Ani som nad návratom neuvažoval.“

Experiment s dvoma rozohrávačmi funguje, Houston dominuje NBA

IMC Slovakia Považská Bystrica vs. BKM Lučenec, Štefan Svitek (16) (Foto: Milan Yetti Kováčik)

Gavel by si zaslúžil väčšie uznanie

Najlepšie roky v kariére zažil Štefan Svitek v nemeckom Karlsruhe, kde pod vedením Ivana Vojtka postúpili s klubom z druhej najvyššej súťaže do bundesligy. „Super šesť rokov som zažil aj vo Svite, kde sme boli druhé najlepšie družstvo na Slovensku za Pezinkom. V bundeslige som si zas zahral proti mnohým kvalitným hráčom. Posunulo ma to osobnostne aj hráčsky. Našiel som si tam manželku, narodili sa mi tam deti. Sú to len príjemné spomienky.“

Výborný pivot bol aj na začiatku skvelej kariéry Antona Gavela, s ktorým spoločne začínali v spomínanom Karlsruhe. „Sme stále v kontakte. S Tonom sme prišli spoločne do Nemecka. Za tie tri roky som sa mu snažil robiť takého druhého otca, aby sa mohol venovať štúdiu a basketbalu. Staral som sa o domácnosť a veci okolo. Som veľmi šťastný, kam sa mu podarilo dostať. V Nemecku sa stal hviezdou. Klobúk dole, čo dosiahol a ešte dosiahne. Škoda, že nemá takú podporu a uznanie aj tu na Slovensku. Je to super basketbalista aj človek.“

Svitek ostal v kontakte s našou ligou aj po odchode. Ostalo mu tu viacero kamarátov. Jeho synovec Boris Belavý hráva najvyššiu súťaž v drese Komárna.

V Bayerne milujú Tona zo Svitu. Veria, že do klubu vráti titul

IMC Slovakia Považská Bystrica vs. BKM Lučenec, Štefan Svitek (16) (Foto: Milan Yetti Kováčik)

Syn ide v otcových šľapajách

Podobne ako viacerých starších hráčov aj bývalého bundesligového hráča mrzí, že v našej súťaži už nepôsobí toľko kvalitných domácich basketbalistov ako tomu bývalo v minulosti. „Je to škoda. V lige bolo vtedy pár špičkových cudzincov a viacero výborných slovenských basketbalistov. To sa odrážalo aj v reprezentácii, kde sme hrávali najvyššiu divíziu. Vedeli sme potrápiť aj Talianov či Grékov. Tesne po osamostatnení krajiny mala naša liga vysokú úroveň.“

Po vzore úspešných rodičov by mohli ísť aj dcéra a syn. „Obaja začali hrať basketbal. Syn trénuje aj v Považskej Bystrici. Uvidíme, ako sa mu bude dariť. Bol by som rád, keby išiel v šľapajách mojej manželky, ktorá toho dosiahla viac ako ja, keď hrala vrcholový basketbal v Maďarsku, Nemecku. Do ničoho ho však netlačíme,“ dodal Svitek, ktorý si zatiaľ predĺžil kariéru len o rok.

Hlava by chcela hrať aj v ďalších sezónach, ale telo má problémy. Fyzicky to už je náročné. Niekedy mám pocit, že som viac na masérskom stole ako na palubovke Dopredu nič nevyhlasujem. Uvidíme, čo bude, ale zatiaľ to vyzerá, že to bude návrat na Slovensko len na jednu sezónu,“ vysvetlil skúsený basketbalista, ktorý spája budúcnosť s basketbalom. „S manželkou chodíme vypomáhať s tréningami malých detí aj v Považskej Bystrici. V prvom rade sa však snažíme zžiť so Slovenskom. Náročné to bolo najmä pre naše deti, keďže museli prejsť naplno na slovenčinu. Do budúcnosti však nič nevylučujem ani trénerskú kariéru,“ zakončil Štefan Svitek.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 08.05.2021 SVT SVT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%