Karpatská liga žien má za sebou úvodný ročník

Publikované: 20.05.2016 Autor: Peter Podolinský Foto: Jozef Perháč

Lopta ilustračné (Foto: Jozef Perháč)

Basketbalová Karpatská liga žien bola v uplynulej sezóne novou súťažou, v ktorej štartovali slovenské a poľské družstvá.

Karpatská liga basketbalistiek končí svoj úvodný ročník. Nechajme však teraz bokom výsledky na palubovke. Pri zrode tejto súťaže stál basketbalový funkcionár Ladislav Janošov, prezident 1. BK D Michalovce a koordinátor Karpatskej ligy.

Prvý ročník ženskej Karpatskej ligy skončil. Ako ho hodnotíte?

„Prvý ročník Karpatskej ligy žien hodnotím ako vcelku dobrú súťaž. Pre úplnú spokojnosť mi chýbala väčšia disciplína pri dodržiavaní rozpisu súťaže, ale hlavne to, že jedno zahraničné družstvo Gimball Tarnawa z ekonomických dôvodov súťaž nedohralo. Jeho výsledky budú anulované. Stáva sa to ale aj v iných a vážnejších súťažiach, takže to neberiem tragicky. Mrzí ma to však, pretože išlo o veľmi sympatické družstvo, aj jeho vedenie.“

Priebeh určite nebol jednoduchý. Asi najviac viditeľným problémom bolo časté prekladanie termínov. Čo vám ukázal resp. aké poučenia priniesol úvodný ročník?

„Tak ako kladiete otázku, najzávažnejším problémom bolo časté prekladanie termínov, vo väčšine prípadov však išlo o objektívne dôvody. Je ale pravda, že družstvá sa vždy vedeli dohodnúť na odohraní chýbajúcich zápasov. Zo začiatku ligy boli aj určité pripomienky k rozhodovaniu zápasov, postupne ale tento problém bol doriešený a zápasy rozhodovali kvalifikovaní rozhodcovia, sťažnosti sa nemnožili. Pozitívne bolo, že družstvá dávali priestor podstatne väčšiemu počtu hráčok a mal som pocit, že niektoré družstva mali naozaj snahu vyhrávať svoje hráčky a dať im väčší časový priestor na ihrisku. Toto je jednou z úloh po športovej línii, ktorú Karpatská liga plní. Zápasovú prax nič nenahradí.“

Predpokladám, že už sa pomaly pripravujete na budúcu sezónu. Plánujete zmeny vo fungovaní Karpatskej ligy? Na čo všetko sa môžeme tešiť?

„V prvej fáze sme mapovali záujem o túto súťaž pre budúcu sezónu. Zatiaľ je situácia taká, že päť družstiev už predbežne prejavilo záujem súťaž hrať, niektoré ďalšie zvažujú všetky pre a proti a určite prijmú také riešenie, ktoré bude pre nich najvýhodnejšie. Pracujeme taktiež aj na zahraničných družstvách. Ako ďalej, to prejednáme na spoločnom sedení zástupcov klubov, ktoré by sa malo uskutočniť ešte v tomto polroku. Naším zámerom je tiež hľadať spoločnú platformu s SBA, v súlade s novým zákonom o športe. Ten umožňuje, že národný športový zväz môže delegovať právo organizovať aj súťaže takéhoto rangu na iný subjekt. V budúcom ročníku chceme dať väčší priestor propagácii samotnej súťaže, štatistike a súťaži o najlepšiu strelkyňu Karpatskej ligy.“

Aký bol úvodný ročník pre vás, ako organizátora, koordinátora, človeka, ktorý uvádzal do praxe myšlienku nadnárodnej súťaže? Dali by ste sa na to znova?

„Vcelku po tom, čo sme nabehli na určitý systém, sa zlepšila celková komunikácia medzi družstvami i zainteresovanými, aj keď je stále čo vylepšovať. Bardejov aktívne vytvoril facebookovú stránku tejto súťaže, kde boli zverejňované informácie o nej. Očakával by som však ešte väčšiu súdržnosť medzi družstvami.

Mojou hlavnou myšlienkou a mottom celej Karpatskej ligy bolo a je to, že aj na palubovke sme priatelia a bojovať o víťazstvo je možné aj v priateľskom a prajnom duchu všetkých. Priznám, že to vždy tak nebolo a v niekoľkých prípadoch som bol trocha sklamaný z reakcií aktérov. A to bez rozdielu, či už hráčok, alebo iných zainteresovaných osôb. Je tu priestor na zlepšovanie. Veľmi seriózne pracuje družstvo Nowy Sacz, ktoré súperí o konečné víťazstvo v súťaži s Tydam Košice, ale aj iné kolektívy zo spodnej časti tabuľky, Rožňava či Stará Ľubovňa. Pozitívom sa ukazuje snaha väčšiny družstiev v tom, aby zápasom družstiev žien predchádzali zápasy nižších vekových kategórií, čo je jedno z pozitívnych prínosov Karpatskej ligy. Napriek problémom, ktoré sa ukázali, myslím, že tento projekt má budúcnosť a pôjdem do toho znova.“

 
Korzár Autorské práva Korzár a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Korzár a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 08.05.2021 SVT SVT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%