Bil hráčov, oľutoval to a dnes trénuje znova

Publikované: 08.12.2013 Autor: BASKET.sk/Tomáš Prokop, denník SME

Mike Rice (Foto: SITA/AP)

Zahodil si šestku, priprav sa na najhrubšie nadávky, neprihral si, keď si mal, priprav sa na to, že ťa bolestivo poťahá za dres a nedajbože nedaj dvojtakt, to sa rýchlo bráň, lebo ti letí do hlavy alebo do rozkroku lopta. 

V apríli obletelo svet video trénera, ktorý toto všetko robil svojim hráčom. Video a ďalšie na ne reagujúce videli státisíce ľudí. Univerzita Rutgers v blízkosti New Jersey ihneď reagovala a Mika Ricea vyhodila.

Čin odsúdili LeBron James či Kobe Bryant

Ľútosť nad udalosťou vyjadrilo množstvo osobností na čele s LeBronom Jamesom, Kobem Bryantom či guvernérom New Jersey.

Kontroverzný kouč sa však nevzdal. Verejne sa ospravedlnil a dnes už opäť trénuje. Už nie za prestížny plat na úrovni 700 tisíc dolárov za tri roky. Usadil sa na súkromnej strednej škole v Neptune New Jesey. Je to poriadny krok späť, ale pri chúlostivosti udalostí môže byť rád aj za takýto job. "Pomôže, že kamarát vlastní celý komplex, inak neviem, čo by bolo,“ hovorí smutne Rice pre New York Times. Je rád, že môže viesť vlastného syna.

Ťažkú povahu len tak nezmeníte. Je to vidieť na zápase synovho tímu Red Bank Regional School. Kričí, gestikuluje, ukazuje hráčom, že musia byť levy, nie mačičky, ale aspoň nezosmiešňuje a nezastrašuje hráčov. Aj tak má každý hneď pocit, že je blázon. Vysvetľuje dopisovateľ denníku USA Today.

Mike Rice (Foto: SITA/AP)

Bez ľútosti

Jonathan Mahler z New York Times opisuje už prvé stretnutia s Riceom za zvláštne. Prišiel v horúci letný deň, keď hral tím jeho dcéry do dvanásť rokov, ktorý tiež trénuje ako dobrovoľník. "Vyhrávali 47:11, tak som mu po predstavení sa povedal, že mi je ľúto dievčat z tímu súpera, na čo hneď reagoval, že jemu ani náhodou. Mali trénovať tvrdšie,“ píše Mahler.

"Všetko vo vašom živote je boj, neustály boj. Musíte sa snažiť, a tým je myslený aj športový zápas. Zo mňa spravili všetci idiota a trýzniteľa svojich hráčov, čo nie je pravda,“ reagoval Rice pre The Washington Post s odstupom času."To video je z opisu hrozné. Sám ho nechcem vidieť, ale takto to vôbec nebolo stále. Málokedy sa to vymklo.“
Pravda je, že dvojminútové video bolo pospájané z hodín nahrávok a postrihal ho Riceov asistent, ktorého vyhodili za slabé výsledky.

Počiatky prchkej povahy, ktoré vyústili do celonárodného škandálu, sa dajú hľadať u štyridsaťšty­riročného Ricea už v mladosti, keď vyrastal v drsnom Detroite, kde si musel medzi spodnou triedou vybojovať priestor na basketbalovom ihrisku pred školou. Jeho otec hrával na solídnej úrovni a chcel mať zo syna hviezdu, preto mu vštepoval odmalička, že musí bojovať vždy, za každú cenu.

Vytrhnúť súperovi hrdlo

"Čo sa týka súťaživosti ani z ďaleka nie som taký ako on,“ spomínal v profile pre New York Times Rice. Jeho otec pracuje pre Portland Trail Blazers ako vysielateľ a raz ho dokonca vylúčili z haly za hlasné pokrikovanie na rozhodcov.

Ako hráč to Mike Rice dotiahol na slabšiu univerzitu. Rýchlo sa rozlúčil s veľkou hráčskou kariérou a vrhol sa na trénovanie. Aj v štýle hry jeho tímov, ktoré viedol za dvadsať rokov sa dajú hľadať začiatky agresívnej povahy. O jeho hráčoch sa hovorilo, že sú ochotní pre víťazstvo vytrhnúť súperovi hrdlo.

Napriek tomu viacero basketbalistov v profile pre USA Today spomínalo na Ricea ako na férového trénera. Keď videli kontroverzné video, nechceli tomu uveriť. Podľa nich bol tvrdý, ale nikdy neskĺzol k fyzickému napadnutiu.

Komfortne v chaose

Spomínanú školu Rutgers začal trénovať v roku 2010 s mottom „Komfortne v chaose.“ Požičal si ho od mariňákov, ktorí sa učia, že keď sú v úzkych, musia vytvoriť chaos, v ktorom sa budú vedieť sami orientovať, ale oponent sa stratí. Presne to chcel zo svojich hráčov vytvoriť aj Rice, za každú cenu!

"Môj problém sa stupňoval. Nepočúval som rady iných trénerov, ktorí ma upozorňovali, aby som nezašiel ďaleko a ono sa to vystupňovalo až do momentov, keď som nevedel, čo presne chcem dosiahnuť,“ priznal Rice pre New York Times.

Dnes sa snaží na všetko zabudnúť trénovaním syna. Povaha sa však mení ťažko a len čas ukáže, či tréner, ktorý si spravil v Amerike neopísateľnú hanbu, dostane druhú veľkú šancu, v ktorej môže splatiť svoje dlhy.

 


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK