Butler minulý týždeň s Beťkom v základe trikrát vyhral

Publikované: 19.02.2008 Autor: Michal Mašľany

Počas minulého týždňa odohrala univerzita Butler, ktorej dres oblieka aj slovenský hráč Julián Beťko, v prestížnej NCAA tri stretnutia a vo všetkých sa radovala z víťazstva. Najprv v utorok vyhrala na pôde Wisconsin-Milwaukee Panthers (83:75 po predĺžení), o dva dni triumfovala v domácom prostredí nad Youngstown State Penguins (89:73) a na záver si v sobotu Bulldogs poradili s Cleveland State Vikings (51:46). Butler je štyri zápasy pred koncom základnej časti na čele Horizon League s bilanciou 24 víťazstiev a 2 prehry a takmer naisto sa stane jej víťazom. Navyše v celkovom hodnotení všetkých vysokých škôl v NCAA patrí „buldogom“ vynikajúca ôsma pozícia.

Beťko Julián (Foto: SITA/AP)
Vo všetkých troch úspešných súbojoch nastúpil aj 23-ročný Julián Beťko. Slovenský krídelník sa vo všetkých prípadoch predstavil v základnej päťke, no proti Wisconisu odohral iba 3 minúty bez jediného bodu, doskoku, či asistencie. Proti Youngstown State už strávil na palubovke 13 minút a do štatistík si pripísal tri body, jednu asistenciu a tri získané lopty. Najviac sa bývalému juniorskému reprezentantovi Slovenska darilo v sobotňajšom súboji, v ktorom odohral 23 minút a nazbieral 6 bodov, 3 doskoky a 2 asistencie.

Beťka po dueli proti Cleveland State pochválil tréner Bulldogs Brad Stevens. „Julián Beťko a Matt Streicher sú veľmi dôležitou súčasťou nášho tímu, aj keď sa o nich nepíše tak, ako o niektorých ich spoluhráčoch,“ uviedol Stevens, ktorý doplnil, že nie u všetkých hráčoch sa dá ich užitočnosť vyjadriť iba pomocou štatistík.

Ak sa Butler Bulldogs podarí vyhrať základnú časť svojej ligy, tak usporiadajú záverečný turnaj ich konferencie, čo zvyšuje šance na celkový triumf. Na ten už čakajú šesť rokov. Všetci víťazi svojich konferencií (32) si zabezpečia priamy postup do záverečného turnaja NCAA, nazývaného Big Dance. Zvyšných 32 účastníkov vyberie špeciálna komisia na základe dosiahnutých výsledkov počas celej sezóny.