Hráčky odmietajú reprezentovať kvôli Svobodovi

Publikované: 24.10.2017 Autor: Patrik Fotta Foto: fiba.com, Ľubomíra Ištoňová, TASR, Jäzva

Francúzsko - Slovensko, Barbora Bálintová (11) (Foto: fiba.com)

Slovenská ženská basketbalová reprezentácia sa bude musieť v najbližšom období zaobísť bez viacerých hráčok, ktoré patrili medzi stabilné piliere národného tímu. Do širšej nominácie sa dostali štyri Košičanky – Jurčenková, Bálintová, Deptová a Theiner, ktoré sa ospravedlnili z rôznych dôvodov, no tým hlavným je pokračovanie Mariána Svobodu vo funkcii trénera národného tímu. Rovnaké dôvody majú aj hráčky Piešťanských Čajok Angelika Slamová a Tereza Páleníková.

Počas majstrovstiev Európy v Česku a najmä po ich skončení sa na adresu trénera Svobodu valila vlna kritiky zo strany hráčok, ktoré dali jasne najavo, že pod jeho vedením si reprezentačný dres neoblečú. „Myslím si, že všetky dievčatá sme to vnímali rovnako. Hlavným problémom bola taktická nepripravenosť trénera. SBA od nás dostalo jasné stanovisko, že pokiaľ bude trénerom pán Svoboda nebudeme reprezentovať. Oni sa rozhodli ponechať ho vo funkcii a my to teda musíme rešpektovať. Bavili sme sa aj s hráčkami z tímu Piešťanských Čajok a viaceré z nich majú rovnaký názor ako my,“ povedala Barbora Bálintová.

Marta Páleníková (Foto: Ľubomíra Ištoňová)

Páleníkovú najviac sklamal prístup SBA

Jej spoluhráčka Marta Páleníková sa pre zranenie európskeho šampionátu ako hráčka nezúčastnila, no niektoré zápasy sledovala ako diváčka. Pokračovanie trénera Svobodu v reprezentácii ju prekvapilo. „Nemôžem povedať, že by som očakávala, že sa vedenie SBA postaví na našu stranu, ale ja osobne som bola od začiatku za zmenu k lepšiemu. Je sklamaním, že nás asociácia nevypočula, ale asi sa to dalo čakať. Preto s dievčatami tento reprezentačný blok vynecháme, ale myslím, že môžem povedať aj za ostatné baby, že náš vzťah k reprezentácii úplne neochladol. Určite máme v budúcnosti záujem reprezentovať, ale za aktuálnych podmienok je to pre nás neprípustné,“ uviedla Páleníková.

Podľa rodáčky z Bratislavy bola napätá situácia v reprezentačnom tíme očividná. „Stáva sa, že zlyhá tréner alebo zlyhajú hráčky. Asociácia sa však tvári, že sa vôbec nič nestalo. To mňa osobne najviac sklamalo. Celé sa to otočilo opačným smerom,“ skonštatovala Páleníková, ktorá si nevie vysvetliť, ako je možné, že SBA odvolala asistenta trénera Richard Kucsu. „Od dievčat, ktoré boli na šampionáte viem, že Kucsa odviedol veľký kus práce čo sa týka skautingu a pripravenia družstva na zápasy. Podľa všetkého nedostal spätnú väzbu, žeby si to niekto z SBA vážil. Myslím si, že to voči nemu bolo neférové.“

Tréner Slovenska Marian Svoboda a asistent Richard Kucsa (Foto: TASR)

Kucsa: Pochopil som, že ma tam nechcú

Richard Kucsa sa o svojom odvolaní z funkcie dozvedel z médií a inými neoficiálnymi kanálmi. „Až potom došlo ku komunikácii s SBA. Ja som mal ešte platnú zmluvu, ale keďže som pochopil, že ma tam nechcú tak sme sa dohodli na ukončení spolupráce. Snažil som sa to riešiť maximálne profesionálne, keďže ide o bežnú súčasť trénerského života,“ povedal Kucsa, ktorý nebol v národnom tíme v jednoduchej úlohe. „Všetkým bolo jasné, že situácia nie je úplne kóšer. Zo začiatku sme s trénerom komunikovali korektne ale postupne v priebehu šampionátu došlo k nejakým zmenám. Po šampionáte sme už spolu nehovorili ani sa ma tréner nepokúšal nijako kontaktovať.“

Atmosféra v tíme bola počas majstrovstiev Európy napätá a hráčky dávali najavo svoju nespokojnosť s trénerom Svobodom. „Niektoré dievčatá sa vyjadrili oficiálne smerom k trénerovi a keď sme dospeli do druhej fázy turnaja začalo sa to postupne hrotiť. Možno v tom bolo sčasti aj to, že išlo o nového trénera a viaceré hráčky si na neho nezvykli. Asi až čas ukáže ako bude vyzerať ďalšia kvalifikácia,“ uviedol Kucsa.

Slovensko - Ukrajina (ME 2017) (Foto: TASR)

Žirkovú ani Jurčenkovú nevolali

Reprezentačné opory Zuzana Žirková a Anna Jurčenková nedostali pozvánky do národného tímu, hoci majú stále čo ponúknuť. „Ani nás nevolali takže očividne nie sme potrebné. Súhlasím s hráčkami, ktoré nešli reprezentovať, pretože zažili situáciu aká bola v národnom tíme počas šampionátu. Aj napriek tomu s tým vedenie SBA nič neurobilo. Miesto toho odvolali Riša Kucsu, ktorý patrí k mladým trénerom, sleduje nové veci a zrejme preto ho tam nechceli mať, keďže zastával iný názor a to sa im nepáčilo.“

To, že si v budúcnosti ešte Jurčenková oblečie reprezentačný dres nie je vylúčené. „Ja som sa nikdy s reprezentáciou nerozlúčila. Nikdy som neodmietla reprezentovať a zúčastnila som sa každého zrazu, na ktorý som bola pozvaná. Takže netvrdím, že týmto končím ale skôr by som povedala, že to ukončili oni.

Taliansko - Slovensko, Crippa (14) vs. Slamová (23) (Foto: fiba.com)

Slamová: Je to neférové, že nás nechcú vypočuť

S istotou sa novembrového reprezentačného zrazu nezúčastní ani hráčka Piešťanských Čajok Angelika Slamová. „Do reprezentácie nepôjdem, keďže pod trénerom Svobodom spolu s ďalšími hráčkami nemáme záujem reprezentovať. Z dvanástich hráčok, ktoré sme boli na ME v Česku sa nás desať vyjadrilo, že spolupráca s trénerom Svobodom nefungovala. Je to neférové voči nám hráčkam, že nás nikto nechce vypočuť. My sme tam boli a zažili sme tú situáciu na rozdiel od tých, ktorí len videli konečný výsledok. Ďalší dôvod prečo nejdem reprezentovať je ten, že som zranená a takmer vôbec netrénujem iba hrám,“ povedala Slamová.

Jej o rok mladšia spoluhráčka Tereza Páleníková by veľmi rada nastúpila za národný tím, no pokiaľ sa situácia na trénerskom poste nezmení je rozhodnutá nereprezentovať. „Obliecť si reprezentačný dres pre mňa znamená veľkú motiváciu. Momentálne však mám aj skúškové povinnosti v škole, takže aj z toho dôvodu nemôžem prísť na reprezentačný blok. V budúcnosti by som si však veľmi rada zahrala za národný tím spolu so sestrou, keďže na klubovej úrovni sa nám to už asi nepodarí.

Peter Kováčik (Foto: jäzva)

Nominovali 12 najlepších možných hráčok

Súčasný druhý muž na reprezentačnej lavičke Peter Kováčik reagoval pre Denník Šport na neúčasť hráčok z tímu úradujúceho majstra. „Prirodzene, že sme mali záujem aj o hráčky z nášho najlepšieho klubového tímu Good Angels Košice. Zo štvorice, ktorú sme vybrali do širšej nominácie, sa nám všetky z osobných či zdravotných dôvodov ospravedlnili. Najmä pre zdravotné ťažkosti nemôžeme teraz rátať ani s niektorými ďalšími dievčatami z iných klubov. Z tých, čo ich nič také netrápi a sú ochotné reprezentovať, sme vybrali 12 najlepších. Verím, že utvoria aj atmosférou dobrý kolektív, ktorý kvalifikačné zápasy úspešne zvládne.

Úvodné dva zápasy kvalifikácie na ME odohrajú Slovenky 11. novembra v Sarajeve proti Bosne a Hercegovine a 15. novembra sa v Ružomberku stretnú s Islandom.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia