Sobotné drámy premiešali poradie

Publikované: 24.11.2013 Autor: Marek Grondžel/goodangelskosice.eu

Piešťanské Čajky tím (Foto: Laco Kuštek)

Good Angels a Novi Zagreb jasne vyhrali. Šamorín štvrtýkrát v rade prehral a zosunul sa pod duo Ružomberok – Spišská Nová Ves. Liptáčkam pomohlo k posunu v tabuľke víťazstvo nad tímom DVTK Miskolc, ktorý neuspel v treťom zápase za sebou. Spišiačky zase otočili takmer stratený duel Čajkám, ktoré tak pustili perie po sérii štyroch triumfov. Aj také bolo 12. kolo nadnárodnej súťaže MEL.

štvrtok – 21. novembra 2013

GOOD ANGELS Košice – PINKK Pécsi 424 83:53 (23:10, 44:27, 64:40)

Good Angels: Krivačevič 21, Abdi 12, Leuchanka 9, Kupčíková a Bojovič po 8 (Mathies 8, Bálintová 7, Zietara 4, Kiššová, Janoščíková a Hruščáková po 2). Tréner: M. Kováčik

PINKK: Sinclair 11, Iványi 9 /3 trojky/, Adamecz 6, Tomlinson 2, Őri 0 (Minčíková 14, Győri 11, Ruják, Katona, Ajdukovič a Sárok 0). Tréner: R. Hernández

TH: 18/26 – 12/14, fauly: 17 – 27, 5 faulov: 34. min. Ž. Hruščáková (Good Angels) – 40. min. D. Iványi (PINKK), trojky: 3/9 – 5/17, rozhodcovia: M. Brziak, T. Lukáč, V. Karnay ml., diváci: 600, štvrtiny: 23:10, 21:17, 20:13, 19:13

<?xml:namespace prefix = „o“ ns = „urn:schemas-microsoft-com:office:office“ /><o:p></o:p>

Prvý vzájomný duel týchto tímov priniesol v úvode obrovskú drámu, v odvete však hráčky z juhu Maďarska ostali hlboko v tieni a výkonom či nasadením nemohli konkurovať hostiteľkám. Tie už v prvej štvrtine naznačili, kto bude pánom na ihrisku. V druhej si „žlto-modrá“ defenzíva vzala menšie voľno, no po obrátke už bola jasne dominantným prvkom v hre tímu Good Angels.

<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

Tomu vyšiel nástup do súboja, v ktorom sa 21 bodmi a deviatimi doskokmi blysla Tijana Krivačevičová. Tá ešte pred polčasovou prestávkou stihla konto súperiek zaťažiť sedemnástimi bodmi, čo stačilo na odovzdane pôsobiace hráčky PINKK-u V ich drese zaujala bývalá členka košického kádra Janka Minčíková, ktorá sa z pozície striedajúcej hráčky stala so štrnástimi bodmi najlepšou strelkyňou svojho družstva.

<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

sobota – 23. novembra 2013

MBK Ružomberok – Aluinvent DVTK Miskolc 77:73 (14:16, 39:39, 57:59)

Ružomberok: Murphy 26 /13 doskokov/, Baburová 11, Stalvant 9, Kmeťová 8, Brezániová 4 (Černáková 11, Vesterberg 6, Remenárová 2). Tréner: J. Suja

DVTK: Sverrisdóttir /3 trojky/ a Jansone po 16, Raven 14, Tobin 8, Czank 4 (Bálint 7, Bukovszki a Horváth po 3, P. Szabó 2, Dubei , Vincze 0). Tréner: Á. Peresztegi-Nagy

TH: 28/36 – 12/13, fauly: 22 – 28, 5 faulov: 32. min. Z. Brezániová (Ružomberok) – 40. min. R. Tobin (DVTK), trojky: 3/15 – 9/19, rozhodcovia: Z. Tomašovič, M. Matejčík, J. Špirka, diváci: 800, štvrtiny: 14:16, 25:23, 18:20, 20:14

Prvú z troch sobotných drám videl Liptov, kde sa domáci tím MBK Ružomberok chcel v súboji proti celku Aluinvent DVTK Miskolc rehabilitovať za stredajšiu „pohárovú“ prehru s iným maďarským družstvom PINKK Pécsi 424. Po polhodine hry, či presnejšie na konci 31. minúty to však s „Ružou“ nevyzeralo najlepšie, pretože po druhýkrát v stretnutí jej súper odskočil na rozdiel piatich bodov.

Od stavu 57:62 sa v nasledujúcich šiestich minútach strelecky presadzovali len hráčky slovenského vicemajstra, ktoré šnúrou 17:0 strhli víťazstvo na svoju stranu. Finiš hosťujúceho celku prišiel neskoro, pretože trojka v tíme DVTK pôsobiacej Islanďanky Heleny Sverrisdóttirovej už len kozmeticky upravili rezultát duelu na konečných 77:73 pre Ružomberok.

Piešťanské Čajky – Rücon Spišská Nová Ves 71:76 (22:16, 39:31, 62:54)

Piešťany: Bartoňová 20, Tatham 11 /15 doskokov/, Krč-Turbová 10, Bartánusová 9, Páleníková 4 (Fabianová 13, Felixová a Zentková po 2, Pilatová, Dudášová a Baburová 0). Tréner: M. Pospíšil

Rücon: Whitcomb 24 /4 trojky/, Palušná 22, O’Rourke 13, Slimáková 11, Šurkusa 0 (Holmqvist 5, Mackulínová 1). Tréner: D. Demečko

TH: 17/24 – 14/22, fauly: 23 – 20, 5 faulov: 40. min. B. Fabiánová (Piešťany), trojky: 4/16 – 6/15, rozhodcovia: P. Ženiš, M. Turčin, R. Hricišin, diváci: 220, štvrtiny: 22:16, 17:15, 23:23, 9:22

V polovici tretej štvrtiny sa na Považí zdalo, že Piešťanské Čajky dokážu bez výraznejších problémov uspieť aj v druhom tohtosezónnom meraní síl so Spišiačkami. Zverenkyne Martina Pospíšila nad nimi v 27. minúte viedli 57:44 a aj po polhodine hry mali bodovo stále navrch – 62:54. Záverečné dejstvo však patrilo tímu Dávida Demečka.

Ten najskôr po necelých dvoch minútach štvrtého dejstva zlikvidoval súperov náskok (62:62), po ďalšej poldruha minúte mu odskočil na štyri body (62:66), potom ešte na chvíľu pustil domáce do vedenia (67:66), aby sa mu necelú minútu pred klaksónom vzdialil natoľko (67:72), aby mu to aj po hektickom závere stačilo na ubránenie cenného víťazstva (71:76).

Dávid Demečko (tréner Rüconu Spišská Nová Ves): "Dievčatá dokázali plniť pokyny, ktoré prichádzali z lavičky, do hry vložili aj kus srdiečka, za čo boli odmenené víťazstvom. Obrat sa nerodil ľahko, ale musím sa hráčkam poďakovať, že ho zvládli úspešne zavŕšiť.“

Martin Pospíšil (hlavný tréner Piešťanských Čajok): "Bol to zápas dvoch odlišných polčasov, pričom v tom druhom sme zlyhali v obrannej fáze. Nedokázali sme eliminovať najlepšie hráčky súpera, ktoré sa dostávali k jednoduchým strelám a z nich zaznamenávali dôležité koše.“

Kateřina Bartoňová (Piešťanské Čajky): "Zápas sme si prehrali chybami v obrane. Súper ich dokázal potrestať a skóroval buď z rýchlych protiútokov, alebo po strelách z diaľky. To všetko sa udialo v štvrtej štvrtine, ktorej predchádzal zaujímavý a fyzicky náročný basketbal.“

ŠBK Šamorín – PEAC Pécs 75:77 (27:18, 38:32, 53:49)

ŠBK: Sujová 20 /4 trojky/, Vyňuchalová 14 /10 doskokov/, Jaeschke /16 doskokov/ a Škorič po 12, Slamová 2 (Ivanová 6, Oravcová 5, Bozóki 4). Tréner: J. Krajňák

Pécs: Williams 22 /10 doskokov/, Nagy-Bujdósó 15, Reid 14, Fűresz 7, Horváth 3 (Orozovič 6, Jovanovič 5, Pap 3, Kiss 2, Nagy 0). Tréner: Ž. Djokič

TH: 12/15 – 20/29, fauly: 24 – 21, 5 faulov: 40. min. T. Sujová (ŠBK), technická chyba: 39. min. lavička Šamorína, trojky: 7/18 – 3/13, rozhodcovia: P. Fuska, M. Hančík, R. Lamoš, diváci: 100, štvrtiny: 27:18, 11:14, 15:17, 22:28

Na juhu Slovenska patril úvod duelu hosťujúcim basketbalistkám, ktoré však vo vedení vydržali len tri minúty. Následne taktovku súboja prevzali hostiteľky, ktoré prvú štvrtinu vyhrali 27:18, dve minúty pred koncom druhej viedli 38:26, no ešte do konca prvého polčasu prišli z náskoku o rovnú polovicu a do kabín odchádzali za stavu 38:32.

Aj po obrátke pokračoval duel v „hojdačkovom“ trende, ktorý bol zárukou dramatického finišu. Hosťujúca dvojica Williamsová – Fűrészová sa postarala o to, že Pécs vstupoval do poslednej minúty s náskokom piatich bodov, čo sa v konečnom účtovaní ukázalo ako kľúčové, pretože aj po dvoch zásahoch Jaeschkeovej chýbal Šamorínu bod a po presnej „šestke“ Jovanovičovej zase pokoj a čas.

Željko Djokić (hlavný tréner PEAC Pécs): "Na našom družstve bolo vidieť, že sme celý týždeň hrali a cestovali. Po zápase v nedeľu sme stredu hrali vo Francúzku. Nehrali sme tak rýchlo, ako sme zvykli a poznateľné to bolo hlavne v obrane, ktorá nebola taká agresívna. Výkon rozhodcov nechcem radšej komentovať, lebo keby sme to začali analyzovať, tak by musela nasledovať otázka, či vôbec má význam toľko cestovať a hrať.“

Ján Krajňák (hlavný tréner ŠBK Šamorín): "Za výkon proti silnému družstvu PEAC Pécs musím dievčatá pochváliť, pretože podali jeden z najlepších výkonov v tejto sezóne. Takmer celý zápas sme mali navrch, bohužiaľ nezaslúžene sme prehrali vinou nepochopiteľných verdiktov rozhodcov v závere zápasu.“

Latoya Williams (PEAC Pécs): "Bol to veľmi dobrý zápas. Každý hral naplno až do poslednej sekundy. Na každý náš kôš odpovedal súper košom. Som šťastná, že sme tento duel napokon zvládli a súperovi želám v ďalších súbojoch všetko dobré.“

Tímea Sujová (ŠBK Šamorín): "Lepšie začali hostky, potom sme sa chytili v obrane a aj sme vypracovali dobré pozície, z ktorých sme skórovali. Vypracovali sme si väčší náskok, ale vlastnými chybami sme sa oň pripravili. Následne súperky pritvrdili, rozhodcovia pustili tvrdú hru a ťažko sa nám v týchto momentoch presadzovalo. Celý zápas bol vyrovnaný na konci mali viac šťastia hráčky Pécsu, ktorá aj pomocou chybných rozhodnutí rozhodcov vyhrali zápas. Už tretí zápas po sebe sme prehrali rovnako, takže sa musíme pozrieť na to, kde je chyba.“

nedeľa – 25. novembra 2013

CEKK Cegléd – ŽKK Novi Zagreb 63:89 (19:27, 32:43, 45:69)

CEKK: Skobel 16, Vilipič 11, Mányoky 7, Kobolák 6, Gorjanácz 4 (Orbán 8, Serbán 7, D. Filipowicz 4, Szabó 0). Tréner: A. Koniecki

ŽKK: Komplet 19, Ivankovič 15, Dabovič 12, Bura 9, Jurič 6 (Raksányi 16, Bosilj 8, , Karčič 3, Pascua 1). Tréner: V. Ivankovič

TH: 16/20 – 12/21, fauly: 18 – 19, trojky: 3/6 – 3/11, rozhodcovia: T. Benczúr, Sz. Makovszky, T. Hervai, diváci: 100, štvrtiny: 19:27, 13:16, 13:26, 18:20

Chorvátsky majster sa vrátil k spôsobu vyhrávania súbojov, ktorým valcoval súperov na začiatku sezóny. Ten spočíval v „silných“ prvých štvrtinách a tá vyšla celku zo Záhrebu aj na pôde outsidera. Hostiteľky síce rýchlo viedli 7:4, no dvanásťbodová šnúra dostala zverenkyne Vladimira Ivankovića na koňa. Z toho ich nezosadilo ani ešte vyrovnanejšie druhé dejstvo, po ktorom viedli hostky o jedenásť bodov.

Druhý polčas bol, ako sa to už stalo zvykom, v podaní basketbalistiek Ceglédu omnoho nevýraznejšou časťou duelu. Celok poľského kouča Arkadiusza Konieckého stále nie je schopný vydržať s dychom viac ako dvadsať minút a po obrátke sa z palubovky vytráca. Hráčky ŽKK tento fakt dokonale využili a v Cegléde napokon povinný triumf prikrášlili 26-bodovým rozdielom.