Najskúsenejšia hráčka výberu Petra Kováčika Felixová sa teší z návratu do reprezentácie

Publikované: 09.11.2017 Autor: SITA Foto: Jozef Perháč

Mária Felixová (Foto: Jozef Perháč)

Najskúsenejšou hráčkou v nominácii trénera Petra Kováčika v novembrových kvalifikačných zápasoch o postup na majstrovstvá Európy 2019 basketba­listiek je iba 27-ročná Mária Felixová. Tá sa predstaví v národnom drese po dvoch rokoch. „Vlani ma do výberu nepozvali. V tomto roku, keď sa malo družstvo začať pripravovať na ME, už áno, ale napokon sme sa z mojej iniciatívy dohodli, že neprídem. Keď ma oslovili, už som bola v príprave na reprezentáciu Slovenska v trojkovom basketbale. V lete sa mu venujem už viac ako päť rokov,“ povedala pre denník Šport Felixová.

Hráčka Slavie Praha si zahrala na európskom šampionáte v Amsterdame v trojkovom basketbale, priznala však, že nezatracovala ani možnosť nastúpiť za SR v klasickom päťkovom: „Dievčatá z päťkového basketbalu čakali ME v júni a nás z trojkového takisto ME začiatkom júla. Keby som dostala pozvánku do päťkovej reprezentácie podstatne skôr, možno by som si to všetko rozmyslela.

Rodáčka z Ružomberka Felixová hrá už druhý rok v Česku, predtým si obliekala dres Piešťanských Čajok. Preto privítala, že Slovenky si v kvalifikácii rozložili hlavný stan práve v tomto meste: „Keď som sa dozvedela, že sústredenie budeme mať v Ružomberku a tu nás čaká i zápas proti Islandu, tak ma to potešilo. Prišla som domov, kde mám rodičov aj brata, navyše som tu hrala basketbal takmer dvanásť rokov. Posledných šesť však už prichádzam len na návštevu.“

Felixová je najstaršou hráčkou v kádri Slovenska. Hoci si nemyslí, že vek je dôležitý, rada prispeje k úspechu tímu skúsenosťami. „Predovšetkým ide o zhodu okolností, keďže pre zranenie neprišla Romana Vyňuchalová, ktorá je o štyri roky staršia. Ak mám naozaj viac skúseností v porovnaní s viacerými dievčatami, tak sa ich pokúsim uplatniť na ihrisku aj mimo neho. Ale nie je žiadny dôvod osobitne porovnávať náš vek,“ pokračovala 27-ročná pivotka, ktorú pozvánka do „repre“ potešila napriek zákulisným okolnostiam, ktoré predchádzali nominácii: „Čítala som o tom na internete, ale neprislúcha mi o tom zoširoka hovoriť, ani hodnotiť ich rozhodnutie. Mňa pozvánka do reprezentácie vždy potešila. Na terajšie zápasy sa teším a dúfam, že si v nich aj poriadne zahrám.

Slovenky nastúpia v sobotu od 18.00 h v Sarajeve proti hráčkam Bosny a Hercegoviny. O štyri dni v rovnakom čase na domácej pôde privítajú Islanďanky, v skupine ich okrem spomenutých súperov čaká aj ďalšia balkánska krajina Čierna Hora. „Nečakajú nás žiadne ľahké stretnutia. Každý chce postúpiť. Zatiaľ sa sústreďujeme na Bosnu a Hercegovinu, ktorej zápasy sme si už mohli pozrieť na videu. Našou výhodou môže byť, že nás súperky nepoznajú, nastúpime ako celkom nový tím,“ uzavrela Felixová.

 
SITA Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia