Víťazom NCAA hráči North Carolina

Publikované: 07.04.2009 Autor: Michal Mašľany

Víťazom Final Four prestížnej zámorskej univerzitnej súťaže NCAA sa stali hráči North Carolina. Tar Heels zdolali v pondelňajšom finálovom stretnutí Michigan State presvedčivo 89:72 a vynikajúcim spôsobom tak odčinili minuloročné vypadnutie v semifinále s neskorším víťazom Ka

North Carolina - víťaz NCAA 2009 (Foto: SITA/AP)
nsas City. Pre univerzitu zo Severnej Karolíny je to už piaty titul v histórii.

Tar Heels viedli už po prvom polčase 55:34, čím prekonali 42 rokov starý rekord v bodovom rozdiele v polovici stretnutia vo finálových súbojoch a zároveň vytvorili historické strelecké maximum za prvý polčas. Najlepším strelcom víťazného družstva bol Ty Lawson s 21 bodmi, ktorý sa predviedol aj úctyhodnými siedmimi získanými loptami v priebehu prvej polovice. Výborne mu sekundovali aj Tyler Hansbrough s 18 a Wayne Ellington s 19 bodmi.

„Je to vynikajúci pocit a len ťažko to popísať. Premýšľam nad tým, ako tvrdo sme pracovali už od minuloročnej prehry v semifinále. Veľmi sme túžili

zvíťaziť,“ povedal po finálovom súboji Ellington, ktorého vyhlásili za najlepšieho hráča Final Four. Stretnutie sledovalo 72 922 divákov, z ktorých drvivá väčšina fandila neďaleko vzdialenej Michigan State.

„Súper mal v tíme šesť hráčov, ktorí môžu byť draftovaní v NBA v prvom alebo na začiatku druhého kola. Keď sa na nich dobre pozriete, majú mužstvo, ktoré by pravdepodobne dokázalo zdolať najhorší tím profiligy,“ vzdal hold súperovi rozohrávač Spartans Travis Walton. „Keď nastúpite proti North Carolina, nemáte veľmi na výber, čo spraviť. Najlepší tím zvíťazil, to je jasné,“ doplnil svojho zverenca kormidelník Tom Izzo.

North Carolina – Michigan State 89:72 (55:34)
Najviac bodov. Lawson 21, Ellington 19, Handsbrough 18 – Suton 17, Lucas 14, Summers 13
TH: 28/40 – 21/29, fauly: 22 – 28, trojky: 5/12 – 7/23, 72 922 divákov.