Bez Parkera by to nešlo

Publikované: 24.09.2013 Autor: denník Šport

Tony Parker (Foto: SITA/AP)

Predlhých 78 rokov čakali Francúzi na prvé zlato z európskeho šampionátu basketbalistov. Na konte majú 36 účastí, medzi elitou starého kontinentu chýbali len dvakrát. To je bilancia, ktorou sa nemôže pochváliť žiadny iný národ. Zlato nie a nie prísť. Doterajším maximom bolo striebro z rokov 1949 a 2011. Aj preto celé Francúzsko v nedeľu prežilo krásny večer. Národ stál za svojimi miláčikmi a tí po desaťročiach čakania konečne ovládli basketbalovú Európu. Ťažko si však predstaviť, že by sa tento historický moment zrodil, keby bielo-modrý dres neobliekal skvelý rozohrávač Tony Parker.

Mohol si vyberať

V predvečer šampionátu sme o Tonym Parkerovi napísali: „Je to prirodzený líder a ak je zdravý, v náročných zápasoch exceluje. Okolo neho Francúzi vystavali tím, ktorý má na zlato!“ A skutočne, úspech reprezentantov krajiny galského kohúta stál v značnej miere na tom, že Parker dostal šancu ukázať, čo je v ňom. V NBA už dávno pochopili, že tento nevysoký (188 cm), no nesmierne agilný a šikovný rozohrávač má vzácnu schopnosť dostať v zlomových momentoch maximum nielen zo seba, ale aj zo svojich spoluhráčov a robiť ich lepšími. Nie nadarmo sa v roku 2007 ako vôbec prvý Európan stal najužitočnejším hráčom (MVP) finálovej série NBA!

Na medzinárodnom fóre na seba Parker prvý raz upozornil v roku 2000 na ME hráčov do 18 rokov. Francúzi triumfovali, aj Parker v tom mal svoje šikovné prsty a stal sa MVP turnaja. Reprezentovať by pritom mohol až štyri rôzne krajiny! Jeho otec Tony st. je bývalý americký basketbalista pôsobiaci v Európe. Mama, Pamela Firestonová, niekdajšia holandská modelka. Sám William Anthony Parker Jr, ako znie jeho celé meno, sa narodil pred 31 rokmi v Belgicku. Jeho domovinou sa však neskôr stalo Francúzsko. Tam sa najprv zamiloval do futbalu, ale keď videl v akcii Michaela Jordana, chcel byť ako on.

Tony Parker a Vincent Collet (Foto: SITA/AP)

Trojnásobný šampión NBA

V roku 2001 Tony vypočul volanie San Antonia, ktoré si ho vybralo v drafte. Po boku Tima Duncana a argentínskeho ostrostrelca Manua Ginóbiliho vyhral tri tituly šampiónov NBA. O ten štvrtý sa pokúšal tento rok, no jeho Spurs vo finále nestačili na Miami Heat.

Z Francúza sa postupne stal jeden z najlepších rozohrávačov. Zdobí ho šikovnosť, prehľad, rýchlosť, presná streľba. Rád vniká pod kôš, motá hlavu súperovej defenzíve. V NBA už dokráčal na pomyselný vrchol Olympu. S reprezentáciou však opakovane zastal pod ním. Raz, predvlani, len tesne – Francúzi skončili druhí za suverénnym Španielskom. Aj keď rozohrávač by sa po náročných sezónach v najsledovanejšej lige sveta pokojne mohol vyhovárať na únavu, či drobné šrámy, reprezentačné pozvánky nezvykne odmietať. Zbytočne by ste hľadali inú hviezdu jeho kalibru, ktorá sa zúčastnila na všetkých ME od roku 2001! Len naozaj vážne zranenia mu znemožnili účasť na posledných dvoch svetových šampionátoch. Takmer prišiel aj o vlaňajšiu olympiádu, keď počas barovej bitky medzi rapermi Chrisom Brownom a Drakom schytal zásah sklenou črepinou do oka. Aj keď sa musel podrobiť operácii, jeho túžba reprezentovať bola silnejšia než odporúčania lekárov.

Tony Parker (Foto: SITA/AP)

Nenahraditeľný element

Na tohtoročnom šampionáte sa Parker opäť prezentoval v skvelej forme. Tréner Vincent Collet mu poskytol nezvykle veľa voľnosti. Viac ako tvorbe hry sa Parker mohol venovať zakončovaniu. Vďaka tomu sa s priemerom 19,7 bodu na zápas stal najlepším strelcom turnaja. To všetko pri vynikajúcej úspešnosti streľby na úrovni 52,6%!

Zvlášť takých Španielov azda i dnes straší „TP“ zo sna. Vo vyhecovanom semifinále, ktoré Francúzi vyhrali až po predĺžení 75:72, ho nedokázali čisto zastaviť, a tak im nastrieľal 32 bodov a spečatil ich ortieľ. Vo finále proti Litve (80:66) sa už nemusel prekonávať: duel výborne vyšiel jeho spoluhráčom Nicolasovi Batumovi (17 bodov, 6 doskokov), Borisovi Diawovi (15 bodov, 6 doskokov, 5 asistencie). Parker tak prispel „iba“ 12 bodmi, 2 doskokmi a 3 asistenciami. Po bronze z roku 2005 a striebre spred dvoch rokov konečne vydoloval vytúžené zlato. Po zápase sa mohol radovať: „Vyhral som titul. Som trochu unavený. Cítil som to už vo štvrťfinále a semifinále. Pred zápasom mi kouč povedal, aby som veril spoluhráčom a že ak dám desať bodov, vyhráme. No a mal pravdu.“ Kouč Collet vzápätí zdôraznil, ako veľmi prial Parkerovi, aby mohol zdvihnúť nad hlavu vytúženú trofej: „Toľko času obetoval francúzskemu basketbalu, aby získal túto trofej. Konečne ju má! Je to jednoducho zaslúžená odmena. Nebola to však ľahká cesta.“ 

Ktovie, ako Tonyho účinkovanie zhodnotí jeho otec. Ešte aj dnes s ním totiž takmer po každom zápase zvykne telefonovať a rozoberať jeho výkon. Od mamy zase pýta rady týkajúce sa zdravého stravovania a dobrej životosprávy. Azda budú Parkerovi rodičia rovnako nadšení ako milióny Francúzov, ktorí ho dnes vynášajú až do nebies.

VIZITKA TONYHO PARKERA
NARODENÝ: 17. mája 1982 v Bruggách v Belgicku.
VÝŠKA: 188 cm.
HMOTNOSŤ: 84 kg.
POST: rozohrávač (pozícia 1).
KLUB: San Antonio Spurs (od roku 2001).
DRAFT: V roku 2001 v 1. kole z 28. miesta
PREDCHÁDZAJÚCE PÔSOBISKÁ: ASVEL Lyon-Villeurbanne (2011) Paris Basket Racing (1999 – 2001).
ÚSPECHY: majster Európy (2013), trojnásobný víťaz NBA (2003, 2005, 2007), strieborný a bronzový z ME (2011, resp. 2005), najužitočnejší hráč ME (2013), najužitočnejší hráč finále NBA (2007), Európsky hráč roka – Euroscar (2007), dvakrát vybraný do druhej najlepšej päťky NBA, päťnásobný účastník zápasu hviezd NBA, víťaz súťaže zručnosti a súťaže „Shooting Stars“ v rámci zápasu hviezd NBA
KARIÉRA V NBA: Za 12 sezón odohral 872 zápasov základnej časti a priemerne v nich dosiahol 17,1 bodu, 3 doskoky a 6 asistencií na zápas. V play-off pridal 173 duelov s priemermi 19,1 bodu, 3,2 doskoku a 5,3 asistencie na zápas.

 


Diskusia