Good Angels „polvíťazom“ MEL, ďalší favoriti zabrali až po obrátke

Publikované: 10.11.2013 Autor: Marek Grondžel/goodangelskosice.eu

Good Angels - Ružomberok (Brezániová, Bojovič) (Foto: jäzva)

Ak by sme nebrali do úvahy predohrávaný duel štrnásteho kola s PEAC-om Pécs, tak až v desiatom pokračovaní nadnárodnej súťaže MEL rozhodli o víťazstve v prvej polovici základnej časti spoločnej ligy. Stalo sa tak po ich triumfe nad arcirivalom z Ružomberka, ktorý na palubovke „žlto-modrých“ potvrdil, že momentálne bojuje viac sám so sebou, než so súpermi.

nedeľa – 10. novembra 2013
PEAC Pécs – Aluinvent DVTK Miskolc 78:54 (19:15, 34:30, 59:38)
PEAC:
Williams 20, Reid 13 /10 doskokov/, Fűrész 12, Nagy-Bujdosó 7, Jovanovič 4 (Orozovič 17, Kiss 3, Pap 2, Horváth, Raus, Nagy 0). Tréner: Ž. Djokič
DVTK: Tobin 12 /11 doskokov/, Czank 11, Jansone 9, Raven 7, Bálint 2 (Sverrisdóttir 6, Horváth 5, Vincze 2, Dubei , P. Szabó , Bukovszki 0). Tréner: Á. Peresztegi-Nagy
TH: 14/21 – 8/9, fauly: 20 – 21, 5 faulov: 40. min. V. Kiss (PEAC Pécs), trojky: 4/11 – 2/12, rozhodcovia: P. Papp, P. Frányó, S. Makovszky, diváci: 500, štvrtiny: 19:15, 15:15, 25:8, 19:16

Pred tromi týždňami dokázal celok DVTK Miskolc uspieť v meste neveľmi vzdialenom od Pécsu – v Komló (nad PINKK-om vyhral 77:70) a víťazné chúťky mal aj v súboji s PEAC-om. Tie sa ho držali až do začiatku druhého polčasu, v úvode ktorého sa Pécsu na dvakrát podarilo bodovo sa vzdialiť družstvu hostí a tento moment sa napokon ukázal v konečnom účtovaní ako rozhodujúci.

Hneď kvarteto domácich basketbalistiek dokázalo nastrieľať dvojciferný počet bodov, pričom popri dvadsaťbodovej Američanke Latoyi Williamsovej sa tentoraz strelecky zaskvela Srbka Sanja Orozovičová. Tá z pozície striedajúcej hráčky zaznamenala v stretnutí se­demásť bodov, čím o vyše polovicu navýšila svoj tohtosezónny účet, pretože v predchádzajúcich deviatich dueloch nastrieľala spolu iba 32 bodov.

PINKK Pécsi 424 – ŠBK Šamorín 74:69 (12:20, 32:46, 57:56)
PINKK: Ajdukovič 16, Iványi 10, Sárok 4, Sinclair 3, Ruják 2 (Tomlinson 23, Minčíková 6, Katona 5, Őri 4, Győri 1, Adamecz , Kováts 0). Tréner: R. Hernández
ŠBK: Sujová 17 /3 trojky/, Jaeschke /11 doskokov/, Vyňuchalová /10 doskokov/ a Škorič po 12, Slamová 3 (Bozóki 11, Ivanová 2, Oravcová 0). Tréner: J. Krajňák
TH: 7/11 – 14/16, fauly: 19 – 18, 5 faulov: 37. min. R. Vyňuchalová (Šamorín), trojky: 3/11 – 5/16, rozhodcovia: Z. Pálla, R. Török, Cs. Németh, diváci: 500, štvrtiny: 12:20, 20:26, 25:10, 17:13

Po vzore Miškovca, či Ceglédu, aj Šamorín stratil dobre rozbehnutý duel v tretej štvrtine. Do tej na pôde tímu PINKK Pécsi 424 vstupoval s náskokom štrnás­tich bodov, no ukončil ju s najtesnejším mankom. V záverečnom dejstve nedokázal rozbehnuté hostiteľky pribrzdiť, tie mu v 37. minúte odskočili na rozdiel desiatich bodov (72:62) a v Komló sa tak napokon žiadna dráma nekonala.

O osude duelu rozhodla desaťminútovka na prelome tretieho a štvrtého dejstva, ktorú domáce vyhrali 24:6. Osem z celkovo 23 bodov v zápase v tejto fáze zaznamenala Louella Tomlinson, ktorá sa z pozície striedajúcej hráčky stala najlepšou strelkyňou súboja. Hosťom k úspechu nepomohol ani fakt, že hneď pätica hráčok nastrieľala dvojciferný počet bodov a dve zaznamenali „double-double“.

Roberto Hernández (tréner PINKK Pécsi 424): „Najskôr sa chcem poďakovať fanúšikom, ktorí nám dodávali energiu v kľúčových okamihoch. Podržali nás aj napriek tomu, že sme v prvom polčase nehrali dobre, no v druhom sme ukázali našu basketbalovú tvár. Na tréningoch dievčatá pracujú skutočne tvrdo a toto víťazstvo je pre ne odmenou za vynaložené úsilie.“

Jan Krajňák (hlavný tréner ŠBK Šamorín): „Odohrali sme stretnutie dvoch odlišných polčasov. V prvom sme držali na dištanc najlepšie domáce strelkyne a preto sme si udržiavali šancu na dobrý výsledok. Po zmene strán sme však nedokázali zastaviť Ajdukovičovú s Tomlinsovou a to bol faktor, ktorý rozhodol o triumfe domáceho tímu.“

sobota – 9. novembra 2013
GOOD ANGELS Košice – MBK Ružomberok 75:38 (23:12, 43:26, 70:36)
Good Angels: Leuchanka 22 /15 doskokov/, Krivačevič 8, Kupčíková a Mathies po 6, Bojovič 4 (Abdi 16, Hruščáková 7, Zietara 6, Janoščíková, Bálintová, Pindrochová a Kiššová 0). Tréner: M. Kováčik
Ružomberok: Vesterberg 12, Stalvant 8, Kmeťová 2, Brezániová, Baburová 0 (Ristič 14, Černáková 2, Hadačová a Remenárová 0). Tréner: J. Suja
TH: 17/20 – 9/10, fauly: 17 – 26, 5 faulov: 30. min. D. Baburová, 37. min. J. Vesterberg, 39.min. Z. Brezániová (všetky Ružomberok), trojky: 4/13 – 5/23, rozhodcovia: Z. Zubák, P. Ženiš, M. Turčin, diváci: 1200, štvrtiny: 23:12, 20:14, 27:10, 5:2

<?xml:namespace prefix = „o“ ns = „urn:schemas-microsoft-com:office:office“ /><o:p></o:p>

Desaťnásobný slovenský majster nedal jedenásťnásobnému šampiónovi z Liptova ani štipku nádeje na úspech. Zápas kontroloval od úvodných sekúnd a minimálne o triedu bol lepší vo všetkých herných činnostiach. Hosťujúci tím sa trápil najmä s koncovkou (celková úspešnosť len 24 %), čo sa ukázalo v poslednej štvrtine, keď „prestriedanej“ mladej päťke hostiteliek strelil len dva body.

<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

Pri neúčasti zranenej Stephany Murphyovej držali vlajku „Ruže“ len Katarina Rističová (štrnásť bodov) a Josefin Vesterbergová (dvanásť bodov). Ani tie však nemali nárok na ústrednú postavu súboja Jelenu Levčenkovú, ktorá už do konca prvej polovice stretnutia zaznamenala „double-double“ (osemnásť bodov a jedenásť doskokov) a ten do záveru súboja vylepšila o ďalšie štyri body a rovnaký počet doskočených lôpt.

<o:p></o:p>

UNIQA Euroleasing Sopron – CEKK Cegléd 65:45 (13:10, 28:29, 50:35)
Sopron:
Krnjič 22 /10 doskokov/, Farris 8, Böröndy a Licskai po 4, Zsovár 2 (Simon 10, Tetemondová 8, Stankovič 6, Weninger 1). Tréner: I. Polenek
CEKK: Skobel 15, Gorjanácz 10, Serbán 8, Mányoky 6, Kobolák 2 (Szabó a D. Filipowicz po 2, Vasas, Orbán 0). Tréner: A. Koniecki
TH: 9/14 – 9/9, fauly: 13 – 17, 5 faulov: 40. min. A. Serbán (Cegléd), trojky: 2/9 – 0/13, rozhodcovia: Szabó, Jurák, Menyhárt, diváci: 200, štvrtiny: 13:10, 15:19, 22:6, 15:10

Maďarský majster sa nestačil v prvom polčase a najmä v druhej štvrtine čudovať, čo to s ním posledný tím súťaže robí. Celok Ceglédu kládol nečakane tuhý odpor a pred „veľkou“ prestávkou si vypracoval najtesnejší náskok. Až po obrátke začal favorit súboja potvrdzovať svoju pozíciu a po polhodine prevzal opraty stretnutia, ktoré vo svojich rukách udržal až do záverečného klaksónu.

Domáci tréner nechal počas súboja oddychovať dvojicu Zsófia Fegyvernekyová – Tianna Hawkinsová a rolu ústrednej postavy tak prevzala Sara Krnjičová. Jej 22 bodov a desať doskokov sa najvýraznejšie podieľali na povinnom triumfe Šopronu. Hosťujúci celok za po výpadku v Košiciach opäť mohol spoľahnúť na poľskú kanonierku Agnieszku Skobelovú, ktorá tentoraz zaznamenala pätnásť bodov.

Arkadiusz Koniecki (hlavný tréner CEKK Cegléd): „Pokiaľ nám stačili sily, tak sme hrali veľmi dobre. V tretej štvrtine sme však so Šopronom nedokázali udržať krok a to rozhodlo.“

Igor Polenek (hlavný tréner UNIQA Euroleasing Sopron): „V prvom polčase sme dali väčší priestor mladším hráčkam, ktoré však v tomto stretnutí nedokázali predviesť, čo dokážu. Nemôžu očakávať, že priestor na palubovke dostanú ako darček bez toho, aby oň zabojovali. To je dôvod, prečo v druhom polčase nehrali. Teší ma, že sme tento duel zvládli aj bez Fegyvernekyovej a Hawkinsovej, ktoré si mohli oddýchnuť pred ďalším náročným euroligovým duelom.“

Agnieszka Skobel (CEKK Cegléd): „Síce sme prehrali o dvadsať bodov, ale aj napriek tomu som na náš tím hrdá. Bojovali sme, čo nám sily stačili. Máme však úzku lavičku, preto sme už po polčase boli vyčerpané, čo Šopron náležite využil a rozhodol o svojom triumfe už v tretej štvrtine.“

Sara Krnjič (UNIQA Euroleasing Sopron): „Bolo ťažké hrať v tomto zápase s takým nasadením, ako v EuroLige proti Brnu a niektoré hráčky si mysleli, že na víťazstvo proti Ceglédu bude stačiť polovičný výkon. Prvý polčas nás však vyviedol z omylu a keď sme v druhom našli potrebný rytmus, tak potom sa nám na palubovke ľahšie dýchalo.“

piatok – 8. novembra 2013
Rücon Spišská Nová Ves – ŽKK Novi Zagreb 71:81 (21:21, 41:41, 57:62)
Rücon:
Palušná 20, O'Rourke a Whitcomb po 14, Slimáková 9, Šurkusa 3 (Beňušková 7, Holqvist 4, Mackulínová a Zatloukalová 0). Tréner: D. Demečko
ŽKK: Ciglar 26, Ivankovič 21 /10 doskokov/, Bosilj 5, Dabovič 4, Trebec 0 (Jurič 9, Karčič 5, Raksányi 4, Komplet 3, Pascua a Bura po 2, Dojkič 0). Tréner: V. Ivankovič
TH: 20/29 – 14/20, fauly: 20 – 26, trojky: 5/20 – 5/17, rozhodcovia: M. Brziak, Z. Zubák, A. Šarišský, diváci: 600, štvrtiny: 21:21, 20:20, 16:21, 14:19

V predohrávke videli diváci na Spiši nesmiernu snahu domácich o pretrhnutie série troch porážok a to aj napriek tomu, že proti nim stál jeden z troch najlepších tímov súťaže. Hostiteľky s ním strelecky krok držali až do 36. minúty, keď za stavu 64:69 zaznamenal chorvátsky majster v zápase tretiu výraznú, tentoraz sedembodovú šnúru, ktorou necelé dve minúty pred klaksónom rozhodli o triumfe.

Jeho autorstvo si podelí dvojica Iva Ciglarová – Luca Ivankovičová, ktorá konto Spišiačok zaťažila celkovo 47 bodmi, ku ktorým pridali aj sedemnásť doskokov a sedem asistencií. Domácim k úspechu nepomohla ani už tradičná strelkyňa Rüconu Regína Palušná, ktorá síce atakovala „double-double“, no za zisk dvadsať bodov a deväť doskokov naň nedosiahla podobne, ako jej tím na cenné víťazstvo.

Dávid Demečko (tréner Rüconu Spišská Nová Ves): „Napriek prehre sme podali zatiaľ náš najlepší výkon v doterajšom priebehu tohto ročníka. Musím sa poďakovať dievčatám za nezlomnú vôľu a bojovnosť. Boli sme Záhrebu vyrovnaným súperom, rozhodli detaily a naše chybičky. Verím, že v tomto nasadení a trende budeme pokračovať.“

Vladimír Ivankovič (hlavný tréner ŽKK Novi Zagreb): „Musím zložiť poklonu nášmu súperovi, ktorý podal naozaj skvelý výkon. My sme pôsobili unavene, veď sme v poslednom týždni precestovali tisícky kilometrov a účasť v rôznych ligách si vyberá svoju daň. Prejavili sa však naše skúsenosti. Spočiatku sme boli málo agresívni, no postupne sme sa dostali do zápasu a v závere sme boli predsa len o kúsok lepší. Ale opakujem, Spišská zahrala oveľa lepšie, ako vyzerá jej postavenie v tabuľke.“