Nezvládli to!

Publikované: 11.11.2013 Autor: denník Šport

Krunoslav Krajnovič (Foto: Peter Jaško)

Po zápase desiateho kola extraligy basketbalistov medzi BK 04 AC LB Spišská Nová Ves a BC Prievidza (75:86) najviac rezonovali omyly rozhodcov a komisárky.

Rozhodcovia Anton Šarišský, Ján Kovalčík, Tomáš Kiss a komisárka Danica Luxová nezvládli sobotňajší extraligový duel na Spiši. V 18. min dvakrát výrazne pochybili: uznali trojbodový kôš domácemu Baldovskému, hoci ten strieľal až po uplynutí 24-sekundového limitu na zakončenie. V tej istej minúte prievidzský krídelník Santee dosiahol „dvojku“ s faulom. Po oddychovom čase však arbitri nezmyselne hosťom odrátali dva body a Američanovi nariadili hádzať dve šestky (prvú nedal, druhú áno). Komisárka na situáciu nereagovala. Tragikomédia pokračovala pred začiatkom druhého polčasu. Muži v sivom oznámili obom lavičkám korekciu rozhodnutia zo záveru druhej štvrtiny: „baníkom“ dodatočne prirátali dva body (polčas sa skončil 41:45, druhý polčas ale začínal od stavu 41:47). Tým však poškodili Spišiakov, keďže v platnosti zostáva Santeeho druhá úspešná šestka, ku ktorej nemalo dôjsť. Diváci pískajú, hráči a tréneri nechápu… „Doma hráme podobné súboje. Vydržíme tri – štyri štvrtiny, potom máme problém pod košom. Plus rozhodcovia, to je ďalšia kapitola. Zobrali nám jeden bod, takisto na druhej strane nám uznali Baldyho trojku. Zvažujeme protest. Pre diváka to bol dobrý zápas, len škoda, že takto rozkúskovaný,“ hodnotil domáci tréner Milan Černický.

Kouč BC Prievidza Krunoslav Krajnovič nechcel hodnotiť výkon tých, ktorí majú ako prví dohliadať na dodržiavanie pravidiel. Tréneri majú totiž pod hrozbou sankcie zakázané 48 hodín po stretnutí komentovať rozhodcov: „Ani mi nenapadne, aby som ja dostal nejakú pokutu kvôli niekomu inému. Poviem len toľko, že to nerobí dobre basketbalu.“

Podľa našich zistení Spišiaci aj Prievidžania dali všetkým arbitrom päťku, čo je najhoršia známka. Navyše, Novovešťania podávajú oficiálny protest na SBA. O vyjadrenie sme pre objektívnosť požiadali aj komisárku stretnutia Luxovú, ktorá sa však odmietla vyjadriť. Na záver dodajme, že jedenásťbodové víťazstvo Prievidze v metropole Spiša bolo zaslúžené, ale rozhodcovské chyby nie prvýkrát v sezóne pokazili divákom radosť z basketbalu.