Zatiaľ maximálne spokojní

Publikované: 05.12.2013 Autor: denník Šport

BK Inter Incheba Bratislava radosť (Foto: Peter Baráth)

Bratislavský Inter v pondelok vycestoval do Spišskej Novej Vsi a podľa očakávaní rozdrvil tamojší BK 04 AC LB 94:56. Výsledok len podčiarkol tabuľkový rozdiel medzi oboma súpermi, keďže interistom patrí prvá a Spišiakom až posledná deviata pozícia.

Podstatnejšie ale je, že Inter si poistil svoje postavenie v tabuľke a udrží si ho rovnako po aktuálnom 17., ako aj po víkendovom 18. kole, ktoré rozdelí základnú časť ročníka 2013/14 na dve polovice. Bratislavčania vďaka tomu získali aj právo usporiadať finálový turnaj Slovenského pohára.

Zatiaľ podľa plánov

Žlto-čierni vstúpili do sezóny ako úradujúci majstri opäť s najvyššími ambíciami. Dobre vyskladaný tím koučovaný rešpektovaným ruským trénerom Olegom Meleščenkom už od začiatku potvrdzuje prognózy, podľa ktorých by sa mal biť o popredné pozície.

Doma zatiaľ Bratislavčania neprehrali, všetkých osem duelov zvládli bez zaváhania. Vonku dosiaľ nestačili len na Svit, Handlovú a Komárno. Čo je z hľadiska konečného zúčtovania mimoriadne dôležité, dvakrát tesne zdolali Nitru, ktorá jediná zatiaľ drží krok. Oba tímy prehrali po tri stretnutia, Inter vyhral 13 a Nitra zatiaľ 11 (platilo v čase uzávierky tohto vydania). Práve víťazstvá zo vzájomných zápasov 80:78 (doma) a 82:80 (vonku) a teda aj lepšia bilancia ale môžu za to, že aj keď cez víkend budú mať interisti voľno, Nitra nemá šancu ich preskočiť ani v prípade, že naplno zaberie.

Výkony aj výsledky dávajú generálnemu manažérovi Michalovi Ondrušovi dôvod na spokojnosť: „Sme radi, že sa nám družstvo podarilo zložiť tak, ako sme ho zložili. Naše výbery vhodných hráčov padli na úrodnú pôdu. S prvým miestom po polovici základnej časti sme, samozrejme, veľmi spokojní. A to aj napriek zakopnutiam, ktorým je ale ťažké sa v dlhodobej časti vyhnúť. Jednou z hlavných motivácií, prečo sme chceli figurovať na prvej pozícii, je práve naša ambícia odohrať a organizovať Slovenský pohár v domácom prostredí, priniesť do Hant arény všetky družstvá a doplniť extraligový program pre našich fanúšikov aj o pohár.“ 

Pohára sa nevzdajú

Vedenie klubu z Pasienkov už skôr deklarovalo, že sa chce pokúsiť o double, teda nielen o zisk titulu, ale aj o triumf v pohári. V minulej sezóne vypadli interisti až v semifinále s Komárnom, neskorším víťazom. Teraz by ich šance mali vzrásť aj vďaka tomu, že majú právo usporiadať finálový turnaj. Toto právo podľa dokumentu „vyhlásenie súťaží SBA“ automaticky pripadá družstvu, ktorému po polovici základnej časti patrí v extralige prvá priečka. Ak by najlepší svoje právo nevyužil, postupuje na ďalšieho v poradí. To však očividne nebude prípad Interu. Objavili sa však aj úvahy, že aspoň dva zo štyroch štvrťfinálových zápasov by sa mohli uskutočniť v inom dejisku, zrejme v Nitre. Hovorí Michal Ondruš: „V nejakých predbežných úvahách extraligových klubov figurovala aj takáto možnosť, ale stále to nie je potvrdené. Je otázne, či my budeme mať chuť vzdať sa časti pohárového programu. Všetko by sa malo doriešiť, dohodnúť a dotiahnuť najneskôr 14. decembra, keď je naplánované stretnutie zástupcov extraligových klubov v Bratislave.“ 

My len pripomíname, že finálový turnaj je rozdelený do troch dní a hrá sa play-off systémom. Z deväťčlennej najvyššej súťaže naň postupujú mužstvá umiestnené po 18. kole na prvej až ôsmej priečke. Iba najslabší z extraligistov si pozrie duel akurát tak v televízii. V kalendári je pre „Final Eight“ vytýčený termín 14. až 16. februára 2014.

Najprv hviezdy, potom pohár

Ešte pred organizovaním finálového turnaja Slovenského pohára čaká Bratislavu iný basketbalový sviatok. Do hlavného mesta sa totiž vracia zápas hviezd našej extraligy. Ten je na programe už na budúcu sobotu, teda 14. decembra od 17.30 h v Hant aréne, domovskom stánku interistov.

V exhibícii si to rozdajú Západ a Východ. Podobu oboch družstiev pritom do značnej miery určujú fanúšikovia internetovým hlasovaním, ktoré potrvá ešte tri dni do najbližšej soboty. Rovnako atraktívny ako duel bude aj sprievodný program. Chýbať nebudú súťaže najlepších smečiarov a najpresnejších trojkárov. „Kultúrny“ program máva na Pasienkoch v poslednom čase naozaj švih, počas finále prišiel zarapovať napríklad aj Majk Spirit. Teraz sa o zábavu postará tanečník Laci Strike a jeho Street Dance Academy, raper Zverina, či krásky z Angels Cheerleaders. Generálny manažér Ondruš, ktorý má plné ruky práce s organizovaním akcie, sa ale zvlášť teší na iné špeciálne číslo: „Celý program je postavený tak, aby sa divák v hale i pri obrazovke ani na chvíľu nenudil, takže je ťažké vypichnúť, na čo sa najviac teším. Čakajú nás dve a pol hodiny plné zábavy, ktorú nám popri hráčoch pripravia aj sprievodné vystúpenia. Osobne sa veľmi teším na vyvrcholenie sprievodného programu, ktorým by malo byť vystúpenie slovinskej skupiny Dunking Devils. Kto sa vyzná, ten vie, aké neuveriteľné kúsky stvárajú s pomocou trampolíny, basketbalových lôpt a košov.“ 

Smečujúci diabli

Možno by sa mohli volať aj smečujúci blázni. Bez urážky, ale táto slovinská partia stvára šialené kúsky! Smečujúci akrobati patria medzi absolútnu svetovú špičku, pochváliť sa môžu vyše 600 vystúpeniami v 25 štátoch na 5 rôznych kontinentoch. To vôbec nie je zlé na skupinu, ktorá pred vyše dekádou začínala ako partička podobne „postihnutých“ stredoškolákov Ľubľane! Za tie roky už ozvláštnili zápasy prestížnej Euroligy, majstrovstiev Európy, finále Španielskeho pohára, či All-Star zápasy v takých basketbalových veľmociach ako Turecko, Grécko, či Nemecko. Teraz konečne zavítajú aj na Slovensko.

 


Diskusia