Na rozlúčku aspoň zlepšený výkon

Publikované: 25.06.2013 Autor: denník Šport

Taliannsko - Slovensko (Sujová, vpravo) (Foto: FIBA Europe)

Basketbalistky Slovenska sa so záverečným turnajom 34. majstrovstiev Európy rozlúčili trojbodovou prehrou s tímom Švédska. V nadstavbovej E-skupine v Lille im po prehre Čiernej Hory s Talianskom stále blikala nádej na štvrťfinále, ale reálny oheň postupu sa nerozhorel. Potrebovali by naň, ako sme už aj včera písali, osmnásťbodové víťazstvo nad Švédskom, k čomu sa však vôbec nepriblížili. Konečné poradie šampionátu bude známe až na konci týždňa, ale už teraz je isté, že nášmu tímu v ňom bude patriť dvanásta priečka, čo je zlepšenie o jediný stupienok v porovnaní s ME v Poľsku 2011.

ŠVÉDSKO – SLOVENSKO 75:72 (24:11, 46:36, 55:50)

Skóre otvorila Jurčenková a v prvej polovici úvodnej štvrtiny nielen jej zásluhou viedol slovenský tím. Naposledy 9:8 v 4. min po dvojke Vyňuchalovej. Neskôr však uchopili taktovku do svojich rúk Švédky. Prvý pre ne dôležitý únik urobili až 13-bodovou šnúrou z 13:11 v 7. min na 26:11 v 11. min. O minútu neskôr po trojke F. Eldebrinkovej viedli až o 16 bodov 29:13, keďže nachádzali priveľké diery v slovenskej obrane. Tie využili na rovnaký, v zápase najvyšší náskok aj v 17. min, keď bolo skóre pre ne priaznivé 41:25. Náš tím sa neskôr našťastie spamätal. Vydarene vstúpil do druhej časti zápasu. Sedembodovou šnúrou, na konci ktorej bol trestný hod Vyňuchalovej, upravil stav v 24. min na 46:43 a už od tej chvíle sa očividne usiloval rozlúčiť sa so šampionátom víťazstvom. To síce nevyšlo, ale bol tam výrazne zlepšený výkon, ktorý znamenal úspešné výsledky v tretej a štvrtej štvrtine (14:9 a 22:20 pre Slovensko). A v záverečnom dejstve najprv zníženie na rozdiel dvoch bodov, 66:64 v 38. min a 70:68 v 39. min. A dokonca na jediný bod 73:72 necelých 6 sekúnd pred klaksónom po trestných hodoch Brezániovej, ktorá sa dve minúty predtým zaskvela aj dvoma trojkami za sebou a upravila nimi stav zo 65:56 na 65:62.

ŠVÉDSKO: F. Eldebrinková 17, Egnellová 17, E. Eldebrinková 11, Bartholdová 2, Halvarssonová 2 (Keyová 10, Kadidja Anderssonová 8, Katarina Anderssonová 8, Hamiltonová 0, Aasová 0). Tréner: Lars Johansson.
SLOVENSKO: Kupčíková 15, Vyňuchalová 13, Jurčenková 11, D. Baburová 8, Kubatová 2 (Brezániová 13, Tetemondová 7, Kmeťová 3, Lukačovičová 0, Sujová 0, Krč-Turbová 0). Tréner: Ivan Vojtko.
TH : 36/26 – 20/16. FAULY: 23 – 28, 5 faulov: 39. E. Edebrinková, 40. Kadidja Anderssonová. 1402 divákov, rozhodovali Jurasová (Srb.), Sirica (Biel.) a Hordov (Chor.). TROJKY: 3 – 4.

ROMANA VYŇUCHALOVÁ: „Opäť sme zle odštartovali a ten úvod sa s nami ťahal celý zápas. Zahodili sme tam veľa dobrých šancí a Švédky nám utiekli. Ďalšie tri štvrtiny sme hrali dobre, asi najlepšie tu na turnaji.“

LUCIA KUPČÍKOVÁ: „Bolo to omnoho lepšie ako v predchádzajúcich zápasoch. Nakoniec to bola vyrovnaná partia a rozhodovalo sa v posledných sekundách. Škoda, že sme nevyhrali. Ale som rada, že sme sa aspoň rozlúčili lepšou hrou, ako sme doteraz predvádzali.“

GABRIELA KUBATOVÁ: „Smolná, tesná prehra. Na Švédky sme mali, aj keď je to dobré družstvo. Nepremenili sme veľmi veľa vyložených šancí, preto sme nemali reálny nárok na víťazstvo. Na začiatku sme ich nevedeli zastaviť, naša obrana nebola dostačujúca, dosť agresívna.“ (tasr)

Chorvátsko – Srbsko 64:77 (33:44)
Veľká Británia – Bielorusko 61:71 (28:34)
Francúzsko – Česko 64:49 (34:23
Česko – Srbsko 59:75 (15:36)
Veľká Británia – Chorvátsko 85:79 (44:34)

6. Chorvátsko 5 0 5 324:371 5

(O poradí na 2. a 3. mieste, ako aj na 4. a 5. priečke, rozhodli pri rovnosti bodov vzájomné zápasy.)

Polčas podobný víťazstvu nad Ukrajinou

Naše basketbalistky veľmi túžili rozlúčiť sa s kontinentálnym šampionátom aspoň víťazstvom, keďže už reálne nemali v priebehu včerajšieho zápasu nádej na postup.

„V závere nám chýbalo aj viac športového šťastia. Škoda, že nám súperky ušli v prvom polčase na viac ako desaťbodový rozdiel. Potom nás stálo priveľa síl likvidovanie toho ich náskoku,“ povedal nám po stretnutí tréner Ivan Vojtko.

Jeho zverenky mali spočiatku, žiaľ, už tradične, vychýlenú mušku. Na rozdiel od súperiek, ktoré sa v celkovej úspešnosti streľby z hry dostali na 46 percent, kým naše hráčky aj po zlepšení sa iba na 36,1 percenta. „Presne to premieňanie streleckých príležitostí ostalo aj teraz našou bolesťou,“ povzdychol si kouč slovenského tímu.

Druhý včerajší a celkove svoj záverečný polčas na týchto ME vyhrali basketbalistky Slovenska 36:29. „Vtedy bol výkon podobný hre v jedinom víťaznom zápase proti Ukrajine,“ pridal Ivan Vojtko. „Nezabudnime však, že sme mali proti sebe silného súpera, ktorý na týchto ME vyhral aj nad Ruskom.“