Šláger kola drám pre Good Angels

Publikované: 27.10.2013 Autor: Marek Grondžel/goodangelskosice.eu

Rücon Spišská Nová Ves (Foto: skbd-snv.sk)

Päť technických a dve diskvalifikačné chyby – aj takúto podobu mal šláger siedmeho kola MEL, po ktorom už len jeden z jedenástich účastníkov nadnárodnej súťaže basketbalistiek má na konte prehier nulu. Na opačnom konci tabuľky je s rovnakým číslo v kolónke víťazstiev taktiež jediný tím. Celok, ktorý mu ešte donedávna robil spoločnosť nedokázal na Považí potvrdiť týždeň starý triumf.

Výsledky stretnutí siedmeho kola Stredoeurópskej ligy (MEL) basketbalistiek:

NEDEĽA
Rücon Spišská Nová Ves – PINK Pecsi 424 81:83 (28:16, 45:39, 56:66)
Rücon: Beňušková 18 /3 trojky/, Whitcomb 13, Palušná a Šurkusa po 10, Slimáková 9 (O’Rourke 15 /9 doskokov/, Holmqvist 6, Mackulínová a Zatloukalová 0). Tréner: D. Demečko
PINK: Ajdukovič 17, Sinclair 15 /3 trojky/, Minčíková 13, Sárok 3, Őri 2 (Tomlinson 12, Rujak 11, Iványi 7, Kováts 2, Katona 1, Győri 0). Tréner: R. Hernández
TH: 27/37 – 16/30, fauly: 33 – 35, 5 faulov: 30. min. K. Slimáková a U. Holmqvist, 40. min L. Šurkusa – 40. min. D. Iványi, trojky: 8/19 – 9/18, rozhodcovia: Z. Zubák, P. Karniš, V. Karnay, diváci: 250, štvrtiny: 28:16, 17:23, 11:27, 25:17

Aj duel na Spiši dokázal zapadnúť do dramatického koloritu tohto kola. Úvod patril domácim, ktoré po víťazstve v prvej štvrtine 28:16 v druhom dejstve o získaný náskok prišli a prakticky ihneď po obrátke sa duel začínal odznova. Reštart vyznel v prospech hosťujúceho tímu, ktorý do záverečnej minúty riadneho hracieho času vstupoval s náskokom de­siatich bodov (71:81).

Spišiačky však dvomi šestkami Whitcombovej a trojkami O’Rourkovej i Beňuškovej stiahli manko na rozdiel jediného dvojbodového koša. Hektický záver vyvrcholil po tom, ako hosťujúca Iványiová po zvládnutých trestných hodoch faulovala Beňuškovú pri trojkovom pokuse. Najlepšia strelkyňa súboja premenila prvé dve šestky, po tretej Palušná loptu doskočila, no presne už zakončiť nedokázala.

Roberto Hernández (tréner PINKK Pécsi 424) : „Zápas by som rozdelil do dvoch polovíc. V prvej štvrtine sme hrali veľmi zle a hoci sme sa v tej druhej zlepšili, prvý polčas nebol z našej strany dobrý. Veľa sme faulovali, domáce mali kopec trestných hodov a zaslúžene viedli. Spokojný som s treťou desaťminútovkou, tam sme hrali dostatočne tvrdo v obrane a rýchlo v útoku. Záver bol dramatický, ale nakoniec sme to zvládli. Som veľmi šťastný, že si zo Spiša vezieme všetky body. Na tréningoch tvrdo pracujeme a začína sa to prejavovať na výsledkoch.“

Dávid Demečko (tréner Sp.Novej Vsi) : „Konečne sme výborne začali a prvá štvrtina mala z našej strany požadovanú úroveň. Do polčasu sme to zvládli, no potom sme nepochopiteľne prestali hrať tímovo a vidíte ako to dopadlo. Mne je jedno, či dá nejaká hráčka hoci aj 100 bodov, podstatné je, aby sme ťahali ako tím a to sme hlavne v tretej štvrtine, ktorá ‚urobila‘ zápas nerobili. Škoda, pretože dnes sme na to mali a víťazstvo nad silným Pécsom by nám dodalo potrebnú dávku sebadôvery.“

SOBOTA
ŽKK Novi Zagreb – GOOD ANGELS Košice 78:82 (23:15, 37:35, 55:61)
ŽKK:
Dabovič 31 /3 trojky/, Ciglar 20, Komplet 7, Ivankovič 4, Bura 0 (Raksányi 6, Pascua a Karčič po 4, Jurič 2). Tréner: V. Ivankovič
Good Angels: Pierson 30 /9 doskokov/, Abdi 9, Kupčíková 6, Bojovič 4, Krivačevič 1 (Leuchanka 17, Bálintová 11, Zietara 4, Hruščáková a Kiššová 0). Tréner: M. Kováčik
TH: 29/32 – 21/27, fauly: 22 – 22, 5 faulov: 24. min. J. Bura – 32. min. M. Bojovič, technické chyby: 19. min. lavička ŽKK Novi Zagreb, 20. min. V. Ivankovič a Ž. Ciglar (tréneri ŽKK Novi Zagreb) – 32. min. M. Bojovič, 35. min. lavička Good Angels, diskvalifikačné chyby: 20. min. V. Ivankovič a Ž. Ciglar (tréneri ŽKK Novi Zagreb), trojky: 5/16 – 1/7, rozhodcovia: J. Tomič, T. Stvorič, J. Došen, diváci: 200, štvrtiny: 23:15, 14:20, 18:26, 23:21

Košičanky nezačali dobre a v štvrtej minúte po desaťbodovej šnúre domácich prehrávali 2:10. Nárast manka sa im následne podarilo zastaviť, no strelkyne Záhrebu nie a úvodnú desaťminútovku prehrali 15:23. Úvodné štyri minúty druhého dejstva boli reprízou toho prvého a ŽKK odskočil „žlto-modrým“ na 30:19, no slovenský majster stíhacou jazdou do polčasu znížil stratu na rozdiel jediného bodu.

Po obrátke pokračoval tím z metropoly východu v zlepšenom výkone a v 27. minúte už viedli 57:43. No spomínaná nedisciplinovanosť spôsobila, že o víťazstvo museli tuho bojovať, najmä preto, že nedokázali zastaviť domácu Milicu Dabovičovú, ktorá zaznamenala 31 bodov. Našťastie „žlto-modré“ mali v tíme Plenette Piersonovú, ktorá k 30 bodom pridala deväť doskokov a tri asistencie.

Maroš Kováčik (hlavný tréner GOOD ANGELS Košice): „Hrali sme nedisciplinovane, náš výkon nezodpovedal tomu, čo sme si pred jeho začiatkom povedali v kabíne a miestami to bol doslova chaos. Aj napriek tomu sme však dokázali zvíťaziť, čo ma nesmierne teší. Vyzdvihnúť chcem výkon Barbory Bálintovej, ktorá v úvode štvrtej štvrtiny nahradila vyfaulovanú Miljanu Bojovičovú a do konca súboja zaznamenala deväť veľmi dôležitých bodov.“

Vladimir Ivankovič (hlavný tréner ŽKK Novi Zagreb): „Priebeh duelu dal za pravdu predzápasovým prognózam, ktoré ho označovali za derby. Dovolím si tvrdiť, že ak by súboj viedli korektnejší rozhodcovia, tak by sme vyhrali. Bez ohľadu na to, chcem zablahoželať hráčkam na oboch stranách, ktoré v tomto stretnutí podali výkon na úrovni 120 percent.“

Farhiya Abdi (GOOD ANGELS Košice):V prvom polčase nám hráčky Záhrebu dali až príliš veľa ‚ľahkých‘ košov. Zlepšeným výkonom v defenzíve sme po obrátke dokázali priebeh súboja otočiť. V závere tretej štvrtiny sme vlastnou nekoncentrovanosťou umožnili domácim vrátiť sa do zápasu. V poslednej minúte sme boli veľmi nervózne, ale aj s dávkou šťastia sme doviedli súboj do víťazného konca.“

Milica Dabovič (ŽKK Novi Zagreb): „Bol to nesmierne náročný duel. Naše družstvo ukázalo, že môže hrať vyrovnanú partiu aj s tými najlepšími európskymi celkami. Odohrali sme tvrdé a veľmi zaujímavé stretnutie, v ktorom o víťazovi rozhodlo šťastie, ale aj to, že hosťujúci tím dokázal 40 minút hrať tvrdo a agresívne.“

Good Angels Košice - Šamorín (Žofia Hruščáková) (Foto: jäzva)

Aluinvent DVTK Miskolc – UNIQA Euroleasing Sopron 62:70 (17:21, 27:32, 46:44)
DVTK:
Raven 14, Bálint 12, Tobin 11 /10 doskokov/, Bukovszki 3, Jansone 0 (Dubei 9, P. Szabó 5, Czank a Vincze po 4, Horváth 0). Tréner: Á. Peresztegi-Nagy
Sopron: Hawkins 24, Fegyverneky 15, Krnjič 10, Simon 4, Farris 0 (Zsovár 9, Stankovič a Tetemondová po 3, Licskai 2). Tréner: I. Polenek
TH: 18/26 – 13/16, fauly: 23 – 20, trojky: 6/16 – 5/12, rozhodcovia: Cs. Czifra, T. Bognár, J. Gál, diváci: 700, štvrtiny: 17:21, 10:11, 19:12, 16:26

Severovýchod Maďarska videl drámu, o osude ktorej rozhodol až jej samotný záver. Majster zo Šopronu musel o víťazstvo tuho bojovať, pretože hostiteľský tím nechcel predať kožu lacno. Po polčase síce hráčky DVTK Miskolc prehrávali rozdielom piatich bodov, no po polhodine hry však už viedli o dva.

Záver duelu však hektický nebol, pretože jeho najlepšia strelkyňa Tianna Hawkinsová piatimi bodmi z celkovo 24 zaznamenaných v stretnutí pred záverečnou minútou zabezpečila hostkám náskok deviatich bodov. Tie „žlto-zeleným“ otvorili cestu za štvrtým triumfom v sezóne, ktorým sa práve pred tímom DVTK osamostatnili na priebežne tretej priečke v aktuálne tabuľke nadnárodnej súťaže MEL.

Ákos Peresztegi-Nagy (hlavný tréner Aluinvent DVTK Miskolc): „Tridsaťpäť minút sme dokázali držať so Šopronom krok a odohrali sme vyrovnanú partiu. V závere sme však urobili niekoľko chýb v obrane, ktoré skúsený súper dokázal využiť a doviezť zápas do víťazného konca.“

Igor Polenek (hlavný tréner UNIQA Euroleasing Sopron): „Bol to ťažký, ale aj kvalitný zápas. Boli sme však na domáce dobre pripravení. V rámci prípravy na euroligovú sezónu sme takéto stretnutie privítali, pretože podobných duelov odohráme ešte niekoľko.“ (zdroj: www.nemzetisport.hu)

Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok 62:60 (19:18, 31:28, 50:45)
Piešťany:
Stehlíková 20 /10 doskokov/, Bartánusová a Páleníková po 10, Krč-Turbová 8, Bartoňová 5 (Zentková 4, Fabianová 3, Pilatová 2, Dudášová 0). Tréner: M. Pospíšil
Ružomberok: Kmeťová 12, Murphy 10, Ristič 9, Černáková a Stalvant po 5 (Vesterberg 8, Baburová 6, Brezániová 5, Remenárová 0). Tréner: J. Suja
TH: 12/16 – 16/22, fauly: 19 – 25, 5 faulov: 40. min. K. Ristič a S. Murphy (obe Ružomberok), trojky: 2/9 – 4/21, rozhodcovia: B. Gabara, I. Pipíška, L. Szibilla, diváci: 250, štvrtiny: 19:18, 12:10, 19:17, 12:15

Dejiskom ďalšieho vyrovnaného a do posledných sekúnd napínavého súboja bolo Považie, kde sa predstavil vicemajster z Ružomberka. Ten si počas ostatného víkendu pripísal prvé víťazstvo v súťaži, no Čajky mu nedovolili potvrdiť ho a to aj napriek tomu, že 32 minút sa oba tímy v takmer pravidelných intervaloch striedali vo vedení.

Finiš však lepšie zvládli hostiteľky. V predposlednej minúte Dominika Baburová vyrovnala na 60:60, no v hektickej záverečnej minúte sa strelecky presadili len domáce hráčky, pričom Romana Stehlíková a Lucia Krč-Turbová dokázali vždy premeniť len jeden z dvoch trestných hodov. Záverečný trojkový pokus Evy Kmeťovej sa košom neskončil a Čajky sa tak po dvoch prehrách opäť radovali z víťazstva.

Juraj Suja (hlavný tréner MBK Ružomberok): „Nenechali sme na palubovke srdce a vo vyrovnanom stretnutí nás práve tento fakt stál víťazstvo. Zápas sme prehrali na obrannom doskoku a v kľúčových momentoch nedokázali hráčky splniť pokyny, ktoré dostali z lavičky.“

Martin Pospíšil (hlavný tréner Piešťanských Čajok): „Nebol to nádherný basketbal, ale v takýchto zápasoch sa na krásu nehrá. Náš predzápasový cieľ bola snaha o dominanciu v obrane a pri doskakovaní lôpt, pretože len vtedy máme šancu na úspech. Priebeh duelu nám dal za pravdu a keďže hráčky k zápasu disciplinovane pristúpili, tak sa dočkali odmeny.“

Zuzana Brezániová (kapitánka MBK Ružomberok): „Našou najväčšou slabinou bol jednoznačne doskok. Domáce boli v tomto smere omnoho efektívnejšie a našou nedôslednosťou pod vlastným košom sme im dali nielen druhé, ale aj tretie a štvrté šance.“

Zuzana Pilátová (Piešťanské Čajky): „Bojovali sme o každú loptu a hrali sme ako tím. Počas celého stretnutia sme dokázali dôslednou obranou a úspešným doskokom držať s Ružomberkom krok. Jeho hráčkam sme nedovolili premieňať ‚ľahké‘ strely a v závere sa na našu stranu priklonilo aj šťastie.“

Piešťanské Čajky  (Foto: jäzva)

ŠBK Šamorín – CEKK Cegléd 107:51 (19:12, 58:19, 82:30)
ŠBK:
Škorič 15, Jaeschke /12 doskokov/ a Sujová po 14, Vyňuchalová 12, Slamová 5 (Oravcová 14, Feketeová 13, Csóková 8, van Dalen 7, Ivanová 5, Košíková 0). Tréner: J. Krajňák
CEKK: Skobel 17, Frieson 12, Serbán 4, Gorjanácz a Mányoky po 2 (Kobolák 7, Szabó 5, D. Filipowicz 2, Kmezič 0). Tréner: A. Koniecki
TH: 12/15 – 6/11, fauly: 15 – 20, trojky: 9/19 – 1/8, rozhodcovia: P. Fuska, M. Turčin a Z. Ryšavý, diváci: 100, štvrtiny: 19:12, 39:7, 24:11, 25:21

Na juhu Slovenska dokázali hráčky z maďarského Ceglédu ako-tak držať s domácimi krok len v prvej štvrtine. V tej nasledovnej s nimi Šamorínčanky spravili krátky proces, ubránili ich na sedem bodov, naopak nastrieľali im 39 a bolo po zápase. Napokon sa im podarilo nielen zdolať súpera, ale pokoriť aj stobodovú hranicu, ktorú v 38. minúte prekonala Michaela Ivanová.

Najlepšou strelkyňou súboja však bola Agnieszka Skobelová, ktorá zaznamenala se­demnásť bodov a k nim pridala aj šesť doskokov. Na strane domáceho tímu až poltucet hráčok zaznamenal dvojciferný počet bodov. Najúspešnejšou spomedzi nich bola pätnásť-bodová Maja Škoričová, no celkovo sa najviac darilo autorke „double-double“ za štrnásť bodov a dvanásť doskokov Amy Jaeschkeovej.

14 Orlando Magic 11/11 50,00%
15 Minnesota Timberwolves 10/11 47,62%