Komentár: Dôveru si ešte musí získať

Publikované: 07.08.2017 Autor: Tomáš Grosmann Foto: TASR

Ukraina - Slovensko, Bilocerkivska (88) vs. Žirková (7) (Foto: TASR)

Je takmer isté, že najlepšiu súčasnú slovenskú basketbalistku Zuzanu Žirkovú už v reprezentačnom drese neuvidíme. Aj táto skutočnosť vyplýva z rozhodnutia výkonného výboru Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA), na základe ktorého ostal Marian Svoboda i naďalej trénerom našej ženskej reprezentácie. Už 37-ročná opora majstrovského družstva Good Angels Košice totiž po poslednom zápase nášho tímu na júnových ME v Prahe vyhlásila, že pod vedením tohto trénera v reprezentácii hrať viac nebude. A táto situácia v týchto dňoch práve nastala.

Rodáčku z Bojníc, ktorá na Slovensku úspešne hrala nielen v Košiciach, ale aj v Ružomberku, nespomíname náhodou. Hoci ostane navždy faktom, že naša reprezentácia obsadila na ME 2017 ôsme miesto pod vedením Mariana Svobodu, predsa sa o postup do štvrťfinále jednoznačne zaslúžila najviac obdivuhodným výkonom v zápase proti Ukrajine kapitánka kolektívu Zuzana Žirková. Na výsledku 82:68 sa podieľala 31 bodmi, medzi ktorými bolo 7 trojok.

Jej verejne vyslovená nepriama výzva na výmenu trénera reprezentácie nenašla vo vedení SBA pochopenie. A zrejme sa ňou oficiálne ani komisia vrcholového basketbalu, ani exekutíva nezaoberali, keďže nie je úlohou hráčok či hráčov vyberať trénera. Ten však vždy, bez ohľadu na svoje meno, potrebuje mať dôveru. Ak si ju aj sotva získa u každého v hociktorom športe, predsa by bolo vhodné, aby mu väčšina verila.

Marian Svoboda ešte nie je v takej situácii. S hráčkami, keďže nielen kapitánka naznačila svoju nespokojnosť, má naštrbené vzťahy. Zatiaľ nám nie je známe, či má podporu v oboch najúspešnejších kluboch Good Angels Košice a Piešťanské Čajky, bez ktorých nemožno v súčasnosti budovať schopnú reprezentáciu. Takže v získavaní dôvery „hnutia“ ho ešte čaká poriadna robota. Jej úspešnosť môže byť závislá aj od toho, koho osloví a získa na spoluprácu v realizačnom tíme, čo je jeho najbližšia úloha.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia