NBA sa mení, draft ovládli hráči zo sveta

Publikované: 24.06.2016 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter.com/Lewysko

Ben Simmons (Foto: TASR/AP)

V piatok nad ránom sa v brooklynskom Barclays Centre uskutočnil draft, ktorý vyhral Austrálčan Ben Simmons. Celkovo si kluby NBA vyberali hráčov z celého sveta. V elitnej desiatke sa objavilo šesť neameričanov, v prvom kole ich bolo pätnásť. Z celkovej šesťdesiatky draftovaných hráčov bolo mimo USA až 28.

Aj čo sa týka draftových jednotiek sa pomery menia. Posledné štyri sezóny svieti pri víťazovi iná vlajočka národnosti ako americká. Predtým sa stalo medzi rokmi 1947–2012 len šesťkrát!

Draftová jednotka

Ben Simmons je hráč s obrovským potenciálom. Pri výške 208 centimetrov vyniká jeho hra ateltickosťou. Má skvelý cit pre doskok a prihrávku má ako rozohrávač. Zvažuje sa však jeho mentalita a strelecké schopnosti, ktoré sú zo stredných a dlhších vzdialeností slabé. Každopádne vo Philadelphii veria, že ich Simmons spasí ako kedysi Allen Iverson.

Jakob Pöltl (Foto: University Utah)

Príliv basketbalu zo sveta

Až šesť neameričanov sa dostalo do elitnej desiatky draftu. Okrem Simmonsa aj jeho austrálsky krajan Thon Maker (desiatka draftu). Oslavovať môžu Chorváti. Dragan Bender potvrdil vysoké postavenie, keď si ho ako štvorku vytiahol Phoenix. Skvelý výsledok dosiahol Rakúšan Jakob Pöltl, ktorého brali ako deviatku v Toronte. Desiatka tesne ušla synovi slávneho otca – Domantasovi Sabonisovi. Dvadsaťročný Litovec ide ako jedenástka do Oklahomy.

Draftom prešlo aj množstvo zaujímavých hráčov mimo USA. Denver si vytiahol ako sedmičku Kanaďana Jamala Murrayho z Kentucky. Do prvého kola sa zmestili tiež Grék Georgios Papgiannis, Francúzi Guerschon Yabusele s Timothem Luwawom, chorvátsky pivot Ante Žižić, španielsky pod košový talent Juan Hernangomez, turecký strelec Furkan Korkmaz či Kamerunčan Pascal Siakam.

Serge Ibaka (Foto: SITA/AP)

Najväčší trejd v Oklahome

V Oklahome sa rozhodli vymeniť jedného z kľúčových hráčov – Serga Ibaku, z Orlanda za neho prišiel dynamický rozohrávač či krídelník Victor Oladipo. K tomu Thunder získali práva na draftovanie mladého Sabonisa a ešte aj Turka Ersana Ilyasovu. Ťažko povedať, či trejd má pomôcť zlepšiť zostavu OKC, alebo sa vedenie už pomaly pripravuje na odchod Kevina Duranta, ktorý sa stane voľným hráčom.

Prvé kolo v znamení Bostonu

Nedá sa presne povedať, že víťazom draftu je Boston. Podľa počtu hráčov hej, keď vyberal v prvom kole až trikrát. V slávnom klube však očakávali viac. Vedenie chcelo niektorú z pozícii vymeniť za veľké meno, podobne ako v roku 2008, keď vymenili práva na Jeffa Greena za Raya Allena zo Seattlu. Bol to začiatok veľkej trojice Pierce-Allen-Garnett, ktorá priviedla slávny tím k titulu.

Derrick Rose (Foto: new york knicks)

New York s veľkým menom

Najväčšie meno získali tesne pred draftom v New Yorku, kam sa sťahuje Derrick Rose. Bývalého MVP trápili v posledných rokoch kolená, ale v poslednej sa dal dokopy, aj keď jeho čísla už neboli nijak slávne. Pre Knicks je zisk elitného rozohrávača minimálnym riskom, keďže mu končí o rok zmluva.

Zaujímavá Indiana

Šéf Indiany Larry Bird chce hrať so svojim tímom rýchly tempo basketbal, aby Pacers dostali čo najviac z hviezdneho Paula Georga. Skvelý krídelník dostal výborné posily v podobe All-Star rozohrávača z Atlanty Jeffa Teagua a šikovného pod košového hráča Thaddeusa Younga.

Kris Dunn (Foto: ncaa.com)

Mladý supertím Minnesoty

O talente Minnesoty niet pochýb. Andrew Wiggins s Karlom-Anthonym Toewsom a Zachom LaVinom patria medzi nastupujúcu generáciu hviezd. K nim pridali Timberwolves v drafte ešte rozohrávača Krisa Dunna, o ktorom sa hovorí ako o najlepšie pripravenom hráčovi na NBA z tohtoročného výberu. Je otázne, či Dunna vedenie použije na zisk hviezdy, alebo tím bude chcieť vymeniť Rickyho Rubia.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia