Komentár: Bagin by mal ostať na čele SBA

Publikované: 03.11.2017 Autor: Martin Galajda

Pavel Bagin (Foto: TASR)

Žiaden z prvých mužov Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) nemal dostatok času, aby posunul slovenský basketbal na dosah vyspelej Európy. Čo tým myslíme? Jednoznačným meradlom úspechu je účasť mužov na záverečnom turnaji EuroBasketu. Hoci úspechy ženskej reprezentácie, SCP Ružomberok a Good Angels Košice zostanú nezmazateľne zapísané v zlatej kronike slovenského športu, muži sa od vzniku samostatného Slovenska nemôžu pochváliť žiadnym reprezentačným úspechom.

Od roku 2011 sa konali štyri šampionáty „starého kontinentu“, na ktorých sa predstavilo po dvadsaťštyri národných tímov. To je takmer polovica z dnešných 52 národných federácií patriacich pod krídla FIBA Europe. Počas tohto obdobia hrali na „Európe“ aspoň raz Portugalsko, Belgicko, Bulharsko, Fínsko, Česko, Švédsko, Holandsko, Rumunsko, Maďarsko a v rokoch 2015 a 2017 dokonca aj tristotisícový Island.

Kam spojením dvoch zdanlivo nesúvisiacich faktov mierime? Iba stabilita na poste prvého muža basketbalového hnutia na Slovensku môže priniesť nášmu športu šancu na zmenu. Nie je to však jediný predpoklad. Tým ďalším je zjednotenie hnutia podporujúceho rovnakú filozofiu. Navyše, uvedomenie si, že tá NIKDY nebude ideálnou pre všetkých. V neposlednom rade ide o vytvorenie podporného tímu, ktorý bude spĺňať nielen odborné danosti, ale bude akceptovaný aj všetkými rozhodujúcimi zložkami asociácie.

Slovenský basketbal prešiel množstvo tŕnistých ciest. V posledných rokoch sa dostáva do pozornosti hlavných médií len vďaka rôznym kauzám. Pôsobenie súčasného prezidenta Pavla Bagina bolo a je jedným z najkompliko­vanejších. Napriek tomu by úspešný podnikateľ a právnik mal podľa nás prehodnotiť avizované rozhodnutie opustiť svoj post po pravdepodobne júnovej konferencii. Bola by škoda, aby po veľkom upratovaní nedostal práve on šancu urobiť druhý krok. Namiesto výzvy hľadať budúcich lídrov SBA pre ďalšie štvorročné obdobie, by mal práve on zostaviť nový tím, ktorý by mu pomohol dosiahnuť stanovené ciele.

Hoci pred pár týždňami predčasne vyvesil bielu vlajku, čo sme na basket.sk kritizovali, už vtedy sme našli množstvo pozitív týkajúcich sa najmä práce pri ekonomickej stabilizácii totálne rozvrátenej asociácie. Veľkým plusom je aj myšlienka prijať zmeny so zameraním sa na výchovu najtalentovanejšej mládeže vo vekovej kategórii do 15 rokov. Ide o víziu reflektujúcu najmä realitu v mužskej zložke. Taktiež posledný mediálny výstup prvého muža slovenského basketbalu prináša ďalšie plusové body na jeho konto.

Ak sa prezident Bagin rozhodne pokračovať, bude musieť nájsť nielen nové zloženie výkonného výboru, ale pravdepodobne aj nového šéfa sekretariátu. Ten by mal na hnutie pôsobiť stmeľujúco. Hoci dlhoročné skúsenosti a odborné predpoklady bývalého trénera, hráčskeho manažéra a dnes generálneho sekretára SBA predurčujú Ľubomíra Ryšavého pracovať v podobnej pozícii, môže byť práve jeho polarizujúca osobnosť prekážkou pri zmenách v budúcnosti.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia