Najlepší mladý hráč Abrhám spokojný s minutážou, má však čo zlepšovať

Publikované: 20.06.2016 Autor: Róbert Buček

BK Inter Bratislava vs. VŠEMvs Karlovka Bratislava, Abrhám(14) vs. Rančík(31) (Foto: Vladimír Dorňák)

VŠEMvs Karlovka Bratislava účinkuje v najvyššej domácej súťaži basketbalistov dve sezóny a druhý rok po sebe zvíťazil jej zástupca v kategórii Mladý hráč roka v rámci tradičnej ankety Hviezdy Basket.sk. Na vlaňajšie prvenstvo Dalibora Hliváka nadviazal tento rok David Abrhám.

Bratislavský rodák sa o výhre dozvedel z našej webovej stránky. Ocenenie ho úprimne potešilo. „Vnímam to ako odmenu za celú sezónu. Samozrejme, nedokázal by som to bez svojich spoluhráčov,“ povedal pre Basket.sk 19-ročný krídelník (nar. 9. októbra 1996).

Mimochodom, koho by David označil za najlepšieho mladého hráča (ročník narodenia 1996 a mladší) predošlého ročníka Eurovia SBL? „V lige bolo veľa šikovných mladých slovenských hráčov. Nebudem menovať konkrétne, no všetci sme sa snažili čo najlepšie využiť priestor na palubovke.“

Vedia, kde robili chyby

Ako na hojdačke – takto označil Abrhám uplynulý ročník, v ktorom Karlovka obsadila výsledné siedme miesto. „Bolo obdobie, keď sme hrali veľmi dobre. Bojovali sme, vyhrali sme niektoré ťažké zápasy aj so silnejšími tímami. Bohužiaľ, bolo aj obdobie, keď sa nám nedarilo, a tak sme prehrávali jeden duel za druhým. Vieme však, kde sme robili chyby, a pokúsime sa ich v nasledujúcej sezóne odstrániť.“

Dávid Abrhám, Róbert Bečarik (Karlovka) (Foto: Martin Šopinec)

Abrhám odohral v minulej sezóne celkovo 30 zápasov, z toho 20-krát nastúpil v základnej zostave „vysokoškolákov“. Priemerne nastrieľal 9 bodov, doskočil 1,7 lôpt a zaznamenal rovnaký počet asistencií. „Z individuálneho hľadiska nemôžem povedať, že by som bol spokojný, keďže vždy je čo zlepšovať,“ tvrdí David s pokorou.

Inšpirácia v Česku

Kadetský i juniorský majster Slovenska sa verejne poďakoval vedeniu Karlovky a trénerom, že dostal dôveru byť súčasťou tohto projektu, ktorý hodnotí veľmi pozitívne.

„Určite to je dobrá cesta pre slovenský mužský basketbal dávať priestor domácim hráčom. Stačí sa pozrieť k susedom do českej ligy, po ich palubovkách behajú prevažne českí hráči a to sa potom prejaví aj na medzinárodnej úrovni v reprezentácii. Osobne som rád, že môžem byť súčasťou tohto klubu, pretože som v sezóne dostával veľa priestoru na palubovke.“

Očakáva ťažšiu konkurenciu

David sa momentálne pripravuje s reprezentáciou do 20 rokov, ktorú v polovici júla čaká turnaj B-divízie majstrovstiev Európy v Grécku. Veľa času na oddych mať nebude, keďže začiatkom augusta začína v Karlovke letná príprava pod vedením nového trénerského dua Peter Ivanovič – Tomáš Polák.

David Abrhám (Karlovka), Andrej Kuffa (Inter) (Foto: Martin Šopinec)

„V ďalšej sezóne by som chcel pomôcť tímu predvádzať dobrú hru. Tento rok pribudli do SBL dva ďalšie tímy, takže konkurencia bude väčšia ako naposledy. Bol by som rád, keby sme sa dostali minimálne do play-off,“ prezradil svoje plány 192 centimetrov vysoký basketbalista.

Historický prehľad najlepších mladých hráčov v najvyššej slovenskej súťaži basketbalistov:

Mladý hráč roka (1995 a mladší): David Abrhám (VŠEMvs Karlovka Bratislava)

Mladý hráč roka (1994 a mladší): Dalibor Hlivák (VŠEMvs Karlovka Bratislava)

Mladý hráč roka (1993 a mladší): Peter Vojtek (MBK Handlová)

Mladý hráč roka (1992 a mladší): Róbert Šturcel (BC Prievidza)

Mladý hráč roka (1991 a mladší): Richard Grznár (ŠKP Banská Bystrica)

Basketland mladý hráč roka (1990 a mladší): Richard Grznár (ŠKP Banská Bystrica)

Mladý hráč roka (1989 a mladší): Stanislav Baldovský (BK 04 AC LB Spišská Nová Ves)

Mladý hráč roka (1988 a mladší): Miroslav Žilík (BK Dolný Kubín)

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia