Čaká nás horúci deň!

Publikované: 16.09.2013 Autor: denník Šport

Španielsko hráči (Foto: SITA/AP)

Dnes sa na európskom šampionáte rozhodne o postupujúcich z F-skupiny. Už včera večer sme však spoznali prvých štyroch štvrťfinalistov, keďže prestížny duel Srbsko – Francúzsko uzavrel dianie v druhej „nadstavbovej“ E-skupine.

Povestný Čierny Peter zostal podľa očakávaní v rukách Lotyšov a Belgičanov, ktorých čakajú už len boje o konečné umiestnenie. Do „ostrého“ boja o medaily sa však nekvalifikovali. Bez ohľadu na výsledok spomínaného posledného stretnutia bolo jasné, že ďalej idú Litva, Francúzsko, Srbsko a Ukrajina. Kým dianie v základných skupinách prinieslo viacero prekvapení, o E-skupine možno konštatovať, že až na pár čiastkových výsledkov sa vyvíjala podľa očakávaní. Z hľadiska rôznych predikcií, ktoré sa vyrojili tesne pred šampionátom, je možno prekvapením, že medzi ôsmimi najlepšími družstvami starého kontinentu nechýba Ukrajina. Zverencov Mika Fratella, amerického kouča s bohatými skúsenosťami z NBA, však zdobia sympatické tímové výkony, oprieť sa môžu o mimoriadne schopného strelca prevereného španielskou ACB ligou Sergeja Gladyra, a tak si azda nik nedovolí pochybovať, že ich úspech je zaslúžený.

Ukrajina - Litva (Foto: SITA/AP)

E-skupina je teda minulosťou, dnes sa budú zraky fanúšikov upierať do Ľubľany na dianie v F-skupine. Vopred je isté, že postup neunikne domácim Slovincom, ba ani roky strádajúcim Chorvátom. Istotu však stále nemajú Španieli! Víťazi posledných dvoch šampionátov a strieborní z vlaňajších olympijských hier majú ale všetko vo svojich rukách. Navyše, ak sa Chorvátom podarí zdolať popoludní Grékov, nemusia sa úradujúci majstri vôbec stresovať. No ak uspejú Gréci, Španieli bezpodmienečne musia zdolať Talianov. Inak by brány štvrťfinále zostali pre nich nadobro zamknuté.

Grécko - Španielsko (Papanikolaou, Claver) (Foto: SITA/AP)

Ako reálna je táto alternatíva? Ťažko predpovedať. Taliani, dnešní súperi Španielska, dlho zostávali posledným nezdolaným tímom. V ostatných dvoch stretnutiach však narazili na Slovinsko (77:84) a Chorvátsko (68:76) a ich báječná bilancia i sebavedomie, s ktorým zdolávali favoritov, utŕžila šrámy. Práve dnešný duel ukáže, ako vážne sú tie šrámy.

Ako sme spomenuli, záležať bude aj na dueli Grékov s Chorvátmi. Aj keď zverenci renomovaného kouča Jasmina Repešu majú už postup vo vrecku, nedá sa očakávať, že by si dovolili vypustiť záverečný duel nadstavbovej skupiny. Veď prvenstvo v nej znamenajúce štvrťfinálovú konfrontáciu s „hrateľnou“ Ukrajinou majú stále na dosah! A Gréci? Tí zas hrajú existenčný duel: len víťazstvo nad Chorvátmi a zaváhanie Talianov ich posunie do štvrťfinále.

Nezávisle od počasia v Ľubľane, dnes nás na šampionáte čaká vskutku horúci deň!

 


Diskusia