Basketbalová sezóna je minulosťou. Aká bola v Michalovciach?

Publikované: 10.06.2016 Autor: Róbert Andrejov

1. BKD Michalovce, 2. liga Východ

Radosť znovu robili basketbalisti, kadetky v premiére medzi elitou neoslnili. Rozbehla sa aj Karpatská liga žien.

Basketbalová sezóna 2015/16 z pohľadu 1. BKD Michalovce je minulosťou. V práve skončenom ročníku mali Zemplínčania do súťaží zaradené dve družstvá – mužov v II. lige Východ a kadetky v najvyššej súťaži.

Šéf 1. BKD Ladislav Janošov sa popri tom venoval aj nadnárodnej Karpatskej lige žien, ktorá má za sebou pilotný ročník.

Kvalitu opäť ukázal hlavne mužský tím, ktorý tradične patril medzi druholigovú špičku a znovu vybojoval medailové umiestnenie, keď skončil na striebornej pozícii.

Muži opäť druhí

Výborné meno michalovskému klubu už tradične robil mužský celok, ktorý opäť štartoval v tretej najvyššej súťaži – II. lige skupine Východ.

Po základnej časti obsadili druhú priečku s bilanciou 15 výhier a 3 prehry, čím si znovu vybojovali miestenku na turnaji Final Four, ktorý sa konal u víťaza dlhodobej časti v Krompachoch.

Na Spiši si hráči 1. BKD v semifinále poradili s Dolným Kubínom a vo finále nestačili na domáci Dastet, takže obhájili minuloročnú striebornú pozíciu.

„Muži majú za sebou úspešnú sezónu. Prebojovali sa medzi najlepšie štyri celky súťaže a prebojovali sa do finále, v ktorom ťahali za kratší koniec so suverénom tohto ročníka, kvalitným mužstvom domácich Krompách. Opäť sa potvrdilo sa to, čo sme viac-menej očakávali, že hrať dva ťažké zápasy počas dvoch dní je pre nás náročné,“ zhrnul v krátkosti druholigovú sezónu mužov prezident 1. BKD Ladislav Janošov.

Michalovský káder bol opäť vyskladaný zo skúsených hráčov, ktorých doplnili mladší hráči a chlapci z vlastnej liahne.

„Náš tím sa počas celej sezóny opieral o kolektívny výkon a nedá sa povedať, žeby v ňom niektorý hráč dlhodobo vynikal nad ostatnými. Raz potiahol jeden, v ďalšom zápase zase iný. Lídrami mužstva boli Branislav Holda, Tomáš Mižák, niekedy bratia Vladislav a Tomáš Mitterpákovci či mladý Milan Janošov. Pre zranenie menej hrával Michal Maškulík a hrajúci tréner Milan Janošov nastúpil len v dvoch či troch zápasoch. Priestor dostali aj naši odchovanci Cyril Hasaralejko, Kristián Sklár a v druhej časti aj Richard Štec,“ pokračoval Ladislav Janošov, ktorý oceňuje to, že káder je stavaný hlavne na vlastných odchovancoch.

„Tých sme dopĺňali dvoma-troma hráčmi z iných klubov s menšími skúsenosťami z riadneho basketbalu, spomeniem bratov Mateja a Miroslava Mihaľovcov či Ivana Kuska, ktorí u nás dostávajú priestor, aby sa zdokonalili v tejto hre.“

Podľa šéfa klubu mužstvo ťažilo z dobrej obrany.

„V tomto ročníku sme nemali dostatočne natrénovaný útok a hlavne streľbu, ktorá bola tentoraz našou slabšou stránkou.“

Majú najlepšiu strelkyňu

Okrem mužského celku reprezentoval 1. BKD v sezóne 2015/16 aj dievčenský tím kadetiek, ktoré boli nováčik najvyššej slovenskej súťaže vo svojej kategórii.

„Nedá sa povedať, že sa ročník vydaril, lebo skončili až na sedemnástom mieste. Dievčatá zaplatili nováčikovskú daň, ale predovšetkým dosť neskoro si uvedomili to, že hrajú najvyššiu súťaž, v ktorej pôsobia najlepšie slovenské basketbalistky tejto kategórie, a že je potrebný iný prístup,“ vyjadril sa Ladislav Janošov, ktorého predsa len jeden fakt potešil.

Michalovské družstvo malo vo svojich radoch najlepšiu strelkyňu celej súťaže

„Naša Eva Gazdová bola so 419 bodmi na prvom mieste po základnej časti a so 644 bodmi aj po nadstavbe. Sme veľmi radi, že sa jej darilo a ovládla streleckú tabuľku. Ďalšie hráčky družstva sa k nej pridali až v posledných troch zápasoch, to však už bolo v závere súťaže a veľa sa toho nedalo napraviť.“

Karpatská liga mala kvalitu

Pod patronátom Ladislava Janošova sa vlani v jeseni rozbehol premiérový ročník Karpatskej ligy žien, ktorý je akousi náhradou za východnú druhú ligu.

V prvom ročníku novovzniknutej súťaže štartovalo deväť družstiev – košické Tydam, Union a CBK, Eilat Prešov, ŽBK Rožňava, ŠBK Stará Ľubovňa, ŽBK Bardejov a poľské Nowy Sacz a Tarnawa.

„Posledne menovaný tím však súťaž nedokončila z ekonomických dôvodov. Cieľom Karpatskej ligy žien bolo, aby družstvá dali priestor hráčkam s menšou hernou praxou či tým, ktoré sú po zranení. Tento cieľ sa jednoznačne splnil. Niektoré zápasy tímov z hornej polovice tabuľky mali výbornú úroveň,“ skonštatoval Ladislav Janošov.

Víťazom úvodného ročníka sa stal košický Tydam pred Nowym Saczom a CBK Košice.

„Samotná liga ukázala jednoznačnú potrebu obdobných projektov, kde sa môžu v dlhodobej súťaži stretávať družstvá z rôznych krajín. Či sa nám podarí aj v nasledujúcej sezóne, a v akej kvalite, projekt realizovať, ukáže čas,“ dodal.

Budúcnosť v riešení

Na záver sme sa Ladislava Janošova opýtali na plány do budúcej sezóny.

„Zatiaľ je všetko v štádiu riešenia. Čo bude v nasledujúcej sezóne, to by sa malo ukázať v priebehu tohto mesiaca. Predpokladáme účasť nášho družstva v juniorskej lige dievčat, muži by naďalej mali pôsobiť v druhej lige a mini dievčatá možno budú hrať súťaže tejto vekovej kategórie, pokiaľ vydržia ako družstvo aj v budúcej sezóne. A určité zámery máme aj s Karpatskou ligou žien,“ uzavrel prezident 1. BKD.

 
Korzár Autorské práva Korzár a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Korzár a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 08.05.2021 SVT SVT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%